لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
روش های درمان افسردگی در مردان

درمان افسردگی در مردان

یکی از اختلالات شایعی که ممکن است زندگی آقایان را با مشکل مواجه کند، اختلال افسردگی است. افسردگی در مردان به دلایل مختلف ایجاد می شود. اما بسیاری از آقایان علائم آن را جدی نمی گیرند و به این ترتیب اختلالات سخت تری را تجربه می کنند. به این ترتیب لازم است برای درمان افسردگی در آقایان اقدامات لازم انجام شود.

افسردگی یک وضعیت روحی است که ممکن است بر هر جنسیتی تاثیر بگذارد، اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که مردان ممکن است در مواجهه با افسردگی به شکل‌های مختلفی نسبت به زنان واکنش نشان دهند. در مردان، علائم افسردگی ممکن است به صورت فیزیکی، روحی و شخصیتی نشان داده شوند.

درمان افسردگی در مردان ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. چرا که اغلب مردانی که با این اختلال رو به رو هستند، آن را جدی نمی گیرند و سعی می کنند. با تکنیک های خود درمانی، علائم آن را از بین ببرند.

درمان افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

برخی از علائم افسردگی در مردان شامل مواردی می شود که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد:

 • تغییر در عادات غذایی روزانه
 • تغییر و کاهش میل جنسی در آقایان
 • گوشه گیری
 • خستگی مفرط در طول روز
 • ناراحتی های جسمانی مانند احساس سرماخوردگی
 • تغییرات مکرر خلق و خو
 • احساس ناراحتی و ناامیدی و پوچی
 • عدم احساس لذت از فعالیت هایی که در گذشته از آن ها لذت می بردید
 • احساس بی قراری
 • تحریک پذیری مداورم

مادامی که این علائم را بیشتر از دو هفته تجربه کردید، شما مبتلا به افسردگی هستید و لازم است برای درمان افسردگی اقدام کنید.

علائم افسردگی در آقایان مشابه علائم افسردگی در زنان است. اما مردان به شیوه متفاوت تر مشکلات را بیان می کنند. به طور کلی، مردان ممکن است تمایل داشته باشند که علائم فیزیکی افسردگی را بیشتر نشان دهند تا علائم روحی. در عوض، برخی مردان ممکن است تمایل داشته باشند علائم روحی مانند احساس ناامیدی، کاهش انگیزه، احساس گناهکاری، خودکشی و اضطراب را بیشتر بیان کنند.

چرا مردان دچار افسردگی می شوند؟

دلایل افسردگی در مردان ممکن است شامل عوامل بیولوژیکی، شرایط زندگی، مشکلات روابطی، استرس کاری و فشارهای اجتماعی باشد. همچنین، نقش تناسب جنسیتی و فرهنگی نیز می‌تواند در تجربه افسردگی مردان موثر باشد. افسردگی ممکن است به تدریج ایجاد شود و مدتی متوجه آن نشوید. آقایان معمولا از علائم جسمی افسردگی متوجه اختلال شوند.

راهکار های درمان افسردگی در مردان

درمان افسردگی در مردان شامل راهکار های مختلفی می شود از جمله آن ها میتوان به دارودرمانی، درمان افسردگی با rTMS و همچنین بهره گیری از روان درمانی در مردان اشاره کرد. البته می توان با مراجعه به متخصص به درمان افسردگی بدون دارو نیز پرداخت.

اگر شما یا کسی در اطرافتان علائم افسردگی را تجربه می کنید، مهم است که به دنبال مراجعه به بهترین روانپزشک در تهران باشید. مشاوره روانشناسی و در صورت لزوم مصاحبه توسط یک پزشک متخصص می‌تواند در تشخیص و درمان افسردگی به شما کمک کند.

همچنین، حمایت خانواده و دوستان نیز می‌تواند در فرآیند بهبودی و تسهیل درمان موثر باشد. درمان با راهکار های خانگی به تنهایی موثر نبوده و لازم است سایر اقدامات درمانی در زمینه درمان نیز انجام شود.

روش های درمان افسردگی در مردان

در ادامه مقاله به برخی از اصلی ترین این راهکارها خواهیم پرداخت:

 • درمان با نوروفیدبک : تحریک غیر مستقیم نورون های مغز با rTMS یکی از راهکارهایی است که در طول جلسات درمانی می تواند تاثیر گذار باشد.
 • درمان با دارو: درمانی درمان های دارویی اغلب با دارو های کم خطر با عوارض جانبی پایین نظیر سیتالوپرام، اسیتالوپرام، فلوکستین، پاروکستین، سرترالین و ویلازودون اشاره کرد. البته ممکن است بسته به علائم و همینطور شدت بیماری دارو های  توصیه شده متفاوت باشد.
 • روان درمانی افسردگی: روان درمانی ممکن است شامل راهکار های درمان شناختی رفتاری (CBT) و درمان پذیرش و تعهد باشد. این یکی از موثر ترین تکنیک های شناخته شده برای درمان افسردگی در مردان است.

برای موثر بودن اقدامات درمانی لازم است طول دوره درمان را سپری کنید و با متخصص اعصاب و روان در ارتباط باشید.  

کدام یک از راهکار های درمان افسردگی موثر است؟

راهکار های درمان افسردگی شامل ترکیبی از راهکار های فوق برای درمان است. مثلث درمانی دکتر فرامرز ذاکری برای درمان افسردگی یکی از مواردی است که تاثیر آن با تکیه بر دانش روز دنیا ثابت شده است. طول دوره درمان افسردگی در مردان نیز بسته به شدت اختلال و همینطور روش درمان ممکن است متفاوت باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *