شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

مشاوره قبل از ازدواج

همیشه مشورت و نظر خواستن از دیگران موجب کسب تجربه می شود و می تواند بهترین انتخاب ها را به ما هدیه دهد، مشورت هایی که از نظر مشاوران هم برای  قبل از ازدواج امری لازم به شمار می رود. برخی از خانواده ها کمتر به ضرورت مشاوره قبل از ازدواج واقف هستند و ممکن است این سهل انگاری آسیب های جبران ناپذیری روحی یا جسمی زیادی را متحمل گردند.

در صورتی که پیش از ازدواج با مسائل و مشکلاتی روبرو می شوید هرچند که کوچک باشند برای مشاوره مراجعه کنید زیرا این مسائل ممکن است پس از ازدواج بزرگ تر شوند به همین دلیل ما به شما مراجعه به بهترین روانکاو تهران را توصیه می کنیم.

چه کسانی لازم است مشاوره پیش از ازدواج انجام دهند؟

افراد مراجعه کننده در امر مشاوره قبل از ازدواج دو دسته هستند:

دسته اول کسانی هستند که تازه بایکدیگر آشنا شده اند، یعنی ممکن است یک یا دوهفته با هم آشنا شده باشند و هدف از آشنایی شناخت برای ازدواج باشد و مراجعه به مراکز مشاوره به منظور شناخت بیشتر از هم می باشد. در این زمان مشاوره اولین کاری که می کند این است که برسی میکند که آیا بین  دو نفر تناسبی که باید باشد وجود دارد یا خیر؟

زیرا ازدواجی که می تواند ما را به آینده وپایداری آن مطمئن تر نماید زمانی است که دو نفر بر روی موضوعات اصلی یک زندگی شباهت داشته باشند تا بتواند رابطه را راحت تر پیش ببرند. اگر تفاوت های بین یک زوج زیاد باشد، باید گفت حتی اگر زندگی آنها به شکست منجر نشود ،مسیر بسیار سخت تری را در پیش دارند و در هر موضوعی خیلی سخت به توافق می رسند، در نتیجه ترجیحا لازم است شباهت های اصلی و پایه بین زوجین وجود داشته باشد. در این شرایط مشاوره مربوط به امر ازدواج با مصاحبه کردن با طرفین و مطرح کردن سوالاتی خاص و همچنین با گرفتن تست هایی که به عنوان ابزاری کمکی بهره می برد تا بتواند در تشخیص تفاوت ها وشباهت ها به زوجین کمک نماید.

دسته دوم کسانی هستند که مدتی از شروع رابطه آنها گذشته است بطور مثال نامزد بوده اند یا به طریقی دوستی وآشنایی با یکدیگر داشته اند و حالا پس از گذشت مدتی از رابطه، قصد ازدواج پیدا کرده اند. البته می توان گقت توصیه ما به به افرادی که شروع یک زندگی مشترک دارند لازم است زمان بیشتری برای شناخت یکدیگر بگذارند(حداقل 6 ماه) “زمان”، برای بحث قبل از ازدواج مبحث مهمی می باشد، زیرا این زمان گذاشتن در رابطه است که به شما کمک می کند شما به شناخت بیشتر طرف مقابل برسید و بدانید که به هیچ وجه زمان را نمی شود خرید!

برای افرادی که از دسته دوم هستند انجام مشاوره برایشان مفید تر می باشد، شاید با خودتان فکر کنید که خب کسانی که یکدیگر را می شناسند دیگر چه احتیاجی به مشاوره دارند اما لازم است این را بگوییم که اگر شما مدت زیادی است که در یک رابطه هستید و به شناخت درستی از هم رسیده باشید حتما باید موضوعات یا علائمی وجود داشته باشد که شمارا مقداری نگران کرده باشد، که باید گفت متوجه شدن شما نسبت به این علائم و موضوعات اصلا چیز بدی نیست و نشان دهنده این است که شناخت شما نسبت به طرف مقابلتان بالا رفته است و وجود عشق و علاقه باعث نشده که شما چیزی را به درستی نبینید.

در این موارد ممکن است به دلیل عشق و علاقه بالا طرفین از این موضوعات وعلائمی که حتی یک ذره موجب نگرانیشان می گردد به احتمال اینکه در ازدواج به مرور بر طرف می گردد، می گذرند و دلایلی قانع کننده برای خود می آورند از جمله بعدا کاری می کنم تغییر کند یا چون به من علاقه دارد خودش به مرور عوض می شود و… باید گفت که به این گونه خیالات رویایی خود تکیه نکنید چون هیچ یک از این اتفاقات رخ نمی دهد، حقیقت این است که آنچه که در رابطه موجب ترس و نگرانی در شما شده است مطمئن باشید بعد از رفتن به زیر یک سقف چندین برابر بزرگ تر وعیق تر می گردد.

مسائلی که در مشاوره پیش از ازدواج مورد بررسی قرار می گیرند

در این مشاوره معمولا مسائل مرتبط با خانواده و ازدواج مورد بررسی قرار می گیرند و بسیاری از اختلافات میان زوجین بررسی شده و در صورت قابل حل بودن راهکار هایی برای حل آن ارائه خواهد شد:

اختلافات شخصیتی

شناخت ویژگی های اخلاقی هر فرد که معمولا در جلسات مشاوره نمایان می شود می تواند دارای اهمیت بالایی باشد که همین عوامل سبب بروز اختلافات زناشویی شوند. معمولا روانشناسان توصیه می کنند که شریک زندگی خود را به گونه ای انتخاب کنیدکه از لحاظ اخلاقی به شما شباهت هایی داشته باشد. در این خصوص درباره موضوع درونگرایی و برونگرایی اشاره ویژه ای می شود که در آن گفته می شود این سبک از افراد با مشابه خود ازدواج کنند زیرا شور و هیجان افراد برونگرا برای ارتباط با دیگران و آرام بودن و تمایل به تنهایی در افراد درونگرا با یکدیگر تدخل داشته و سبب مشکلات می شوند. بنابراین در نظر گرفتن ویژگی های اخلاقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اختلاف طبقاتی در دو خانواده

یکی از عواملی که در بروز مشکل در افراد تاثیرگذار است اختلافات طبقاتی است که بر اساس سطح در آمد و وضعیت مالی فرد مشخص می شود. در تحقیقات ثابت شده است که افرادی که با اختلاف طبقاتی ازدواج می کنند بیش از دیگر ازدواج ها دچار مشکل می شوند.

اختلاف قد

شاید خنده دار به نظر برسد که این موضوع بتواند سبب طلاق شود اما این موضوع در جوامع ایرانی دارای اهمیت ویژه است زیرا در ایران معتقد اند که قد مرد باید بلند تر باشد اما این یک موضوع سلیقه ای است که از نظر هر فرد دیدگاهی متفاوت دارد. اما به علت دخالت اطرافیان ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که در این صورت مشاوره از قبل این مشکلات را به شما بیان می کند. در این خصوص کافی است طرفین این اختلاف را بپذیرند و از نظر آن ها مشکلی نباشد.

اختلافات تحصیلی

در بررسی های انجام شده نتیجه به عمل آمده است که در زوج هایی با سطح درآمد و تحصیلات متفاوت  اختلاف و طلاق بیشتر است زیرا این تفاوت سبب عدم درک زوجین از شرایط یکدیگر است. برای جلوگیری از این گونه مشکلات مشاور با طرفین صحبت می کند و آن ها را آگاه می سازد و راه حل هایی ارائه می دهد که مشکلات احتمالی حل شوند.

اختلافات عقایدی

اختلافاتی که درباره عقاید وجود دارد می تواند زیاد بوده و سبب شود افراد مشکلاتی را داشته باشند که حل آن ها دشوار باشد. در این باره باید بگوییم بیشتر مشاوران توصیه می کنند که با فردی ازدواج کنید که از نظر عقاید به شما شبیه است. بسیاری از افراد می گویند مهم این است که با اختلاف عقاید هر فرد به شریک زندگی خود و عقاید او احترام بگذارد و این امر کاملا قابل حل است اما این موضوع خانواده ها را نیز در بر می گیرد و باید بررسی شود که آیا این اختلاف از طرف خانوناده نیز قابل پذیرش است یا خیر. گاهی این اختلافات بسیار شدید بوده و خانواده ها موافق ازدواج نیستن که در این بحث مشاور می تواند کمک هایی در روند زدواج به عمل برساند.

تعداد جلسات لازم برای مشاوره پیش از ازدواج

این مشاوره یکی از مشوره های بسیار ضروری می باشد و به همگان توصیه می شود زیرا در این مورد مشاور می تواند کمک های زیادی کرده و احتمال طلاق را کاهش دهد. برای انجام این مشاوره بهتر است به بهترین روانپزشک مراجعه شود تا راه حل های مفیدی ارائه گردد.

این مشاوره برای هر زوج تعداد جلسات متفاوتی است و تعداد جلسات از 3 تا 15 جلسه متغیر می باشد زیرا ممکن است مشکلات حاد باشند و نیاز به بررسی بیشتری باشد.

نکته مهم این است که در این جلسات به توصیه های مشاور توجه شود و در صورت دادن تمرین حتما این تمرنات انجام شوند تا به حول قوه الهی ازدواجی بی دردسر صورت گیرد.

تاثیرسودمند مشاوره در قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج از این جهت می تواند کمک کننده باشد که شما قبل از اینکه وارد زندگی مشترک شوید با مراجعه به مشاوره موضوعات هرچند کوچک را قبل از اینکه بزرگ و سخت شده باشند را حل نمایید به این صورت که با کمک مشاوره صحیح، یا راه حلی برای این مشکل پیدا می کنید یا  به توافق می رسد یا موضوع را کاملا می پذیرد و زمانی که شما یک موضوع را می پذیرید در آینده با مسئله های کمتری روبرو می شوید و گاهی ممکن است به این نتیجه برسید که این موضوع مسئله ای نیست که  بتوانید بر روی آن توافق کنید پس چه بهتر که همین الان سختی این موضوع اتمام رابطه را تحمل کنید که شاید بهترین راه این باشد، زیرا با وجود تمام علایق بینتان شخص مناسب یکدیگر برای یک ازدواج موفق نخواهید بود.

مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند که در صورت مواجه شدن به یک سری علائم هشدار دهنده، در رابطه  با حواس جمع تر و متمرکزتر درمورد مسائل پیش آمده تصمیم بگیرید و بدانید که یکسری علائم را باید جدی بگیرید و گرنه ممکن است در آینده با مسائل سخت تری روبرو شوید که در نتیجه پیامد های بدی برای شما به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری

به طور کلی مشاوره ازدواج می تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد،تا بتوانید با دست پر و به صورت مجهز با آگاهی بالا  وارد زندگی مشترک شوید. مشاوره کردن، هم در بالا بردن ازدواج وهم در پایداری به ازدواج و هم در کاهش طلاق بسیار موثر می باشد. گذراندن مشاوره قبل از ازدواج به عنوان یک الزام به افرادی که قصد شروع یک زندگی مشترک را دارند اکیدا توصیه می گردد.

شما می تونید به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین روانپزشک در تهران بر روی لینک رنگی کلیک فرمایید.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
Call Now Button