لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
اختلال شخصیت پارانوئید

اختلال شخصیت پارانوئید و روش تشخیص افراد پارانوئید

نشانه اصلی این افراد سوء ظن و بدبینی می باشد. افراد دارای شخصیت پارانوئید همیشه فکر می کنند که همه ی آدم ها همیشه یک کاسه ای زیرنیم کاسه دارند و خودرا کارآگاهی فرض می کنند که باید این اشخاص آب زیرکاه راه تشخیص دهند. به خاطر این ویژه گی بد گمانی که دارند هیچوقت نمی توانند به کسی اعتماد کنند .

محافظه کاری افراد پارانوئید بسیار زیاد است ، اگر به تازگی با فردی آشنا شده اید که همه موارد را بررسی و تمامی احتمالات منفی را بازگو می کند در سایر رفتارهایش نیز دقت داشته باشید. توجه و دقت زیادی که این افراد برای انجام امور دارند ممکن است در اولین برخورد ها برایتان جالب باشد و با خود بگویید که چه آدم دقیق و با ملاحظه ای است؟ شاید این مثبت ترین رفتار یک فرد پارانوئیدی باشد که تمامی موارد مانند چک کردن آب ، قطع بودن چراغ برق ، بسته بودن شیر گاز،قفل بودن تمامی درها ، روشن بودن دوربین مدار بسته ، کشیده بودن پرده اتاق ها و پذیرایی را در زمان خروج از خانه لحاظ می کند. اما دقت این افراد برای تمامی موارد به خصوص در زندگی شخصی هم به همین اندازه است. به همان اندازه که دوست دارد از بسته بودن درو پنجره و کشیده بودن پرده ها مطمئن باشد، می خواهد از شما و رفتارهایتان مطمئن شود. این فرد سعی دارد تمامی مسائل ، روابط و رفتارهای شما را مورد بررسی قرار دهد تا خیالش آسوده باشد خطری در کمین نباشد.

ویژگی های افراد مبتلا به پارانوئید

پارانوئید

به گفته متخصص اعصاب و روان افراد مبتلا به پارانوئید با خیال محافظت از همسر و توجه به ایشان سعی در بررسی مسائل و رفتارهای ایشان دارد تا جایی که شاید کار به چک کردن موبایل و پیام های رد و بدل شده تان برسد. این فرد به تمامی روابط شما با دوستان، فامیل و حتی خانواده اشراف دارد و با بدبینی نسبت به سایرین صحبت می کند. هر عضو جدیدی را که می بینید شروهع به عیب یابی کرده و تمامی نکات منفی شان را بازگو می کند. اگر نکته منفی هم وجود نداشته باشد قطعا یک راه برای چسباندن برچسب منفی پیدا می کند.

عدم اعتماد به همسر و داشتن حس خیانت

افراد پارانوئید معتقدند که به شما اعتماد دارند و به افراد جامعه اعتماد ندارند زیرا این افراد مسموم ، تهدید کننده و پر خطر هستند. اگر واکنشی صورت می گیرد قطعا به خاطر حمایت از شماست و البته می خواهند که شما به هیچ عنوان دچار لغزش در رابطه نشوید. این افراد به دنبال واکنش هایی از شما هستند که بوی خیانت بدهد !!!

ترس از خیانت ویژگی اصلی افراد پارانوئید در زندگی زناشویی و روابط احساسی است. ایشان تصور می کنند که اگر شما را کنترل نکنند بدون شک به آن ها خیانت می کنید.

به همین خاطر اگر برای یک خرید ساده از خانه بیرون بروید به دلایل مختلف با شما تماس می گیرد تا مطمئن شود شما تنها هستید و کسی همراهتان نیست .

شناخت افراد پارانوئید

این افراد از هر فرصتی استفاده می کنند و قطعا زمانی که شما حواستان نیست موبایل یا وسایل شخصی تان را بررسی می کنند.

حتی در محل کار و یا تفریح هم همینطور است و مدام با روش های مختلف و بهانه های مختلف با شما تماس می گیرد و سعی دارد که از راه دور هم شما را کنترل کند.در این مورد مواردی مانند دلتنگی ، فراموشی وسیله و یا احوالپرسی را بهانه می کند. کافی است شما در پاسخ گویی و یا نحوه ی پاسخ گویی تان مقداری تاخیر و تغییر ایجاد کنید . در این وضعیت باید بگوییم که روزگارتان سیاه است!!! از نظر ایشان ، بله و قطعا شما در حال خیانت هستید که نتوانستید یا نخواستید تلفن را پاسخ دهید و یا شخصی کنارتان است که نمیخواهید متوجه شود همسر دارید وگرنه صمیمی تر و عمیق تر و طولانی تر صحبت می کردید. متاسفانه بسیاری از خانم ها و آقایان این گونه رفتارها را با دوست داشتن اشتباه می گیرند و وارد رابطه با فردی می شوند که ویژگی های اخلاقی غیر قابل تحملی خواهند داشت.

عدم اعتماد به دیگران

افراد مبتلا به اختلال پارانوئید سعی دارد که تمامی افراد نزدیک و دور را کنکاش کند تا به اصطلاح سر از کارشان در بیاورد. این افراد نسبت به دیگران به شدت بدبین و نسبت به رفتارهایشان حساس است. همیشه از دیگران بدگویی می کند و حتی اگر نکته ی مثبتی ببیند تصور می کند که بله، قطعا آن شخص می خواهد سرش کلاه بگذارد.

ایشان برای کنترل نگرانی ها و استرس هایی که دارند سعی می کنند تمامی مسائلی که باعث نگرانی شان شده است را تحت کنترل قرار دهند. از حضور شما در شبکه های مجازی گرفته تا بررسی تک تک دوستان و آشنایان. تا جایی که شاید نسبت های زشت و بدی به خواهر ، برادر و یا سایر اعضای خانواده تان دهد. این شخص دوست دارد شما در خانه زندانی و در اختیار ایشان باشید و به دنیای مجازی و بیرون وابستگی نداشته باشید. دوست دارند که تمامی لحظات خود را صرف ایشان کنید و اگر قصد خرید وسیله ای کوچک هم دارید همراهیتان کند.

مقصر کردن شما و دیگران در بروز مسائل

حسود هستند

در نتیجه این افراد صمیمیت گریزند،یعنی ممکن است با یک شخص مثلا شش ماه است که همکار شماست اما شما هیچ اطلاعات درستی از او ندارید و نمی دانید که این فرد مجرد است یا متاهل؟ و محل زندگی اش کجاست؟

این افراد سعی می کنند چیزی از خود نگویند چون فکر می کنند که مبادا این اطلاعات بر علیه شان استفاده گردد، بنابرین گارد خود را بر روی رابطه های اجتماعی می بندند.

اختلال شخصیت پارانوئید
اختلال شخصیت پارانوئید

این افراد در رابطه زناشویی به شدت کنترگر می باشند و همسر خود را مورد سین جین قرار می دهند،و حتی انگ خیانت می زنند،این افراد می خواهند در طول روز و شب جی پی اس وصل کنند وببینند که طرفشان کجا می رود با چه کسانی در طول روز در ارتباط است و در مورد چه موضوعاتی صحبت می کند و… مثلا با همسر خود تماس گرفته و می گوید کجایی؟همسرش می گوید خیابان هستم،سریعا می گوید پس چرا صدای ماشین نمیاد یا اگر همسرش بکوید با فلانی هستم، می گوید گوشی را بده به فلانی ببینم آنجاست ؟!

تفاوت بین افراد دچار اختلال پارانوئید با افراد دچار اختلال وابسته

بین اختلال شخصیت پارانوئید و وابسته هم بستگی بالایی وجود دارد اما یک تفاوت بین افراد پارانوئید و افراد وابسته وجود دارد، بطور مثال شخص وابسته هم مانند یک پارانوئید می تواند همسر خویش را کنترل کند وهرجا که همسرش هست او هم باشد و مدام تهمت خیانت بزند، تفاوت اینجاست که شخص وابسته ممکن است حواسش بیش از همه به همسرش است وبه مادر یا خاهر وبقیه افراد خانواده کاری نداشته باشد، اما شخص پارانوئید همه افراد خانواده را تحت کنترل خود قرار می دهد.

چه اتفاقی می افتد که فرد دچار شخصیت پارانوئید می شود؟

ریشه شکل گیری شخصیت پارانوئید دو دلیل دارد:

اول: فضای بی اعتمادی در کودکی،یعنی کودک درمحیطی رشد یافته است که کسی به کسی اعتماد ندارد و دائما والدین به کودک هشدار می دهند که گر کسی سوالاتی درمورد اسم خودت، محل زندگی یا شغل پدرت و… رسید پاسخی نده و مدام به بچه القا می کنند که دنیا جای نا امنی است.

دوم: خانواده پر تشنج،  یعنی خانواده ای که صحنه جنگ است؛پدر و مادر بایکدیگر،مادر یا پدر با بچه ها،بچه ها با همدیگر مدام در حال بحث و درگیری هستند؛تنش در این خانواده ها بالاست، در بیشتر این خانواده ها زن و شوهر ازدواجشان از ریشه اشتباه است و آنقدراوضاع پیچیده و درهم است که هیچ مشاوری نمی تواند معجزه برای بهبود شرایط کند و شاید توصیه کند که جدا شوند بهتر است،خود زوج هم اظهار دارند که ما خود می دانیم که به درد همدیگر نمی خوریم وبه خاطر فرزندمان ناچار به تحمل هستیم. شاید متوجه این موضوع نشوند که با طلاق نگرفتن شرایط را برای کودک بدتر خواهند کرد تا جایی که  فرزند آنها دچار شخصیت پارانوید وپرخاشگر شود.

ازنظرروانشناسی افراد پارانوئید مبتلا به سرطان روانی هستند،پارانوئید جزء اختلالات شدید شخصیت می باشد .

فردی با شخصیت پارانوئیدی مانند افراد دارای شخصیت مرزی و افراد با شخصیت اسکیزوتایپال، با اختلالات هذیانی و اختلالات تفکری وشخصیتی همراه می باشند،که درمان بسیار سختی دارند،بنابراین این سه دسته افراد اصلا ظرفیت ازدواج ندارد.

علائم بالینی همایند در پارانوئید ها

اول:اضطراب، اما از نوع اضطرابهای میان فردی

دوم:خشم آزار گرایانه،خشم خود را مستقیم اعلام می کنند.

باید گفت این افراد دچار اختلال تفکر هستندچرا که نظام باورهایشان غیر واقع بینانه است. اینکه شما فکر کنید که همه یک کاسه ای زیر نیم کاس دارند و همه دنیا ماری ندارند جر اینکه بفهمند در زندگی شما چه می گذرد تا به شما ضربه بزنند، آیا تفکر سالم و نرمالی  است؟

فرد مبتلا به پارانوئید به شدت کنترگر است! مثلا ممکن در دوره نامزدی،به شدت درگیری فیزیکی ایجاد نماید. وبارها به خاطر نوع رابطه، نحوه برخورد دوستان واطرافیان  وتلفن های مشکوک  ویا بخاطرهر چیز دیگری که بعد از مدتی متوجه شود، نامزد خود را کتک بزند. ممکن است فرد چند رابطه یا ازداوج ناموفق را تجربه کرده باشد اما هیچوقت قبول نکند که مشکل از خودش است و بگوید که دنیا خراب است،یا آدم سالم یدا نمی شود،دختر سالم پیدا نمی شود،دخترها/پسرها همه مشکل دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روانپزشک خوب در تهران  وهمچنین بهترین روانپزشک می توانید سری به این لینک ها سری  بزنید.

مطالب مرتبط
3 پاسخ
  1. من همه ی این علائمارو دارم و خودم خیییلی اذیت میشم ولی نمیتونم دیگ خودمو کنترل کنم با فکرای منفیم هم خودمو اذیت میکنم هم اطرافیانمو

  2. کاملا درسته تمام این رفتارها را پدرم دارد و به شدت ما فرزندان و مادرمان را اذیت میکند و جنگ روانی راه میاندازد و تعادل روحی نداره و اهانت و توهین و افترا هایی میزند که واقعی نیست و خود را قربانی نشان میدهد با اینکه پدر و مادرم در حال جدایی هستند اما انقدر این پروسه طولانی هست که در بین همین جدایی هم ماهارو مورد اذیت قرار میدهد و هیچ عاطفه ای و مسئولیتی در قبال فرزندان ندارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *