لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
افراد کاریزماتیک

برای تاثیر گذار بودن تبدیل به یک کاریزماتیک شو!

حتما برایتان پیش آمده که وارد جمعی شده باشید و شخصی نظر شما را جلب کند. این شخص بعد از ورودش به جمع نظر کل افراد را به خودش جلب می کند و مرکز توجه قرار می گیرد. به این افراد، کاریزماتیک می گویند. ویژگی این افراد در چیست؟ چرا ما نمی توانیم مانند این افراد، دیگران را جذب خودمان کنیم و روی دیگران تاثیر فوق العاده ای بگذاریم؟  این خصوصیت ها به صورت ژنتیکی و از بدو تولد در فردی نبوده یا به خاطر خوش شانس بودن فرد نیست. تنها کاری که این فرد انجام می دهند تقویت ویژگی هایی در خودشان است که در نهایت منجر به ایجاد این شخصیت شده است.

معنی کاریزما چیست؟

کاریزما کلمه ای نیست که معنی واحد و یکسانی داشته باشد. اگر به چند نفر بگویید کاریزما چیست هیچکدام پاسخ مشخص و یکسانی به شما نمی دهند. اما به صورت خیلی کلی می توانیم کاریزما را به واژه شعور و جذابیت نزدیک بدانیم. اگر فردی کاریزما داشته باشد به سرعت همه ی ما می توانیم ویژگی های کاریزما را در آن پیدا کنیم. اما نمی توانیم بگویم همه افراد کاریزماتیک این ویژگی ها را دارند.
کاریزما نشانه های قابل مشاهده و بسیار واضحی دارد. همچنین این افراد دارای قدرت رهبری فوق العاده ای هستند.

شخصیت کاریزماتیک کیست؟

این اشخاص دارای برخی ویژگی هایی هستند که برای سایرین الگو قرار داده می شوند. همچنین این افراد می توانند برای بقیه الهام بخش باشند. این افراد با ویژگی ها و قدرت هایی که دارند می توانند جمعیت زیادی را جذب کنند و به سمت و سوی خودشان بکشند. شخصیت های کاریزمایتک بصورت ناخود آگاه و از روی عادت کارهایی رو انجام می دهند که منجر به جذب دیگران می شوند. عموما افراد دوست دارند تا در کنار شخص کاریزماتیک قرار گیرند، با او وقت بیشتری بگذرانند تا در نهایت آنها هم مرکز توجه قرار گیرند.

10 ویژگی مهم در افراد کاریزماتیک کدامند؟

اعتماد به نفس

اولین و مهم ترین ویژگی در افراد کاریزماتیک داشتن اعتماد به نفس است. آنها به هرآنچه که هستند و هرچه انجام می دهند کاملا اعتماد دارند و خودشان را پذیرفته اند. این افراد بدون نمایش دادن و بدون تلاش برایوانمود کردنبه داشتن اعتماد به نفس، این ویژگی را دارند.  ابتدای شروع داشتن این ویژگی  در افراد از شناخت خود، شناخت مهارت ها و پذیرفتن آنها است.

حضور

این ویژگی نیز یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع شخصیت هاست و تقریبا به اعتماد به نفس نزدیک است. این افراد واقعا با دیگران همراهی می کنند و کاملا به آنها توجه می کنند. در صورتی که فردی، فقط حضور داشته باشد اما توجهی به صحبتن های طرف مقابلش نداشته باشد، در بین افراد فردی مغرور و خود نما تلقی می شود.

محبت زیاد بدون توقع

این افراد به همه لبخند می زنند، تجربه ها و شکست هایشان را به دیگران می گویند و آنان را از تجربه های خود باخبر می کنند. کاریزماتیک ها بدون هیچ چشم داشتی به دیگران محبت می کنند. محبت کردن و عشق ورزیدن به دیگران یکی از بهترین راه ها برای جذب دیگران است.

افراد کاریزماتیک
ویژگی افراد کاریزماتیک

خوش قول

آبرو و اعتبار در این دنیا مهم ترین چیزی است که هر فرد دارد و باید مراقب آن باشید. کاریزماتیک ها، عموما بسیار افراد خوش قولی هستند حتی اگر شما به قول خودتان عمل نکنید، آنها همچنان خوش قول باقی می مانند.

ارتباط چشمی

یکی از بهترین روش ها برای تاثیر گذار بودن روی افراد، ارتباط چشمی با آنهاست. کاریزماتیک ها هنگام صحبت کردن به دیگران اهمیت زیادی می دهند و این اهمیت را با گوش دادن به حرفای آنان و ارتباط چشمی نشان می دهند.

پذیرش دیگران

این ویژگی، یکی از بهترین ویژگی هایی است که منجر به جذب افراد می شود. کاریزماتیک ها، افراد را همانگونه که هستند بدون هیچ شرطی می پذیرند. این افراد، دیگران را نقد نمی کنند و هیچوقت درمشکلات به دنبال مقصر نمی گردند.
اگر شما هم دوست دارید به جمع افراد کاریزماتیک اضافه بشید باید از پذیرش خود و دیگران شروع کنید. ئر نظر داشته باشید  بالا بردن اعتماد به نفس افراد، حس رضایت دادن به افراد منجر به جذب آن ها به شما می شود.

بروز احساسات

یکی از مهم ترین دستاورد ها در شناخت خود، شناخت احساسات است. افراد کاریزماتیک با توجه به شناختی که از خودشان و احساساتشان دارند در بروز دادن آنها ترس و نگرانی ندارند. آنها هر احساسی  که درونشان اتفاق می افتد را می توانند بیان کنند. بیان کرن احساسات به صورت کامل و واقعی منجر ب اعتماد کردن دیگران به فرد و احساس راحتی با او می شود.

مبانی گفتگو

این افراد می دانند که چطور یک گفتگو را شروع کنند و آن را پیش ببرند. کاریزماتیک ها به گفتگو اشراف کامل دارند و دیگران را به صحبت های خودشان جذب می کنند.

ریسک پذیر

درست است که این افراد بردن را دوست دارند و برای آن تلاش می کنند و برنامه ریزی انجام می دهند اما از باختن هم نمی ترسندو ریسک می کنند. عقیده این افراد این است که با از دست دادن می توانند به دست آورند.

شنونده

این افراد بسیار شنونده های خوبی هستند و برای پایان دادن به مکالمه تلاشی نمیکنند. آنها به طرف مقابل خود اجازه می دهند تا به راحتی صحبت کند و با آنها احساس خوشایند کند. با شنیدن صحبت های افراد، نه آنهارا قضاوت می کنند و نه نصیحت.

ویژگی افراد کاریزماتیک
ویژگی ها در افراد کاریزماتیک اکتسابی است

آیا افراد به صورت مادرزادی کاریزماتیک هستند؟

خیر. هرکس که اراده کند می توانند کاریزماتیک باشند. کاریزماتیک بودن نوعی شخصیت اکتسابی است که می توانید با یادگیری و تمرین کردن و فهمیدن ویژگی های این افراد، شما نیز فرد کاریزماتیکی شوید. یا اگر کاریزماتیک هستید می توانید با تمرین های بیشتر این ویژگی را در خود افزایش دهید و بهوبد بخشید. در مواردی ممکن است شخصی به صورت ذاتی کاریزماتیک باشد اما این مورد بسیار نادر است.

افراد کاریزماتیک دنیا چه کسانی هستند؟

افراد کاریزماتیک بسیار انگشت شمار هستند. این افراد زیاد نیستند اما تاثیر فوق العاده ای روی دیگران یا حتی یک جهان می گذارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این افراد اصولا نباید آدم های خوبی باشند یا همیشه در بین مردم محبوب باشند. برخی از این افراد کاریزماتیک به معنی جذاب بودن و تاثیر گذار بودن، آدم های منفی در دنبا بودند و یا حتی از آنها همیشه به بدی یاد می شود. برخی از این افراد کاریزماتیک عباتند از :
آدولف هیتلر، گاندی، نلسون ماندلا، مارتین لوتر کینگ و… همه این افراد، در تاریخ بسیار تاثیر گذار بودند.

سخن آخر

کاریزما بودن یا شخصیت کاریزماتیک داشتن، به صورت کاملا اکنتسابی است و هرکس می تواند با یادگیری ویژگی ها همراه با تمرین به این شخصیت برسد و در نظر مردم جذاب و تاثیر گذار به نظر برسید. افراد کاریزماتیک در هر جمعی که حضور داشته باشد می توانند به خوبی جمع را به سمت هدف خاصی رهبری کنند.
این افراد دسته بسیار کمی از افراد جامعه هستند و به رقم زدن بهترین زندگی برای خودشان می رسند.کاریزماتیک ها با احساس امید و عشق و توجه به دیگران زندگی میکنند. شخصیت های کاریزما همیشه در لحظه حضور دارند و در گذشته نمی مانند.

شما کاربران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین روانکاو در تهران مقاله مورد نظر را مطالعه بفرمایید تا بنوانید یک روانپزشک خوب برای حل مشکلات مروبط به استرس و اضطرابی خود بیابید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک.​

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *