لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
عکس-درمان وسواس

درمان وسواس : روش های معجزه آسا کنترل OCD

بیماری وسواس یکی از بیماری های شایع در حوزه روانپزشکی است که میلیون ها نفر در دنیا را گرفتار خود کرده است. شیوع این بیماری بین 2 تا 3 درصد می باشد. هم چنین وسواس جزو 4 بیماری روانپزشکی است. وسواس فکر یا رفتاری است که بارها توسط فرد تکرار می شود به گونه ای که زندگی روزمره خود را دچار اختلال می کند.

آیا وسواس فکری خوب می شود؟

بله امروزه این اختلال قابل کنترل است. برای پاسخ بهتر به این سوال لازم است ابتدا بدانید وسواس فکری چیست؟

اختلال شخصیتی وسواسی شامل یک سری از افکار، رفتار ها یا میل به انجام کار هایی است که به طور مداوم در ذهن فرد بروز می کند و مانع از رسیدگی فرد به دیگر امور زندگی می شود. بسیاری از ما این حس را تجربه کرده ایم اما دلیل بر این نمی شود که ما به اختلال وسواس دچار شده ایم. این اختلال زمانی در ما رخ می دهد که باعث شود ما نسبت به انجام کار های روزانه خود کوتاهی کرده و درگیر افکار وسواسی شویم.

وسواس چیست

وسواس فکری  در حقیقت اختلالی است که در آن فرد تصاویر ، افکار و نگرانی هایی به صورت مداوم و تکرار شونده دارد این علائم خارج از کنترل فرد است و مدام همراه اوست ، فرد مبتلا برای کسب اطمینان و رفع نگرانی ها دائما در حال بررسی و یا چک کردن شرایط است و تا زمانی که به این اطمینان نرسد آرام نمی گیرد. افکار مزاحم و تکرار شونده مانند آلوده بودن دست ها و یا ابتلا به بیماری ها یا مشکوک بودن به رفتارهای دیگران از شایع ترین افکار وسواسی می باشند.

این احساسات مزاحم در هر فردی ایجاد می شود اما معمولا افراد بدون توجه به آن امور روزمره را انجام می دهند و اهمیتی به بدگمانی ها و نگرانی ها نمی دهند چرا که می دانند منشا آن یک ذهنیت اشتباه است اما یک فرد مبتلا به وسواس به طور جدی پیگیر افکار خود شده و با تمرکز بسیاری سعی در برطرف کردن آن خواهد بود. یک مسال ساده همان آلوده بودن دست ها است که باعث می شود بارها و بارها دست های خود را توسط انواع شوینده پاکسازی نماید تا زمانی مطمئن شود هیچگونه آلودگی در آن وجود ندارد البته این مسال بسیار کلی است و وسواس در انواع مختلفی وجود دارد که توسط بهترین روانپزشک مورد بررسی و درمان قرار می گیرد.

معجزه درمان وسواس چیست؟

درمان وسواس نیازمند این است که فرد یا خانواده وی متوجه علائم شوند و یا خود فرد قبول کند که نیاز به درمان دارد. در این صورت درمان این نوع اختلال به راحتی می باشد و در صورتی که در مراحل اولیه، فرد برای درمان اقدام کند وسواس به راحتی درمان می شود.

01:37
truncate dir-rtl

درمان وسواس

مزایای درمان وسواس بدون دارو بر هیچکس پوشیده نیست. بنابراین بهره بردن از راهکار های درمانی مناسب واجب است. همچنین به شما توصیه می کنیم برای بهره بردن از درمان های روز دنیا به بهترین روانپزشک مراجعه کرده و با او در ارتباط باشید. اما موارد زیر به طورکلی می تواند به شما در درمان اختلالات ایجاد شده در اثر وسواس فکری کمک کند.

مراجعه به روانشناس بالینی یا درمانگر متبحر و با تجربه

اگر فرد به مراکز یا افرادی مراجعه کند که از تخصص و تجربه کافی برخوردار نیست نه تنها این بیماری درمان نمی شود بلکه ممکن است وسواس مزمن شود که در این صورت دچار افسردگی، اختلالات اضطرابی می شود و حتی ممکن است به فکر مرگ و خودکشی بیافتد.

همکاری خود بیمار و خانواده

در ابتدا خود فرد باید بپذیرد بیمار است و رفتار بیمارگونه دارد. این فرد با این وسواس نه تنها به خود بلکه به افراد خانواده نیز آسیب روانی یا اجتماعی وارد می کند. خانواده نیز باید بیمار وسواسی را درک کنند . البته تا جایی که می توانند از همکاری با بیمار خودداری کنند زیرا وسواس آنها را تشدید می کنند ولی با او مجادله نداشته باشند. نقش خانواده در بهبودی بیمار مجاب کردن او برای نیاز داشتن به درمان و مراجعه به روانپزشک می باشد.

روانپزشک متخصص و مجرب

به دلیل کاهش ماده ای به نام سروتوئین در مغز، ساختار شیمیایی مغز بیمار تغییر کرده و باید با دارو درمان شوند .به همین دلیل نیاز به مراجعه به روانپزشک دارد. مصرف سر خود دارو می تواند فرد را دچار مشکلاتی کند زیرا بهترین متخصص اعصاب و روان با بررسی تمام تداخلات دارویی، بیماری های زمینه ای و شدت بیماری فرد برای وی دارو تجویز می کند.

درمان وسواس با مصرف دارو تحت نظر روان پزشک

دارو درمانی یکی دیگر از راه های درمان وسواس است که باید در کنار روان درمانی انجام شود. دارو درمانی می تواند در بهتر شدن علائم موثر باشد بویژه در افرادی که مشکل وسواس آن ها ارثی می باشد. دارو هایی که در درمان وسواس استفاده می شود مانند دارو های افسردگی هستند و سرتونین را در مغز کنترل می کنند. در صورتی که فرد نسبت به این دارو ها بهبودی نشان ندهد می توان از دارو های آنتی سایکوتیک استفاده کرد.

درمان وسواس با روان درمانی

یکی از روش های درمانی که به بهبود فرد کمک می کند، روان درمانی است که توسط درمانگر یا روانشناس بالینی انجام می شود. در این روش درمانگر شرایطی مشابه برای ایجاد وسواس در بیمار فراهم می کند و از فرد خواسته می شود واکنشی نسبت به آن نداشته باشد، در این موقعیت فرد دچار استرس شدید می شود. برای کاهش استرس و کمک به پروسه درمان معمولا روانپزشک دارویی به بیمار تجویز می کند. تنها نکته مهم این است که مراجعه به پزشک و اقدام برای درمان به موقع و در مراحل اولیه بیماری باشد.

درمان شناختی رفتاری (CBT) که شامل آموزش تکنیک‌های مدیریت اضطراب و کاهش عادت‌های جبری است، می‌تواند به کاهش علائم وسواس فکری کمک کند. این درمان مبتنی بر گفت و گو است و تاثیر آن در کنترل موثر اختلالاتی نظیر وسواس شناخته شده است.

درمان وسواس با دستگاه RTMS

یکی دیگر از راهکار های موثر شناخته شده در درمان وسواس فکری، می توان به دستگاه RTMS اشاره کرد که با تحریک مغناطیسی مغز، بخش هایی از مغز را تنظیم نموده که دارو نمی تواند در آن بخش ها تغییری ایجاد کند. با درمان RTMS، مدیریت وسواس برای شما آسانتر خواهد بود. همچنین ممکن است متوجه شوید که علائم وسواس شما به طور کامل از بین می رود.

این دستگاه می تواند با تحریک قسمت هایی از مغز که منجر به وسواس شده است نسبت به درمان اقدام کند. این یک درمان موثر و امروزی می باشد که برخی از روانپزشکان از آن استفاده می کنند.

00:57
truncate dir-rtl

فیلم درمان وسواس با نوروفیدبک

درمان دارویی وسواس

در برخی موارد، ممکن است پزشک داروهای ضدافسردگی، ضد اضطراب، و یا داروهای دیگری را به شما تجویز کند تا به کاهش علائم وسواس فکری کمک کنند. البته درمان موثر وسواس فکرس عموما شامل بهره بردن از راهکاری های ترکیبی در زمینه درمان می شود.

درمان انواع وسواس

وسواس انواع مختلفی دارد که به دو دسته فکری و عملی تقسیم می شوند. وسواس فکری مربوط به افکاری است که در ذهن فرد وجود دارد و عمل نکردن به آن ها ایجاد اضطراب می کند، وسواس عملی مربوط به تکرار برخی کار ها در طول روز است. همچنین گاهی فرد افکاری که در ذهنش وجود دارد که برای تحقق آن ها باید یک سری کار انجام دهد. به این نوع از وسواس، وسواس فکری عملی می گویند و به عبارتی فرد مبتلا به هر دو نوع وسواس هستند.

24:45
truncate dir-rtl

درمان وسواس

درمان وسواس فکری شدید

افکار مزاحم که به صورت مداوم به ذهن فرد می آید و فرد توانایی خلاص شدن از این افکار را ندارد. داشتن فکری در مورد موضوعی که دائما در ذهن فرد تکرار می شود به طوری که فرد نمی تواند آن فکر را از خود دور کند. در ادامه انواع وسواس فکری را توضیح خواهیم داد:

وسواس فکری

نشانه های وسواس فکری

وسواس فکری در کودکان نیز وجود دارد. اگر میخواهید یک فرد با وسواس فکری را شناسایی کنید با دقت در رفتار و عملکر های ایشان می توانید تا حدودی این اختلال را تشخیص دهید . افرادی که به وسواس فکری مبالا هستند معمولا دارای نشانه های زیر می باشند:

 • تصورات افراطی در رابطه با چاقی و لاغری دارند اگر رژیم لاغری دارند بیش از اندازه کم خوری می کنند و تمایل به کاهش وزن بسیار زیاد دارند. همچنین برای خوردن غذا دچار وسواس هستند که مبادا با خوردن کوچک ترین چیزی چاق شوند.
 • دائما نگران آسیب رسیدن به بدن و یا اعضای آن هستند.
 • اعتماد به نفس کافی برای انجام کارها را ندارند و در تصمیم گیری ها بسیار محتاط هستند.
 • نسبت به رفتارهای دیگران حتی اعضای خانواده شان بدبین هستند و دائما تصور می کنند که خطری آن ها را تهدید می کند.
 • رفتار ها و واکنش های پرخاشگرانه در مسائل و مشکلات زندگی دارند.
 • کنترل خشم بسیار کمی دارند.
 • مدام در حال محاسبه در آمد و مسائل مالی هستند.
 • در شرایط محیطی نا آشنا نگران امنیت و وارد شدن آسیب هستند.

درمان وسواس به آلودگی

برخی از افراد نسبت به هر گونه تماس با آلودگی از جمله دست زدن به اشیا دچار وسواس می شوند. این افراد نه تنها از آلوده شدن خود می ترسند بلکه از انتقال آلودگی به دیگران و خانواده خود هراس دارند. ممکن است این افراد برای رفع آلودگی ساعت ها مشغول استحمام یا شستشو شوند و در نهایت به پوست خود آسیب می رسانند.

افراد مبتلا به وسواس آلودگی به سادگی در محیط های نا آشنا قرار نمی گیرند و به سختی برای سفر و اقامت در محیطی خارج از منزل موافقت می کنند. وسواس آلودگی در بسیاری از موارد بدون دلیل است و این بیماری معمولا به صورت مشترک در افراد مبتلا به وسواس فکری نیز وجود دارد. در واقع اگر در آشنایی با افراد جدید هستید و به شدت دچار وسواس آلودگی هستند بهتر است که در رفتار های دیگر ایشان نیز توجه کنید.

درمان وسواس آسیب زدن به دیگران

این گروه از افراد دائما نگرانند که با اعمال خود باعث توهین و یا آسیب زدن به دیگران شوند و گاهی خود را مسئول اتفاقات ناگوار که برای اطرافیان می افتد، می دانند. یا به عکس ممکن است تصور کنند که دیگران قصد آسیب رساندن به آن ها را دارند و هیچ محیط امنی برای آن ها وجود ندارد. هر گونه پیشنهادی از دیگران را به منزله تهدید تلقی کرده و تصور می کنند که دیگران قصد آسیب رساندن به جان و مال آن ها را دارند. وسواس موکنی یکی دیگر از انواع این اختلال است که به منزله آسیب به خود تلقی می شود.

درمان وسواس جنسی

بیمار در مورد داشتن هر نوع ارتباط و تماسی حتی با اعضای خانواده خود دچار وسواس می شود.

درمان وسواس مذهبی

این دسته از افراد دائما در مورد تمام کار های خود نگرانند که این رفتار ها با اصول دین مغایر است یا این که شاید اعمالشان مخالف خواست خدا بوده و منجر به توهین به مقدسات می باشد.

درمان وسواس بیماری

برخی ازافراد دائما از بیماری یا مرگ خود یا اطرافیان هراس دارند و مداوم به آن فکر می کنند .

درمان وسواس کمال گریی

این افراد فقط تمایل به رسیدن به موفقیت دارند. شکست روحیه آن ها را به شدت تحت تاثیر می گذارد، این روحیه بد نیست اما در برخی سبب رفتار های وسواسی شده و وی را نا امید از زندگی می کند. عواقب این وسواس می تواند افسردگی باشد.

درمان وسواس عملی

این نوع وسواس انجام عمل تکراری است مانند این که فرد چندین بار دست خود را شستشو می دهد. این افراد در صورتی که رفتاری را تکرار نکنند دچار اضطراب و استرس می شوند. برخی از وسواس های عملی به شرح زیر هستند:

وسواس عملی

درمان وسواس تقارن

این افراد در قرار گرفتن وسیله ای در جای مشخص وسواس دارند. به گونه ای که بارها مکان آن را تغییر می دهند تا به موقعیت مدنظر خود دست پیدا کنند.

وسواس نظم و ترتیب

خصوصیت این نوع وسواس این است که همه چیز در جای خود قرار گیرد. همچنین وسواس شستشو جزئی از این وسواس است. فرد به طور پیوسته تمایل به شستن وسایل و حتی خودش دارد. این افراد برای مدت طولانی حمام می روند و حدود دو ساعت مشغول شستشو هستند.

وسواس وارسی کردن

بیمار چندین بار موضوعی را بررسی می کند  مانند چک کردن درهای خانه یا گاز در هنگام بیرون رفتن از خانه به دلیل اینکه استرس بروز اتفاق یا حادثه ای را دارند. برخی نیز وسواس احتکار و یا جمع کردن زباله دارند که این موضوع بر کیفیت زندگی آن ها بسیار تاثیر گذار است.

روش های خانگی درمان وسواس فکری عملی

در این روش، خانواده و دوستان فرد با وسواس فکری در درمان وی شریک می‌شوند. این روش به فرد با وسواس فکری کمک می‌کند تا بهتر درک کند که چگونه عادت‌های جبری و وسواس فکری‌اش بر روی محیط و روابط خود تاثیر می ‌گذارد. نبابراین به این تیجه برسد که مصمم تر درمان خود را دنبال کند.

در کل همانطور که اشاره کردیم، درمان وسواس فکری شدید نیازمند ترکیبی از رویکردهای مختلف است. بهترین راه برای درمان وسواس فکری، مشاوره با یک متخصص روان‌پزشک است که به صورت شخصی برای شما درمانی را برنامه ریزی میکند که لازم است در رعایت آن کوشا باشید.

به چه علت درمان وسواس لازم است؟

وسواس فکری می‌تواند بر روی زندگی روزمره فرد و سلات جسمانی تاثیر بسیار زیادی بگذارد. به عنوان مثال، فرد ممکن است به دلیل شستشوی مکرر دست‌های خود، به پوست دست‌ خود را آسیب بزند یا برای انجام عادت‌های جبری، وقت بسیار زیادی را صرف کند. بنابراین این کارها فعالیت های روزمره فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر وسواس فکری برای مدت زیادی بدون درمان باقی بماند، می‌تواند به اختلالات روانی بزرگتری مانند افسردگی، اضطراب عمومی، اضطراب اجتماعی و فوبیا منجر شود.

درمان وسواس فکری شدید شامل ترکیبی از رویکردهای دارویی و روان درمانی است. روش‌های درمانی متنوعی برای کاهش وسواس فکری و عادت‌های جبری وجود دارد.

سخن آخر : مثالی برای وسواس

وسواس فکری یا به اختصار OCD (Obsessive-Compulsive Disorder) درفرد ویژگی هایی ایجاد می کند که از جمله آن ها می توان به تکرار بیش از حد فکر، تصویر یا ایده‌های ناخواسته و یا انجام دادن کارهای خاص (عادت‌های جبری) مرتبط است. این اختلال می‌تواند بر روی زندگی روزمره فرد تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و باعث ایجاد تنش، اضطراب و افسردگی شود. اگر متوجه مفهوم دقیق این اختلال نشدید، به مثال زیر توجه کنید.

به عنوان مثال، فرد ممکن است به طور مداوم ترس از ابتلا به بیماری‌های خطرناک یا کرونا ویروس را داشته باشد و به همین دلیل مرتبا و بی دلیل دست های خود را بشوید (وسواس شستوشو). همچنین ممکن است فردی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری، محل کار یا منزل خود را به صورت ووسواسی و در تعداد دعات بالا تمیز کند. ریشه وسواس فکری و عادت‌های جبری ممکن است به دلیل استرس، اضطراب، بیماری‌های جسمی، ژنتیک، محیط زیست و عوامل دیگر ایجاد شود. بنابراین اگر این ویژگی ها را در فردی دیدید، بدانید که درمان آن ضروری است.

سوالات متداول

نتیجه گیری:

در صورتی که با خواندن این مقاله متوجه شدید که درصدی از علائم هر نوع وسواس را دارید و این علائم منجر به تغییر روند زندگی شما شده است پیشنهاد ما مراجعه به بهترین روانپزشک می باشد. زیرا قبل از حاد شدن این اختلال بهتر است روند درمان آغاز شود.

مطالب مرتبط
103 پاسخ
 1. سلام من چند ساله دچار وسواس فکری عملی شدم و خیلی روی پاکیزگی حساس شدم مرتب لباس و دستام میشورم بخاطر این که ذهنم آروم بشه راهنمایی کنید لطفا

 2. سلام آقای دکتر من چندهفته ای هست که دارم معنی واژه ها و کلمات رو پیدا میکنم و به خاطر میسپارم اولش میخواستم معنی چیزایی که نمیدونم رو پیداکنم ولی حالا دارم معنی همه چیز رو پیدا میکنم خواستم دیگه معنیشون رو پیدا نکنم ولی در عوضش با حرف زدن یا فکر کردن بهش که معنیش رو پیدا میکنم حتی اگه معنس اون واژه یا کلمه رو هم بدونم باز تو ذهنم تکرار میکنم راستی من 19سالمه و پسرم میخواستم از شما بپرسم آیا این بیماری وسواس هستش که میخوام معنی واژه یا کلمات رو بدونم من حتی وقتی فیلم یا آهنگ هم گوش میدم باز فکر میکنم این بیماری کل زندگیم رو دچار مشکل کرده لطفاً اگه چیزی در این مورد میدونید کمکم کنید.

 3. سلام جناب دکتر بنده ۱۶ سالم و چند ماهی است به وسواس جنسی مبتلا شدم ولی وسواس رو خیلی وقت که دارم وبا قرص و روانپزشک جواب نگرفتم به نظرتون باید چی کار کنم

 4. سلام. من خودم وسواس شدید دارم …. من الان پاسخ مردم رو دیدم دیدم ک ففط میگین حضوری بیان خودتون میدونید ک درمان وسواس فقط با صحبت کنترل و از بین میره ن دارو من انواع دکتر هایی رو رفتم ک فقط دارو میدادن از سنگین تا سبک قرص رو خوردم و اثری هم نداشته

 5. سلام خسته نباشید بنده دوسه ماهه ب وسواس فکری مبتلا شدم به صورت شدید به طوری ک یک ثانیه هم از فکرو خیال راحت نیسم درحدی ک احساس میکنم سرم داره منفجر میشه نتیجه ای از روانپزشو روانشناس نگرفتم فق یکم کمتر شده درحدی ک روزی دوسه ساعت راحتم

  1. تنها نیستی سیاوش
   منم از دست این وسواس واقعا دیوونه شدم
   ولی درمانش شدنیه. اول خودت تموم تلاشتو بکن و مطالب مختلف بخون و روی خودت تست کن.
   اگر به خودت فرصت دادی و باز موفق نشدی وقتشه که بریم پیش روانکاو و دارودرمانی هم انجام بدیم
   هیچ مشکلی در جهان بدون راه حل نیست.

 6. سلام آقای دکتر ذاکری. امیدوارم حالتون خوب باشه. خواهش میکنم سئوال من رو پاسخ دهید. آقای دکتر من وسواس نظم دارم یعنی اشیاءی در کنارم هستن باید در یک راستا قرار بگیرن. اما یه مشکل دارم که به چند تا روانپزشک مراجعه کردم و هر کدوم نظری داشتن، آقای دکتر وقتی مقاله ای یا متنی رو میخونم انگار فقط زل میزنم به کلمات و رد میشم و با خودم میگم فکر کنم از خط قبلی یه چیزایی رو نفهمیدم، یا وقتی فیلم نگاه میکنم چند دقیقه ای یکبار برمیگردم عقب و حواسم پرت میشه. آیا این مشکل وسواس فکری هستش یا عدم توجه (adhd)

  1. سلام
   بله احتمال وسواس فکری وجود دارد اما برای تشخیص دقیق نیاز به بررسی بیشتر علائم و شرایط شما دارد

 7. سلام دکتر . من چند سالی هست که دچار وسواس وارسی کردن دارم باید چیکار کنم . این مسئله خیلی داره اذیتم میکنه . ایا با خوردن دارو این مشکل برطرف میشه . ممنون میشم که راهنماییم کنین

  1. سلام برای درمان راه های زیادی هست هم دارو هم موارد دیگر
   وابسته به شرایط شما بهترین روش درمانی انتخاب می شود

   1. سلام اقای دکتر شوهر من ۲۵ سالشه از وقتی کرونا اومده وسواس پیدا مرده هر سری از بیرون میاد میره حموم فکر میکنه همه کثیفن و به هیشکی حتی به نزدیک ترین افراد هم نزدیک نمیشه کسی چیزی از حایی بر داره اون برنمیداره و کلی داستان دیگ به نظرتون باید چیکار کنیم آیا وسواس پیدا کرده؟

    1. سلام. ویروس کرونا متاسفانه همه افراد رو دچار وسواس کرده است. اما نیاز است کنترل کنید تا بعد از اتمام شرایط کرونا وسواس باقی نماند

 8. سلام وقتتون به خیر من دو سال به وسواس به الودگی و حساسیت روی افراد خانواده هم سر هر مسعله مهم و غیر مهم مخصوصا پدرم دارم
  یه بار به دکتر رفتم ولی بدون هیچ صحبتی فقط به من قرص دادن و راستشو بخواین به خاطر عوارض دارو ها هیچ کدوم رو مصرف نکردم ممکنه بهم کممک کنین کم کم دارم به اعضای خانوادم هم اسیب میزنم

 9. سلام اقای دکتر من 13 سالمه و مدام. به فکر مرگ خودم و اطرافیانم هستم میگم مادرم رو یک روز دیگه ندارم یا میگم توی این دنیا اصلا نباید زندگی کرد چون که اخر قراره بمیریم و امروز فردا تبدیل به خاطره میشه این اعصابم رو خورد میکنه دارم دیونه میشم

 10. سلام باعرض خسته نباشید اقا من خیلی شک و تردید درتمیزی دارم درحدی ک مثلن یجایی رفتم روی فرش یکی ازفامیل ها حس کردم کثیفه هرجقدرم میشورم اروم نمیگیرم حس میکنم کثیفه حس میکنم اگه بشورم بپوشم دربیازم لباس های دیگه ام را بپوشم اونهام مبتلا ب کثیفی میشن

 11. سلام من اصلا دچار یک وضع عجیبی شدم چیزی که دوست داشتم و خیلی گکرون بودا با سختی زیاد خریدم بعد من می رفتم تو سایتا میدیم از طریق اپ اعلام قیمت میگفتم منت الان اینا میزنم بابت هر کلیک 150 تا تک تومنی میگیری و هی بازم تکرار میکردم بیشتر فکر میکردم کار حرام کردم و پول حروم خوردم میگفتم نکنه من کامپیوتر که خریدم پول حرام باشه با اینکه اصن من یه ریالم نمیگرفتم همش بین دو شرکت بود ولی میگفتم نکنه من پول اون یکیو خوردم من الان چیزی که دوست دارم و خریدم خراب میشه و همش جای اینکه خوشحال باشم ناراحت بودم و هی صدقه میدادم و میگفتم عه من اون قسمتی کهع دادکم نبوده بازم صدقه میدادم که مثلا رفع شه ولی استرسم نمیره دیونم کرده چیکار کنم میگم نکنه حالا که خریدم تموم شده صدقه بدم حساب نی یهو قبلیو کم بود اون قسمتا که گفتم و حرام شده و یه مشکلی برام پیش میاد با اینکه این کلیکا پول کمی میشده و من کلی صدقه دادم ولی میگم نکنه بعدش دادم اینطور شده اصن سرم درد گرفته از فکرمم نمیره الان من باید کلی ذوق و شوق داشته باشم.

  1. سلام. بهتر است برای درمان و بررسی بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید:
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۷
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۸
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۹
   ۰۹۱۲۸۲۲۷۱۶۵

 12. با سلام من 6 ماهه دچار افکار مزاحم و وسواس فکري شدم اصلا رو اعصابم کنترل ندارم مدام ذهنم به چیز های الکی گیر میده تو اینترنت دیدم یه ماده ای تو مغز است به نام سروتونین اگه اون کم بشه این نوع علائم ایجاد میشه توروخدا کمکم کنید آقای دکتر حتی کار به جایی رسیده که میخوام خودکشی کنم هرشب دعا میکنم از شر این افکار خلاص بشم خیلی ممنون با تشکر

 13. سلام،آقای دکتر من تقریبا هفت ساله به وسواس فکری دچارم,دفه اول به مدت چهارسال با روزی دوتا فلوکستین 20 خیلی خوب شدم تا اینکه پارسال با نظر دکترم قطع کردم یواش یواش. اما بعد از سه ماه دوباره شروع شد تا به امروز که هرروز سرترالین دویست و کلومیپرامین پنجاه میخورم اما هیچ تغییری نمیبینم و همچنان حالم بده ،در ضمن اهل شهرستان هستم و برای مراجعه حضوری مشکل دارم

  1. سلام باید بررسی بیشتر انجام شود.
   میتونید با شماره زیر تماس بگیرید برای گرفتن وقت مشاوره تلفنی
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۷

 14. سلام دوستان عزیزم .من هم متاسفانه یه دوره دچار وسواس فکری شده بودم .یعنی یه افکارمزاحم و ناخواسته ای به ذهنم میومد که من اذیت میشدم .اون افکار توهین به مقدسات بود ومن دوست نداشتم که این افکار بیان تو ذهنم آخه این افکار مال من نبودن و درواقع کار شیطون بود که میخواست منو اذیت کنه .برای همین از وقتی که فهمیدم این کار ،کارِ شیطونه دیگه به افکارم اهمیت نمیدادم واز این که چنین افکاری بیان تو ذهنم ناراحت نمیشدم چون میدونستم این افکار مال من نیست .همچنین هروقت این افکار مزاحم میومدن تو ذهنم ذکر لا اله الا الله رو میگفتم وبه جای فکر کردن به اون افکار بیهوده و آزار دهنده ،به معنی این آیه توجه میکردم . و به اون افکار توجه نمیکردم . کم کم‌ تونستم با گفتن این ذکر و بی توجهی به افکار مزاحم ،از شر این افکار خلاص بشم. همچنین میتونید از نماز اول وقت هم کمک بگیرید. ان شاءالله که شماهم بتونید با بی توجهی به افکار مزاحم وبایادخدا ،آرامش رو به خودتون برگردونین.التماس دعا

 15. سلام دکتر
  من خیلی وقته که روی اجزابدن یابیشترصورتم حساسم ..بیش از حدحساسم..مثلا این فکرومیکنم که سمت راست صورتم باسمت چپ یکی نیست وتغییراتی رو تویه یه سمت احساس میکنم ..فکرمیکنم چشم هام فرق دارن وبخاطرهمین بیشتراوقات جلواینه ام
  این اسمش وسواسه؟

 16. سلام اقای دکتر محترم من 21 سالمه که دوساله وسواس فکری و عملی گرفتم که با به مراجعه به روانپزشک داشتم خوب میشدم , اما سه ماه هست که با مصرف دارو یه کم وسواس بیشتر شده و دارو فایده ش کمتر شده یعنی حتی با وجود مصرف دارو هنوزم وسواس فکری و عملی دارم اما شدید نیست ولی خسته شدم هر روز میگم فردا خوب میشم و برمیگردم به حالت عادی اما بر عکس میشه مخصوصا وقتی خواب بد میبینم خیلی بی حال میشم و وسواسم افزایش میشه کلن اختلال در زندگی به وجود امده خسته شدم بی حوصله و افسرده و بی ارزش
  چرا با وجود دارو , وسواس برای خودش افزایش و کاهش میشه یعنی من تا دو ساعت دیگه معلوم نیست شاید شاد شاد باشم شاید اینقدر عصبانی باشم که میخوام منفجر بشم
  وقتی هم دو یا در عرض چهار روز دارو را قطع کنم به شدت بی دلیل عصبانی میشم و از درونم جوش میارم , حتی الان که دارم مینویسم با حذف و نوشتن کلمات وسواس میشه و میگم این کلمه رو ننویسم یا این حرف را ننویسم و …..
  روانپزشک گفته ورزش و مصرف ویتامین و میوه کمک میکنه اما نه حوصله ورزش دارم نه اشتهای میوه و غذا فقط قرص ویتامین مصرف میکنم ….
  مشکل کجاست!؟

  1. سلام. برای مصرف دارو و. یا تغییر داروها نیاز است تا تمامی حالت ها و به صورت کلی شما بررسی شوید تا در صورت نیاز داروهایی داده شود
   لطفا برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید:
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۷
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۸
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۹
   ۰۹۱۲۸۲۲۷۱۶۵

 17. سلام ببخشید من تازه یک ماهه متوجه شدم وسواس فکری دارم دو ماه دیگه هم کنکور دارم اگه تو این دوماه از دارو درمانی استفاده کنم بعد از کنکور سراغ روان درمانی برم مشکلی ایجاد نمیشه

  1. سلام.مصرف دارو نیاز به بررسی دارد
   با شماره های زیر تماس بگیرید:
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۷
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۸
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۹
   ۰۹۱۲۸۲۲۷۱۶۵

 18. سلام ءقای دکتروقتتون بخیرمن بامصرف قرص اس سیتالوپرام وفلوکستین حالم بشدت بدشدوفقط دوروز خوردم وبعدداروهاروقطع کردم. آخه باخوردن قرصاهمه افکارم وذهنم بهم ریخت حمله پنیک گرفتم الان بایدچکارکنم خسته شدم گاهی وقتاهجوم افکارباعث میشه مضطرب بشم وترس زیادی بگیرم که نکنه دچترپنیک بشم من یه خانم30ساله هستم

  1. سلام دوست عزیز، لطفا برای هماهنگی با شماره های زیر تماس بگیرید: ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۷ ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۸ ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۹ ۰۹۱۲۸۲۲۷۱۶۵

 19. سلام آقای دکتر خسته نباشید..من تقریبا از سال ۹۴ وسواسم شروع شد .تقریبا سه سال هست که وسواس فکری شدید دارم اوایل بیشتر جنبه ی شستشو داشت ولی بعداً بیشتر ذهنی شد حالم یه جوری خراب بود که گریه می کردم پیش روانپزشک رفتم دارو خوردم یکم خوب شدم ولی بازم افسردگی و فکرهای بیهوده دیگه سراغم اومد.الان دیگه طوری شده که ترس و تلقین های بی مورد میاد سراغم ذهنم از تکرار می ترسه .هر کاری می کنم نمی تونم این افکار و از خودم دور کنم .انگار هر روز چند بار میمیرم و زنده میشم .عصبانیت شدید هم از یه طرف .واقعا دارم عذاب می کشم نمی‌دونم چیکار کنم مث بقیه نمی تونم از زندگی لذت ببرم همش حسرت زندگی گذشته و زندگی دیگران می خورم وقتی هم افکار مزاحم و ترس و عصبانیت میاد سراغم مغز انگار میخواد بترکه و یکی داره فشارش میده .اگه کمکم کنید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز باید حضوری به مطب دکتر مراجعه کنید یا از طریق مشاوره آنلاین با ایشون صحبت کنید.

 20. فواد هستم ۲۵ سالمه دو سه ماهه رفتم سربازی در خرم آباد میزان وابستگی من به خانوادم و خانه مخصوصا مادرم غیر قابل باوره تا قبل مرخصی اول شبو روز گریه میکردم و خودزنی میکردم و به گذشته خود با خانوادم فکر میکردم بعد از دو ماه این حس بر عکس شد حس میکنم از خانوادم متفر شدم مثه یه دارو که بعد یه مدت مصرف نسبت به بدن مقاوم میشه منم احساس میکنم از مادرم بدم میاد و همه چی بر عکس شده الان احساس میکنم دوس دارم به سربازی وابسته بشم و دیگه از خانوادم متنفر بشم،و از اینکه اینجوری شدم میخوام خودکشی کنم وقتی خانوادم این همه واسم زحمت کشیدن من این حس رو نسبت بهشون پیدا کردم میخوام خودمو بکشم الان وقتی به مادرم زنگ میزنم دیگه احساس میکنم بهش وابسته نیستم و تحمل صداشو ندارمو الانم که تو مرخصی هستم احساس میکنم دیگه مثه قبل دوسشون ندارم و فقط به اون جهنم (پادگان)فکر میکنم احساس میکنم اصلا عوض شدم و یه آدم دیگه هستم میخوام یه جوری خودمو خلاص کنم .نمیدونم چه خاکی بریزم به سرم لطفا کمکم کنید.

  1. سلام دوست عزیز باید حضوری به مطب دکتر مراجعه کنید یا از طریق مشاوره آنلاین با ایشون صحبت کنید.

 21. با سلام آقای دکتر مشکل من اینه که من شاید نزدیک یک سال پیش خواستم معنی خیلی چیزا رو بدونم اومدم معنی هرچی رو بدونم که برام عادت شد و همیشه باید معنی همه چی رو بدونم حتی چیزایی که معنی ندارن بعدش من از این اتفاق خسته شدم و دست به خودکشی زدم و بعدش از درمان که خودکشی کرده بودم رفتم پیش دکتر روانشناس که درمان بشم که اونم منو به بیمارستان فرستاد من هم رفتم اونجا شاید درمان بشم بعدش بار اول که درمان نشدم برای بار دوم از دکتر روانشناس خواستم که برای من شوک مغزی بنویسه تا به من شوک بزنن وقتی که شوک خوردم این اتفاق برای من افتاد و اینکه این اتفاق چیه این بود که من میخواستم بدونم هر چیزی رو چطوری می نویسن منظورم کلمه،لغت،جمله خلاصه همه چی یعنی من صحبت میکردم باید اون حرفی که میزنم باید بدونم اون کلمه ها رو چطوری می نویسن و بهش فکر میکردم و تو ذهنم باید اون کلمه ها رو می نوشتم اگر اشتباه می نوشتم تو ذهنم وقتی فکر میکردم خیلی اذیت میشدم و باید درست می نوشتم تو ذهنم حتی اعداد رو هم باید حروفشون رو میدونستم یعنی هر عددی رو به حروف می نوشتم تو ذهنم وقتی فکر میکردم و اینکه کلا هر زبونی که بلد بودم مثلا فارسی، ترکی، انگلیسی رو باید نحوه نوشتنشون رو میدونستم و بهش فکر میکردم و تو ذهنم مینوشتم حتی وقتی کسی بامن یا کسی با کس دیگه ای حرف میزد باید میدونستم چطوری مینویسن که این روز به روز برام تکرار شد و داشتم دیوونه میشدم که دوباره دیگه خودکشی کردم باقرص یعنی برام عادت شده بود و اینکه حتی وقتی آهنگ گوش میدم یا فیلم نگاه میکنم باید میدونستم اون چیزایی که میان چطوری نوشته میشه آقای دکتر لطفا کمکم کنید دارم عذاب می کشم.

  1. سلام دوست عزیز باید حضوری به مطب دکتر مراجعه کنید یا از طریق مشاوره آنلاین با ایشون صحبت کنید.

 22. سلام آقای دکتر
  وقت بخیر. من دانشجوی دکترا هستم. متاسفانه به دلیل استرس ها و ناملایماتی که در سیستم آموزش عالی کشور وجود دارد، بنده دچار وسواس فکری شدید یشدم به طوری که اکثرا گریه می کنم و حتی به خودکشی هم فکر میکنم.
  خیلی حالم بده بعضی وقتا میگم برای خارج اقدام کنم ولی نمیدونم چه کار کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید منو.

 23. سلام من پسرم از کودکی وسواس فکری شدید داشت و خیییلی من و خودش رو اذیت می کرد. یک مدت پیش روانشناس بردم ولی هیچ فایده ای نداشت چون وسواس یک بیماری است که دست خودت نیست هر چه قدر هم روانشناس راهکار بده به خصوص کودک نمیتونه عملی کنه, بعدش پیش یک متخصص مغز و اعصاب بردم و حدود دو سال تحت نظر ایشون بود و طی این دو سال آسنترا مصرف می کرد. در کنارش مصرف سردیجات رو کم کردم و سعی کردم از غذا های طبع گرم استفاده کنه و شکر خدا پسرم خیلی بهتر شده مصرف قرصش رو چند ساله که قطع کردم و هر وقت علایمی از وسواس در پسرم مشاهده می کنم آنروز بهش دمنوش برگ سنا می دم بعد از چند روز عالی میشه فقط مواظب باشید که در مصرف برگ سنا زیاده روی نکنید و از یک نفر میزان مصرفش رو حتما بپرسید چون مصرف بیش از حد پرزهای روده رو از بین می بره. طبق تجربیات من وسواس فکری از غلبه سردی بر مغز ایجاد میشه از خوردن قند و شکر و نوشابه به شدت پرهیز کنید چون من به عینه تاثیر مصرف اینها رو در پسرم می‌دیدم. امیدوارم هر کسی این مشکل رو داره به لطف خدا درمان بشه.

 24. سلام دکتر من وسواس به آب دارم دکتر نمیزارم کسی به وسایلم نزدیک بشه وگرنه باید بشورم.خیلی چند وقتیه سردرد گرفتم از فشار عصاب میشینم گریه میکنم دیگه خسته شدم تورخدا کمکم کنید. خواهش میکنم

  1. سلام دوست عزیز شما وسواس شدید دارید و باید به دکتر مراجعه کنید تا سریعتر درمان شوید.

 25. سلام لطفاً نظر من رو تا آخر بخونید حتی برای سرگرمی هم که شده دستم به دامنت ون لطفاً خواهش میکنم
  سلام آقای روانشناس،من 11 سالمه و میخوام سفره دلم رو براتون باز کنم:وقتی خیلی بچه بودم پدر و مادرم رابطه خوبی نداشتن،مادرم زیاد(شایدم اصلا)دعوا نمیکرد ولی پدرم همش عصبی و معتاد بود،دزدی و کارهای زشت و… هم میکرد.من از پدرم متنفر بودم ولی همچی عادی بود،مثلا یه بار یه برنامه از تلویزیون پخش شد که راجع به مضرات سیگار بود،من به اصطلاح پدرم با شوخی و خنده گفتم سیگار نکش و سیگار کشیدن بده ولی اون گفت نه من نمیکشم و…رفتارهای عصبی روانی هم داشت،یه بارم با چاقو منو دنبال کرد!مامانمم تهدید میکرد!تا اینکه مامانم نجاتم داد و طلاق گرفتن و منم از این مسئله خوشحال بودم و ضربه روحی روانی بهم نزد!حالا اصل موضوع:اولین دیدارم با چیزی که منو به این روز انداخت خونه به اصطلاح بابام و مامانم بود،بابام برای اینکه راحت مواد بکشه برام سیدی میخرید و من سرگرمیم شده بود تلویزیون!(که این موضوع آسیب های چشمی هم بهم زد)طبق معمول برای من سیدی خرید و برای مامانم تبلت،هی میگفتم تبلتو من میخوام تبلتو من میخوام،بعضی وقتا یواشکی میرفتم سرش و بازی دانلود میکردم،خیلی با گوشی حرفه شدم و بیشتر از هرکسی میفهمیدم،زندگی پوچ من همینطوری گذشت تا اینکه از خونه بابام نجات پیدا کردیم و خونه مادربزرگم سکنا گزیدیم!من هی غر میزدم گوشی میخوام گوشی میخوام،تا این گوشی که الان دستمه بهم رسید،اونم بزور و دای بابک اینا برام خریدن،برای مامانمم همینطور،اونجا من با رابطه ج.ن.س.ی و موضاعاتی که اصلا برام خوب نبودن اشنا شدم(همه چی رو فهمیدم)تو گوشی و مسائل هک و امنیت حرفه ای شده بودم و ویدیو های اونجوری میدیدم و خود ارضایی میکردم،مسلمون هم بودم،مدرسه هم میرفتم و همه چی روال عادی داشت و با اینکه میدونستم این کار گناهه و تاثیر بدی روم می گذاشت،میگفتم بسم الله و حتی صلواتم میفرستادم و این گناهو میکردم!وضع عجیبی بود…!تا اینکه با دین مسیحیت اشنا شدم و مسیحی شدم و همه گناهام رو کنار گذاشتم،آدم خوبی شدم و خداهم ازم راضی بود و به عیسی مسیح هم حتی توهین میکردم(نمیدونم چرا انقدر زندگیم بد بود)مثلا به عیسی که مرا نجات داد الکی فحش میدادم،به خداهم همینطور،و خود ارضایی میکردم،هی توبه میکردم و میگفتم این آخرین باره و هزارتا قول و تعهد به خدا میدادم ولی این چرخه هی تکرار و تکرار میشد،کم کم داشت تموم میشد،تا اینکه متوجه شدم اهانت به روح القدس (روح خدا) گناه نابخشودنیه(صد در صد هست)و دچار وسواس فکری شدید و اعصاب خورد کن شدم از توضیح بیشتر اجتناب میکنم مشکلم همینه لطفا وسواس فکریمو حل کنید.

  1. سلام دوست عزیز. شما باید هر چه زودتر با دکتر صحبت کنید. اگر در تهران ساکن نیستید می توانید از طریق مشاوره آنلاین با دکتر مشاوره کنید.

 26. سلام بدون که تا خداوند نخواهد برگی از درخت نمی افتاد به خداوند توکل کنید و به افکارتون بی توجهی کنید من خودم هم چند ماه است که وسواس دارم تنها راهش اینه که افکار وسواسی رو به عقب بندازی یعنی مثلاً اگه ی فکری مجبورت می‌کنه کاری کنی بندازی برای ی ساعت بعد، یا اگر تصاویر ناراحت کننده داری بی توجهی کنید .

  1. دوست عزیز. اختلالات روانی چنانچه در مرحله حاد باشند باید تحت نظر دکتر به درمان پرداخت. این روش ها در صورتی کارساز است که اختلال روانی کنترل شده و کم باشد در غیر اینصورت در صورت بی توجهی به بیماری تنها موجب پیشرفت ان می شود.

 27. سلام اقای روانشناس من ۱۶ سالمه وفکرای بدی میاد تو سرم میترسم یهو کنترلمو از دست بدم در صورتی که خودم نمیخوام اینطوری باشم نمیدونم چرا اینجوریم و فقط در روز ۲ و ۳ ساعت ارامش دارم دیگه از این فکرها خسته شدم بنظرتون چیکار کنم .

 28. منم مثل خیلی از دوستان وسواس فکری دارم. به این صورت که همیشه میخوام علت وقوع تمام پیشامد ها رو بدونم.
  انقدر این وسواس های فکری در من، تو درتو هستند که از صبح که پا میشم نمیفهمم چطوری شب میشه.
  خیلی خودمو با بقیه مقایسه میکنم
  این اواخر سه ماه بود که به سختی روی ذهنم کار کرده بودم و با شهامت توی دل اضطراب هام میرفتم و اون ها رو مینوشتم و بلند بلند میخوندم
  روی ذهنم و روحم رواندرمانی کردم و کم کم به جایی رسیدم که خوب خوب شدم به طوریکه دیگه اثری از وسواس رو در خودم نمیدیدم و خندم میگرفت که یه روز افسرده و وسواسی بودم
  اما وقتی دوباره بعد 3 ماه خودارضایی کردم افکار وسواسی برگشت و دوباره باید از اول شروع کنم.
  الان خیلی حالم بده ولی چاره ای نیست باید دوباره تلاش کرد…
  دوستان به هیچ عنوان از افکار وسواسی فرار نکنید چون تا وقتی فرار کنید اونا بیشتر هجوم میارن.
  برید تو دلش و اون ها رو بنویسید و یا بلند بلند بخونید، ویس بگیرید و گوش بدید.

 29. به نظر من یکی از بهترین راه های درمان وسواس فکری و عملی پذیرش خود میباشد اینکه فرد بپذیره که تنها خودش درگیر این مشکل نیست و هزاران نفر هستند که این مشکلات رو دارند در این صورت فرد تمرکزش از روی بیماری برداشته میشه و به راحتی میتونه بیماری خودش رو درمان کنه در غیر این صورت فرد فقط به خودش تلقین میکنه که من عجیب غریبم و این مشکل شدید تر میشه خیلی خوشحال میشم بتونم کمکی به هموطنام کرده باشم با تشکر

  1. بله و متاسفانه پذیرش این بیماری برای بسیاری از افراد که دچار پارانوئید هستند بسیار سخت هست و این موضوع رو انکار میکنند به شدت

 30. با سلام و خسته نباشید

  ببخشید مادرمن چندساله هست دچار وسواس فکری هستن و به هیچ عنوان راضی نمیشن که به دکتر مراجعه کنند و روانشناس صحبت کنند من نمیدونم چطور راضی کنم که که پزشک مراجعه کنند.

 31. من وسواس فکری شدید دارم از ی بیماری خیلی میتریم وـکدام توی ذهنم تصویرش میاد اصلا نمیخوام تصورشم کنم دبوونه شدم کنکوری ام هستم خیلی ضربه میزنه

 32. سلام ایها الناس اقای دکتر تورو خدا کمکم کنین حرکاتم خیلی عجیب شده جوری که به خونوادم و همسرم اسیب میرسونم و این حرکات و فمرا باعث شده رو اعصابم تاثیر بدی داره و واقعا زندگیم جهنم شده من علائممو توضیح میدم لطفا بخونین . علائم. مثلا همه اشیاهارو میشمارم ۲۴ ساعت. با چشام گلای فرشو دنبال میکنم جوری که چشام خسته میشه . رو گلای فرش پامو نمیذارم. هرکاری که میکنم باید ۹ بار بشمارم تا تموم شه دلیل این کارامم اینه که حس میکنم اگه این کارارو نکنم یه اتفاقی واسه عزیزام میفته و اینکه کنترل مغزمو ندارم همه افکار منفی میاد سمتم و واقعا همسرو خونوادم شاکین از این موضوع من باید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟

  1. شما باید حتما تحت درمان قرار بگیرید. به روانپزشک مراجعه کنید. یا تشریف بیارید بنده معاینه کنم

 33. سلام آقای دکتر من یازده سالمه و دچار وسواس شدم و نمی دونم چه کار کنم؟
  این وسواس با من کاری کرده که روی درسام،نماز خواندن و شستشو وسواس گرفتم و من در طول روز حداقل هر رکت نماز رو شش یا پنج بار می خوانم و همینطور وضو گرفتن میشه شما راهنمایی کنید که من چکار کنم؟

 34. سلام
  من چندسالی هست که دچار وسواس فکری شدم که خیلی اذیتم میکنه مثلا میرم بیرون احساس میکنم تنهام الان مشکلی برام پیش میاد زود برگردم خونه مشکلی پیش نمیاد انگار روحم ازجسمم خارج میشه اون لحظه می خوام یه عکس العملی نشون بدم مثلا جیغ بزنم یا خودمو بزنم بلکه برگردم به خودم الن 29سالمه زندگیمو خیلی مختل کرده قبلا دکتر اعصاب میرفتم ولی خیلی موثر نبود الان نزدیکه یکساله داروهامو قطع کردم خیلی هم اعصبانی شدم خواهشا کمکم کنید خیلی ممنونم

 35. سلام
  من کنکوری هستم یه مدته اصلا نمیتونم درس بخونم و به کوچکترین صدا ها هم حساس هستم و هر صدای لحظه ای هم موجب میشه نتونم کل اون روزو درس بخونم و فکرم مشغوله اینه نکنه دوباره صدا تکرار شه
  تا به حال سابقه چنین حالتی رو نداشتم و حدودا دوساله برام اتفاق افتاده و روز به روز بدتر میشم
  آیا این وسواسه یا بیماری دیگریست؟
  سابقه خانوادگی وسواس هم داریم

  1. با توجه به سابقه خانوادگی که دارید باید برای بررسی و کنترل این حالت ها مراجعه و درمان های لازم رو انجام بدین

 36. سلام
  بنده دچار و سواس فکری هستم
  چند سالی هست که این مشکل رو دارم
  تقریبا اکثر وسواس ها رو تجربه کردم
  و در حال حاضر گرچه وسواس فکری درحال از بین رفتن هست اما خودم هرکاری میکنم نمیشه برم سمت کار. وسواس من خیلی کم رنگ شده اما نمی تونم کارم رو شروع کنم و اصلا انرژی برای انجام هیچ کاری ندارم و با اینکه کنکور دارم باز هم شروع به کار برام سخته

  1. شما اگر هم درمان شده اید اثرات گذشته رو به دنبال می کشید این موارد باید تحلیل بررسی و درمان بشه

 37. وای به روزی که فرد وسواسی ندونه وسواس داره و دیگران هم بگن وسوای داری ؛ دکتر نره برا مداوا و
  وای به روزی که کتمان کنه بیماری وسواسش رو و بخاد ازدواج کنه شریکشو پدر دربیاره با مرض وسواسی ش !!!! خدا به داد میرسه ؟!!!!!!
  وای به جهان و جوامع و خونه ها و خونواده ها با مرض وسواسی و انواع آن

 38. سلام خدمت آقای دکتر میخواستم بگم
  پسر من ۱۴سالشه
  او فکر زیاد میکند
  مثلاً اگر پسر خالش با او قهر کند انقدر ناراحت میشود و به صورت مداوم فکر می‌کنه و تو مغزش میگه چرا او با من قهر کرده
  و پسر من میگه با من بازی نخواهد کرد و من تنها خواهم ماند دلیلش چیه

  1. سلام این موارد باید بررسی بشه شاید آسیب های روحی دیدن که ترس از تنهایی یا اضطراب جدایی دارند.

 39. روان ام از فکر این بیماری ها آزرده شده خییلی خم فعالیت می کنم ولی می ترسم دچار این بیماری های روانی شم

 40. اولا,دلیل وسواس فکری,وجود شیطاین در ذهن شخص و گرفتار کردن روح انسان توسط شیطاین هست.و فکرزیادواهمیت دادن به افکار منفی بیشتر آدمو غرق میکنه,اگه وضو بگیرین,۱۰۰رکعت نماز بخوانین,یعنی ۶ تا ۱۷رکعت,۶ تا نماز صبح،۶ تا نماز ظهر،۶ تا نماز عصر،۶ تا نمازعشاء و ۶ تا نماز مغرب,به خدا قسم اصلا سرتان راحت میشه,حالت معنوی میگیرین,بخوایین فکرم کنین نمیکنین.ووقتی طرف اعمال خوب بری,ملائکه میاین طرفت,شیاطین و افکار منفی و پلید میرن,اگه خودتونو دوست دارین امتحان کنین.من که نتیجه گرفتم.التماس دعا

 41. سلام آقای دکتر
  من 20 سالمه و حدود پنج ساله که وسواس فکری نمی‌دونم دقیق چمه
  تو ذهنم یهو یکی مگه قراره یکی از عزیزانم بمیره بعد من محکم زبونم گاز میگیرم در حدی که خون مردگی میشه زبونم یا دستام گاز میگیرم دست خودم نیست احساس میکنم اگر این کارا نکنم واقعا عزیزانم میمیرن
  تو رو خدا کمکم کنید زندگی من رو مختل کرده

  1. این بیماری وسواس نیست . اضطراب جدایی یا ترس از تنهایی دارید. باید درمان بشید

 42. سلام من خانم ۳۹ساله هستم مدتیه دچار وسواس فکری شدم ،مدام نگران بیماری یامرگ هستم اضطراب شدید میگیرم وافسرده شدم لطفاراهنماییم کنید .

 43. سلام دختر من دچار تریکوتیلومانیا و کندن مژه و ابرو هست دو ساله با روانشناس و روانپزشک در حال درمان هست ولی نتیجه ای نگرفتیم تا حالا، آیا دستگاه rtms میتونه کمک به درمان کنه؟

 44. سلام آقای دکتر
  من ۲۳ساله هستم
  و وسواس فکری شدید دارم
  از بقیه وسواس ها هم دارم اما کمتر وسواس فکری هست یجورایی دیوونه شدم دلم میخاد اینجوری نباشم اما نمیتونم اگر از یجایی رد بشم همش روی زمینو نگاه میکنم که کثیفی نباشه اگه از یجایی رد بشم که کثیف هست دچار نگرانی و وضع بدی میشم حتی دیگه اگر بشورم و حمام هم برم فکر اون منو اذیت می‌کنه که نکنه تمیز نباشه نکنه مریضی داشته باشه نکنه گرد و خاکش ریخته باشه روی لباسم نکنه از روش رد شدم کفشم الآنم کثیف هست و باید بندازمش بیرون چیکار کنم آقای دکتر؟

 45. سلام آقای دکتر
  من ۲۳ساله هستم
  و وسواس فکری شدید دارم
  از بقیه وسواس ها هم دارم اما کمتر وسواس فکری هست یجورایی دیوونه شدم دلم میخاد اینجوری نباشم اما نمیتونم اگر از یجایی رد بشم همش روی زمینو نگاه میکنم که کثیفی نباشه اگه از یجایی رد بشم که کثیف هست دچار نگرانی و وضع بدی میشم حتی دیگه اگر بشورم و حمام هم برم فکر اون منو اذیت می‌کنه که نکنه تمیز نباشه نکنه مریضی داشته باشه نکنه گرد و خاکش ریخته باشه روی لباسم نکنه از روش رد شدم کفشم الآنم کثیف هست و باید بندازمش بیرون چیکار کنم آقای دکتر؟واقعا یعنی اگر از جایی که یه سری وسیله کثیف ریخته رد بشی امکان این هست که تو هم کثیف بشی یا کفشت از جایی که کثیف هست رد بشی کثیف میشه؟

 46. دکتر سلام من وسواس شدید دارم به طوری که الان دوس ندارم جایی برم که لباسم کفشم مثلا از اون محل رد میشه کثیف نشه دیوونم کرده این حال وقتی از یه جای کثیف رد میشم دیگه دیوونه میشم دائم بهش فک. میکنم حتی اگر اون موردی که من اینقدر بهش فکر میکنم با کفش و لباس من فاصله داشته خیلی ناراحتم می‌کنه این داستان چیکار کنم

 47. سلام اقای دکتر من33ساله مجردهستم دچار وسواس فکری هستم،خودم لز سرتنهایی نااگاهانه شروع به حرف زدن باخودم کرده بودم که روم مونده بودوتشدیدوعادت شده بودومن بعدش متوجه شدم.دیالوگها قطع نمیشن،فکرکردنم هم تبدیل به حرف زدن میشه،وراجی ذهنی گزفتم ازسرتنهایی،ازطرفی چون دوست دارم ازدواج کنم نیارجنسیم هم برطرف کنم اما موقعیتش فراهم نمیشه باعث شده وسواس وتوجه دائمی در اون زمینه هم رسوخ کنه یعنی ازطرفی همش فکروذکرم بحث جنس مخالفه ودوست دارم ازدواج کنم واحساس تنهایی و بغض شدیددارم وازطرفی دربدنم تحریکات مصنوعی توسط وسواس ایجادمیشه.رفتم دکتر برای این توضیحاتم بهم داروی کلومپیرامین و ریسپریدون بهم داده که هنوز مصرفش شروع نکردم چون میترسم.چون واقعا خودم متوجه میشم که بارفتاردرمانی هم گویا میتونم درست بشم. واز طرفی نمیخوام توانایی جنسیم کم بشه وازطرفی نمیخوام قرصی بشم.من بدون لطلاع خونواده پیش دکتر رفتم،لطفاراهنماییم کنیدچیکارکنم.متشکرم

  1. دوست عزیز بهترین اقدام این است که اول درمان بشید و مشکلاتتون رو برطرف کنید بعد برای ازدواج اقدام کنید. چون مشکلاتتون رو بیشتر میکنه ازدواج در صورت عدم درمان . مصرف دارو و قرص هم تا بهبودی هست انشاالله که دائمی نباشه

 48. سلام من وقتی ۱۵سالم بود یه وسوسه فکری شدن بعدش هی جلوی چشمام مینوشتم بعد چن ماه دیدم این نوشتنیانمیرن جلوی چشمام الان ۱۰ ساله اینا نوشتتی هستن بیش روانشناس رفتم روانپزشک رفتم میکن تصور ذهنته اما کلن از جلوی چشمام هستن حتی اگه هم یادم نباشه که جلوی چشمام هستن این نوشتنیا حتی دقتی تکون میخورن از روی چشمام حسسون میکنم ک ددارم دیونه میشم کمکم کنین لطفا فقط من شهرستانم فقط بکین چکار کنم راهنماییم کنین که این چه جور درمانی داره

 49. سلام 2سالی میشه به وسواس مبتلا ام الان که تازه فهمیدم وسواس تقارن دارم خیالم خیلی راحت اما ناخواسته دوبار به فکرم میان ولایت انجامشون بدم یعنی هربار چیزی میزنم دوست دارم مال خودم باشه بعدا که به دستش میارم دورشون میندازم بایدهرروزببدارسم هرچه وسایل دارم دورش بریزم تا جای که هیچ کس بهشون دست پیدا نکند دوست دارم هرچی توخانه است بریزمش دور نه کس ببینشون لطفاً کمکم کنید من چه خاکی به سرم بریزم

 50. سلام من چند ماه هست که هر جمله ای که برام جالب باشه یا هر کلمه ای که برام جالب باشه مثلا درس خوندن، ده بار یا بیشتر تکرار میکنم و با دستم میشمارم که چند بار گفتم و حتی تصویرش رو هم در ذهنم تجسم میکنم و حتی موقع درس نخوندن هم اینجوریم مثلا به یه جا نگاه میکنم و ۱۰ بار یا ۲۰ بار به اون چیز نگاه میکنم و مغزن درد میگیره انقدر تصاویر مختلف در ذهنم تجسم میکنم. مثلا با خودم میگم قرمز . تصویر رنگ قرمز رو ۲۰ بار تکرار میکنم. باید چه کار کنم تا از دست این فکرا خلاص شم؟؟؟ ممنون اگه پاسخ بدید؟؟؟

 51. سلان آقای دکتر من پسر ۱۴ ساله هستم که به وسواس فکری و عملی دچار شدم ازتون ی سوال دارم
  میخواستم بدونم که آیا مصرف قرص های وسواس فکری روی رشد قد تاثیر دارد یا باعث کوتاهی قد میشود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *