لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
درمان افسردگی با TDCS

درمان افسردگی با دستگاه tDCS

آیا می دانید روش جدیدی برای کمک به افراد دارای افسردگی به وجود آمده است که تاثیر آن در درمان این اختلال و بهبود کیفیت زندگی افراد چشمگیر است؟ درمان افسردگی با دستگاه tdcs یکی از جدیدترین راهکارهای درمانی موثر در حوزه روانشناسی شناخته می شود که کاملا بی خطر است. اگر شما هم هر کدام از علائم افسردگی را تجربه می کنید و تا کنون از درمان جواب نگرفته اید، در ادامه این مقاله در ارتباط با این روش بی خطر بیشتر بدانید.

درمان افسردگی با دستگاه tdcs چگونه انجام می شود؟

درمان افسردگی با دستگاه tdcs بسیار موثر است. درمان افسردگی با دستگاه تی دی سی اس به این صورت است که فرد باید در جلسات درمانی مشخص شده با دستگاه تی دی سی اس تحت درمان قرار بگیرد. در طی هر جلسه درمان الکترودهای مثبت و منفی دستگاه به پوست سر هر فرد متصل می شود و با عبور جریان تضعیف شده ای در حدود 1 الی 3 میلی آمپر می توان عملکرد نورون های مغز را کنترل کرد. بنابراین در ابتدا به صورت کوتاه مدت و در وهله های بعد به صورت بلند مدت عملکرد مغز اصلاح میشود و علائم افسردگی بین می رود.

بهترین مرکز tDCS در تهران

درمان افسردگی با این روش عوارض جانبی خاصی برای فرد ایجاد نمی کند و معمولا شامل عوارض کوتاه مدتی از جمله گزگز در ناحیه سر است.

اثرات درمان افسردگی با دستگاه tdcs

نتیجه درمان با تی دی سی اس را می توانید از همان جلسات اولیه درمان مشاهده کنید. اما از آن جهت که برای تثبیت تاثیرات tdcs نیاز به تکرار جلسات وجود دارد، لازم است دستورات متخصص خود را دنبال کنید واز روش های ترکیبی بهره بگیرید.

درمان افسردگی با تی دی سی اس

برای افزایش تاثیرگذاری درمان با دستگاه تی دی سی اس لازم است این راهکار با دیگر راهکار های درمانی نظیر دارو درمانی و همچنین روان درمانی ترکیب شود.

در چه مواردی می توان از تاثیرات درمان با تی دی سی اس بهره گرفت؟

در مواردی که علائم افسردگی مزمن را تجربه می کنید، ممکن است متخصص درمان این روش را به شما پیشنهاد دهد. معمولا وقتی علائم زیر را مشاهده می کنید، درمان افسردگی با TDCS می تواند مفید باشد:

  • همیشه احساس خستگی می کنید و انرژی کافی برای انجام کارها ندارید.
  • بی خوابی و سردردهای مکرر
  • درد معده یا ستیر درد های عضلانی
  • عدم تمایل به غذا خوردن یا افزایش اشتهای زیاد
  • علائم افسردگی ناشی از اختلال دو قطبی
  • احساس غم و ناراحتی

متخصص ممکن است از دیگر راهکار های درمانی برای کنترل این اختلال بهره بگیرد. تحقیقات لازم در خصوص مزایای این دستگاه همچنان در حال بررسی است.

آیا درمان افسردگی با دستگاه TDCS عوارض و اثرات جانبی دارد؟

بر خلاف استفاده از روش ار تی ام ساس که جریان الکتریکی قوی به مغز منتقل می کند، این روش درمانی بسیار ملایم است و اثرات جانبی خاصی ندارد. در روش درمان با TDCS جریان ضعیف به مغز منتقل می شود و به این ترتیب اثرات آن نیز ضعیف تر خواهد بود.

بنابراین برای کسانی که سابقه صرع و تشنج دارند با مشورت پزشک قابل استفاده است.

در حین جلسات شما دردی را احساس نخواهید کرد. تنها احساس گزگز در برخی نواحی پوست سر وجود دارد که تحت هیچ عنوان ناراحت کننده نیست.

بنابراین با وجود تاثیر و مزایایی که این روش درمانی در از بین بردن افسردگی دارد، می توان از آن برای کنترل علائم این اختلال نظیر تنظیم خواب بهره برد.

درمان افسردگی با تی دی سی اس عوارض جانبی ندارد و همین امر موجب می شود در بهترین مراکز تحریک مغز مورد استفاده قرار بگیرد.  

تعدا جلسات درمانی لازم برای از بین بردن علائم افسردگی

تعداد جلسات تی دی اس سی برای درمان افسردگی به شدت علائم بستگی دارد و با توجه به  مواردی از جمله علائم اختلال ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. معمولا هر جلسات درمانی بین 20 الی 30 دقیقه است و همچنین هر 10 الی 15 روز یکبار انجام می شود. لازم است در خصوص تعداد جلسات درمانی و همچنین نکات لازم با متخصص خود مشورت کنید.

مزایای درمان افسردگی با tDCS

یکی از اصلی ترین مزایای درمان افسردگی با بهره بردن از این مزیت است که در این صورت نیاز به دارو کاهش می یابد. همچنین در مورد درمان افسردگی مقاوم به دارو، تحریک نورون های مغز تاثیر بسزایی در درمان خواهد داشت.

از دیگر از مزایای درمان افسردگی با این وش این است که عوارض جانبی این اختلال کنترل می شود. به عنوان مثال دستگاه تی دی سی اس تاثیرات به سزایی در افزایش کیفیت خواب افراد دارد.

این یک روش درمانی جدید است که عوارض جانبی خاص و طولانی مدت جلسات به همراه ندارد و تنها عوارض استفاده از این روش سوزن سوزن شدن در حین استفاده از دستگاه و چند ساعت بعد از آن است.

 سخن آخر

درمان افسردگی با tDCS یکی از روشهای موثر در درمان افسردگی به شمار می رود که تاثیرات آن در این خصوص در سال های اخیر شناخته شده است. به همین دلیل از مزایای این دستگاه می توان در کنترل علائم افسردگی بهره برد. درمان افسردگی با تی دی سی اس عوارض جانبی ندارد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی آمریکا است و همین امر موجب شده امروزه در سراسر جهان مورد استفاده افراد بسیاری باشد.  

مطالب مرتبط
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *