شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

درمان اضطراب

درمان اضطراب

اضطراب شایع ترین و پر هزینه ترین اختلال روانی به شمار می رود که در بسیاری از موارد سبب مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی و عروقی می شود.اضطراب در روانپزشکی هسته مرکزی بسیاری از اختلالات شناخته شده است . در حقیقت  مادر بیماری های روانپزشکی است . بنابراین این اختلال را جدی بگیرید و نسبت به درمان آن اقدام کنید .

انواع اضطراب

اضطراب انواع مختلفی دارد از جمله وسواس ، فوبیا ، بیرون هراسی یا ترس از فضاهای باز و یا ترس از فضاهای بسته که هر کدام درمان های خاص خود را می طلبند.

درمان-اضطراب

درمان-اضطراب

عوامل ایجاد اضطراب

اضطراب همانند سایر اختلالات روانپزشکی ، علل زیستی ، روانی و اجتماعی دارد . به عبارتی مسائل بیولوژیک ، روانشناختی و محیط اطراف هر سه در ایجاد اضطراب دخیلند .

عوارض اضطراب

اضطراب اگر درمان نشود مزمن می شود و سبب اختلال در عملکرد فرد می شود . این مسئله باعث می شود عملکرد روزانه فرد کاهش یابد . در دانش آموزان سبب افت تحصیلی می گردد .

فردی که اضطراب خود را درمان نکند به تدریج دچار افسردگی می شود و بر مشکلات و اختلالات روانی او افزوده می گردد و روند درمان او طولانی می گردد.

آیا اضطراب قابل درمان است ؟

بله ، به دو صورت درمان دارویی و روان درمانی که به صورت همزمان صورت می گیرد .

شخصی که دارای اضطراب است می تواند با مراجعه به یک روانپزشک و روانشناس ومطرح کردن مشکل خود سعی در بر طرف کردن آن نماید .

کنترل اضطراب

البته با روش های زیر می توان تا حدودی به روند درمان خود کمک نمود :

  • اولین و مهترین راه آرمیدگی است.

وقتی ذهن پر از تشویش و افکار منفی است می توان آن را با بدن آرام تغییر داد. همانطور که یک ذهن آرام یک بدن آرام را می طلبد یک بدن آرام هم می تواند ذهن را آرام کند.

از طرق مختلف می توانیم بدن را آرام کنیم من جمله تنفس دیافراگمی . با تنفس عمیق بدن پیام آرامش دریافت می کند. وقتی مضطرب هستیم تنفسمان کوتاه و بریده بریده داریم که از قفسه سینه می آید اما افرادی که آرامش بیشتری دارند تنفس های عمیق بیشتری دارند و تنفس آن ها دیافراگمی یا شکمی است.

  • تنفس شکمی

اگر دستان خود رایکی بر روی قفسه سینه و یکی بر روی شکم قرار دهیم در هنگام تنفس باید حرکت دستی که بر روی شکم قرار دارد باید بیشتر از دستی باشد که بر روی سینه قرار گرفته است ، به این تنفس شکمی می گوییم .

درمان-اضطراب

درمان-اضطراب

تمرین تنفس شکمی برای کاهش اضطراب

نفس را از بینی وارد می کنیم و آن را نگاه می داریم و به آرامی آن را خارج می کنیم.

این تمرین را حداقل روزی سه بار وهر بار ده نوبت تکرار می کنیم و یا هر زمان که احساس کردید که مضطرب هستید این کار را انجام دهید و با این کار به سرعت پیام آرامش را به بدن خود بدهید.

در واقع با این کار بدنتان پیام آرامش و ریلکسیشن را دریافت می کند و پس از آرام شدن بدن ذهن هم به طبع آن آرام می شود.

  • روش آرمیدگی تدریجی عضلانی

روش دیگری که توصیه می شود و تاثیر آنی خواهد داشت روش آرمیدگی تدریجی عضلانی است.

وقتی عضلات بدن برای ثانیه هایی منقبظ و بعد از حالت انقباظ در بیاید احساس آرمیدگی به فرد دست می دهد

توصیه می شود که از عضلات انگشتان پا شروع کنیم و به ترتیب بالا بیایید.

برای انجام تمرین عضلانی آرمیدگی کافی است که در یک صندلی راحت قرار بگیرید ودستانتان را ریلکس در کنار خود قرار دهید و پاهایتان آزاد باشد .

از قسمت چپ بدنتان از انگشتان پا شروع می کنید انگشتان پا را برای مدت 7 ثانیه منقبظ کرده وسپس رها می کنید و در حین این کار تمرکزتان را بر آن نقطه ای قرار می دهی که منقبظ کرده و سپس رها می کنید و به آرامش یا آرمیدگی که پس از آن اتفاق میافتد تمرکز می کنید.

همین کار را برای کل اندام های بدن به صورت مجزا انجام می دهید مثلا برای دستها ، قفسه سینه ، پا ، چشم وحتی بالای چشم یعنی ابروها را منقبظ و آزاد می کنیم .

پس از این پیامی که بدن دریافت می کند پیام آرامش و آرمیدگی است.

برای تکمیل این دو تمرین می توانید در حین انجام آن ها به یک صحنه آرامش بخش که به شما احساس آرامش می دهد مثل دریا ، جنگل و … تمرکز کنید و درآن فضا قرار بگیرید و به همراه آن می توانید یک موسیقی آرامش بخش و آرام را هم استفاده کنید . بهتر آن است که تمرینات خود را در یک مکان مشخص و در زمان های مشخصی انجام دهید تا ذهن شرطی شود و سریعتر به پیام آرامشی که به بدنتان می دهید پاسخ دهد هر چه فاکتورهای با ثبات تری را رعایت کنید ذهن سریعتر شرطی می شود و در حین نیاز زودتر به آرامش می رسد.

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک با شماره های 22260067 – 22725506 تماس بگیریدو به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

  • ورزش

نکته بعدی که در جهت آرام شدن و آرمیدگی کمک می کند ورزش است ورزش های هوازی مثل شنا پیاده روی و دو

ورزش اندروفین و سراتونین بدن شما را افزایش می دهد.

  • تغذیه سالم

مورد دیگری که به شما کمک می کند تغذیه سالم است.بسیاری ازمواد غذایی باعث اضطراب بیشتر در شما می گردد و بسیاری از مواد غذایی باعث آرامش بدن شما می گردد.

  • موادی مثل نوشابه های گازدار ، شوکلات کاکائویی و مواد دارای کافئین از جمله این مواد هستند .
  • سعی کنید سیگار و مواد نیکوتین دار را از برنامه زندگی خود حذف کنید.
  • شکر و نمک مواد دیگری هستند که باعث افزایش اضطراب می گردند.
  • ممکن است گاهی احساس کنید که زمانی که اضطراب دارید با خوردن مواد قندی ساده مانند شیرینی خامه ای اضطرابتان پایین می آید اما مشکل آن است که بدن توانایی جذب مقدار زیاد مواد قندی ساده را ندارد و باعث واکنش نشان دادن بدن می گردد و انسولین ترشح می کند که این اتفاق باعث می شود که شما به مدت چند دقیقه احساس آرامش می کنید چون قند خون بالا می آید اما به دلیل قند بالای جذب شده انسولین ترشح می شود که باعث می شود قند خون بیافتد و دوباره نیازمند استفاده از مواد قندی می شوید و این شما را در یک دور باطل می اندازد و در نهایت به بدن شما آسیب خواهد رساند و شما را مضطرب ومضطرب تر خواهد کرد.
  • آخرین چیزی که باید از آن پرهیز کنید مواد نگهدارنده است.

روش های کاهش اضطراب

مهمترین چیزی که باید استفاده کنید ویتامین ها هستند مخصوصا ب کمپلکس که در موز ، غلات ، بادام زمینی و میوه جات دیگر مثل گیلاس یافت می شود .

تریپتوفان ماده دیگری است که به دلیل سروتونینی که از مشتقات آن است اضطراب را کاهش می دهد .که همان هورمونی است که در داروهای روان درمانی وجود دارد .

دسته دیگر اومگا تری است که حتما باید در رژیم غذایی خود بگنجانید که در ماهی هایی مثل سالمون وساردین یافت می شود .

نوشتن خاطرات

نوشتن خاطرات روزانه کمک می کند که اضطراب های درونتان به روی کاغذ انتقال یابد و شما خودتان را جدای از اضطرابها و مسلط بر آن ها ببینید .

سعی کنید اضطراب هایتان را در غالب داستان بنویسید و این کار کمک می کند که خود را جدا از اضطرابهایتان احساس کنید.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

16 + 3 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button