شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

درمان قطعی اضطراب با نوروفیدبک

 

استرس  و اضطراب واکنش طبیعی افراد در مقابله با تنش ها و تجربیات تلخ عاطفی و احساسی است که هر فردی در زندگی روزمره خود با آن مواجه می شود.  در برخی از شرایط این اضطراب می تواند افراد را از خطرات برحذر دارد و برای فرد مفید واقع شود.

به طور مثال احتمالا برخی افراد به هنگام قرار گرفتن در موقعیت مصاحبه شغلی ممکن است دچار اضطراب شوند، در نتیجه فرد به منظور کسب موفقیت در مصاحبه تلاش می نماید تا از بروز آن جلوگیری نماید. با این حال احساس اضطراب فرد را دچار صدمات روحی می نماید و بسته به سطح اضطراب شخص این صدمات شدت و ضعف می یابد.

به تناسب اضطراب شخص، زندگی اش دچار افت کیفیت و نوسان در زندگی  می شود.

بهتر است اینطور بگوییم که اضطراب هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ فیزولوژیکی به فرد آسیب وارد می نماید.

اختلال اضطرابی

نکته قابل توجه در رابطه با اضطراب این است که اختلالات اضطرابی با تنش یا واکنش های عادی عصبی استرس، تفاوت قابل توجه ای دارد.

چرا که اختلالات اضطرابی، ترس یا اضطراب بیش از حد را در پی دارد. اختلالات اضطرابی در بین بیماری های روحی و روانی یکی از رایج ترین اختلالات است که تقریبا چیزی در حدود 30 درصد از افراد را در بر می گیرد.

اختلالات اضطرابی همانند دیگر امراض روحی قابل درمان بوده و جای هیچ گونه نگرانی از بابت عدم درمان آن وجود ندارد.

فرد بعد از درمان می تواند دوباره به زندگی طبیعی خود باز می گردد. برای درک بیشتر موضوع پیشنهاد میکنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علائم اضطراب

در هنگامی که فرد دچار اضطراب می شود ممکن است از لحاظ فیزیولوژیکی دچار تنگی نفس، افزایش ضربان قلب، لکنت زبان، گرفتگی عضلات، احساس فشار در قفسه سینه و رنگ پریدگی شود. اینکه افراد تا چه میزان اضطراب را تجربه می کنند نمی توان به طور قطع اظهار نظرکرد و همچنین نمی تونا گفت که همه افراد در شرایط یکسان دچار اضطراب می شود!!

انواع اضطراب

انواع اختلال اضطراب

در صورتی که برای درمان اضطراب به پزشک متخصص مراجعه کنید در ابتدا پزشک سعی بر تشخیص نو اضطراب دارد، تا برحسب نوع اضطرابی که درگیر آن شده اید، بهترین روش درمانی را برای رفع اضطراب شما در پیش گیرد. در رابطه با اینکه اضطراب چه طیفی را در برمی گیرد،با ما همراه باشید.

طبق پژوهش های بالینی روانشناسان اضطراب به چند نوع تقسیم می شود از جمله:

اختلال اضطراب عمومی

در این مورد شخص بدون هیچ دلیلی و در واقع می توان گفت کمی غیر معمول دچار تنش شده است و استرس ذهن او را درگیر می کند.

اختلال هراس

شخصی که دچار اختلال هراس شده است، به طرز وحشتناکی دچار ترس می شود.

هراس به او غلبه کرده است و حتی در مواردی دچار حمله وحشت نیز می شود. در هنگامی که فرد دچار حمله وحشت می شود دچار علائم فیزیکی خاصی نیز خواهد شد.به خاطر داشته باشید این علائم برای همه افراد یکسان نخواهد بود. برخی از این علائم در افراد دچار اختلال هراس به این صورت مشاهده شده است:

  • تعریق
  • احساس درد در قفسه سینه
  • تپش قلب
  • احساس خفگی
  • حمله قلبی

اختلال اضطراب اجتماعی

فوبیای اجتماعی یا اختلال اضطراب اجتماعی،  زمانی رخ می دهد که فرد در مواجه با افراد، در محیط های اجتماعی به طور غیرعادی دچار استرس شود. به طوری که حتی بعضی از افراد در این مواقع دچار لکنت زبان هم خواهند شد. حتما با خود میپرسید چرا افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی به یکباره تسلط خود را از دست می دهند و استرس بر آنها غلبه می کند؟ در واقع موضوع این افراد در ذهن خود نگران این هستند که دیگران آنها را مورد تمسخر و یا مورد قضاوت قرار دهد و یا اینکه مورد رضایت دیگران نباشند. در نهایت در برخورد با آنها دچار خجالت می شوند.

ترس افراطی

افرادی که این اضطراب را تجربه می کنند، نسبت به یک شی یا موقعیت خاصی دچار اضطراب خاصی می شوند. به طور مثال بعضی از افراد در مواجهه با حیواناتی از جمله سگ یا گربه ترس وحشتناکی به آنها غلبه می کند و یا ترس از هواپیما دارند. بنابراین این افراد سعی می کنند از این موقعیت ها دوری کنند تا دچار اضطراب نشوند.

آگورافوبیا یا بازار هراسی

در این حالت افراد از اینکه در مکانی قرار بگیرند که به هنگام حوادث طبیعی به طور مثال زلزله و یا سیل امکان فرار یا درخواست کمک از دیگران برایشان سخت باشد، دچار ترس شدیدی می شوند.

اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی یکی از زیر شاخه های اختلال اضطراب است. این ترس زمانی رخ می دهد که شخص از فردی که با او اتصال عاطفی شدیدی برقرار کرده است جدا می شود.نکته جالب توجه این است که تنها کودکان نیستند که دچار اختلال اضطرابی جدایی  می شوند بلکه این مورد در بزرگسالان هم مشاهده شده است.

اختلال سکوت انتخابی

یکی دیگر از انواع اختلال اضطرابی ،اختلال سکوت انتخابی است. در این مورد فرد با وجود اینکه از قدرت تکلم برخوردار است اما در هنگام قرار گرفتن در موقعیت های خاص یا به هنگام مواجه با برخی از افراد قادر به تکلم نیستند و سکوت را بر می گزینند.

اختلال اضطراب ناشی از دارو

این مورد سندرومی است که به هنگام استفاده از برخی داروها و یا برعکس به هنگام ترک برخی داروها  تنش و اضطراب به همراه می آورد.

درمان اضطراب با نوروفیدبک

آیا تابحال واژه نورفیدبک به گوش تان خورده است؟ از نورفیدبک چه میدانید؟ آیا تابحال تجربه درمان با نورفیدبک را داشته اید؟ نورفیدبک در واقع آموزش مستقیمی مغز توسط خود مغز به منظور دریافت فیدبک بهتر و در نتیجه عملکرد بهتر است. در این روش درمانی عملکرد مغز لحظه به لحظه مورد مشاهده قرار می گیرد. و این اطلاعات در اختیار شخص مورد آزمون قرار می گیرد تا بداند که آیا عملکرد مغز او فیدبک بهتری را داشته است یا خیر؟ به منظور کسب نتایج بهتر به مغز پاداش داده می شود. این یک فرایند مرحله به مرحله بوده است که و تاثیرش را بر تمامی عملکرد های مغز می گذارد که قابل اندازه گیری و ثبت است.

فرایند درمانی نورفیدبک چگونه انجام می پذیرد؟

در فرایند درمان با نورفیدبک قطعاتی به اسم حسگر بر روی پوست سر بیمار قرار میگرد.کارکرد این حسگرها به این شکل است که فعالیت های الکتریکی مغز را ثبت و به شکل امواج مغزی به اون نشان داده می شود تا از کیفیت عملکرد مغز اش آگاهی یابد.

نکته ای که باید مدنظر قرار داد این است که چطور مغز به هنگام دریافت پاداش عملکرد بهتری از خود نشان می دهد؟ در واقع شخص به هنگام مشاهده کامپیوتر و دیدن عملکرد مثبت یا منفی خود، متوجه فیدبدک دریافتی خود می شود.

چه زمانی از روش درمانی نورفیدبک استفاده می شود؟

از روش درمانی نورفیدبک در کودکان دارای بیماری اوتیسم، افرادی که در یادگیری دچار ضعف هستند و افرادی که دچار اختلال اضطرابی هستند و.. به کار برده می شود.

آیا نورفیدبک فرایند درمانی را تسریع می بخشد؟

نورفیدبک یک درمان غیرتهاجمی برای آموزش فعالیت های مغز توسط الکترودها است. در طی تحقیقات روانپزشکان به دنبال این موضوع بوده اند که آیا کاربرد روش درمانی نورفیدبک مزایایی بیشتر با خود به همراه دارد یا بیشتر افراد تحت درمان و تیم درمانی را متحمل ضرر نموده است؟ پژوهش انجام یافته نشان داده است که نورفیدبک در بین عده ای از روانپزشکان  به دلیل اینکه در این روش از هیچ گونه روش دارویی استفاده  نمی شود محبوبیت یافته است و تاثیرات مثبت آن را مشاهده کرده اند. فرایند درمان اختلال اضطرابی به این شکل است که فرد به طور کاملا آگاهانه و به طور ارادی فرا میگرد که چطور بدون استفاده از هیچ گونه از داروهای شیمیایی، اختلال اضطرابی خود را درمان کند و به آن غلبه کند تا به نتیجه موردنظر برسد.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

18 − 16 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button