لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
درمان استرس پس از سانحه

درمان اختلال استرس پس از سانحه PTSD

آیا می دانید اختلال استرس پس از سانحه دقیقا چیست و چگونه درمان میشود؟ آیا می دانید علائم اختلالات پس از سانحه چیست و چگونه درمان می شود؟ زندگی هر فرد سرشار از حوادث ناخوشایند و ناگوار است. اما مسئله اینجاست که در برخی اوقات برخی از تجارب تلخ زندگی ممکن است فرد را دچار اختلالات روانی کند. از جمله مواردی که ممکن است برای هر فردی در طول زندگی رخ دهد، اختلال PTSD است. درمان اختلال PTSD یا اختلال پس از سانحه بسیار ضروری است. چرا که در کیفیت زندگی فرد تاثیر می گذارد. درمان اختلال پس از سانحه به روش های مختلفی قابل انجام است که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

اختلال استرس پس از سانحه (Post-Traumatic Stress Disorder، PTSD) یک اختلال روانی است که پس از تجربه یک سانحه وحشتناک یا تهدید کننده بدنی یا روانی، ایجاد می‌شود. این سانحه ممکن است شامل هر اتفاق ناخوشایندی اعم از تصادفات خطرناک، حمله‌های تروریستی، تجربه یک جنگ، طوفان‌های شدید، تعقیب، تجاوز جنسی یا هر نوع تجربه ناخوشایند دیگری باشد.

درمان PTSD

چه زمان برای علائم اختلال پس از سانحه به روانپزشک مراجعه کنید؟

زمانی که در هر شرایطی علائم این اختلال را مشاهده کنید این علائم می‌تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذرد، لازم است برای درمان اقدام کنید. از جمله علائم PTSD شامل موارد زیر می شود. علائم اختلال استرس پس از سانحه می‌تواند به طور کلی به سه دسته تقسیم شوند. علائم آن نیز بسته به آن می تواند متفاوت باشد.

  • علائم بازتابی (Re-experiencing Symptoms): افراد مبتلا به PTSD ممکن است تجربه کنند که خاطرات وحشتناک از سانحه به طور مکرر و ناخواسته به ذهنشان برگردد. این خاطرات ممکن است به شکل رویاها یا واقعیت‌های زندگی روزمره پدید آید. علائم دیگری که ممکن است در این دسته دیده شود عبارتند از: مرور خاطرات و وجود احساس و حسی‌هایی که به یادآوری سانحه منجر می‌شوند، واکنش‌های شدید به محرک‌های خارجی مانند صداها یا بوها که به یادآوری سانحه مربوط می‌شوند و احساس کردن واقعی بودن سانحه در حالی که در حالی که در ممکن است مدت زیادی از سانحه گذشته باشد.
  • علائم افزایشی هیجانی (Hyperarousal Symptoms): این علائم ممکن است شامل احساس ناراحتی، عصبانیت، خشم، بی‌قراری و اضطراب مداوم باشد. افراد مبتلا به PTSD ممکن است بسیار حساس به محرک‌های محیطی باشند و به سرعت و بدون دلیل منطقی برانگیخته می شود. خواب نامنظم، مشکلات در تمرکز، افزایش ضربان قلب و تنفس، واکنش‌های ناخوشایند در مواجهه با محرک‌های یادآور سانحه و مشکلات در کنترل عاطفی نیز از علائم افزایش هیجان است.
  • علائم اجتنابی (Avoidance Symptoms): افراد مبتلا به PTSD ممکن است سعی کنند از یادآورهای مربوط به سانحه فرار کنند. آن‌ها ممکن است از مکان‌ها، افراد، فعالیت‌ها و یا حتی تفکر درباره‌ی سانحه اجتناب کنند. همچنین افراد علاوه بر این، علائم اجتنابی شامل از دست دادن خاطرات مربوط به سانحه، کوشش برای فراموش کردن سانحه، عدم بحث درباره سانحه و احساس ناتوانی در ابراز احساسات مربوط به سانحه نیز می‌شود.
درمان PTSD بدون دارو

راهکارهای درمانی اختلال استرس پس از سانحه چیست؟

برای اینکه درمان های مربوط به PTSD موثر باشد، لازم است ترکیبی از درمان های لازم است ترکیبی از درمان های موثر برای شما توصیه شود. درمان اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) معمولا شامل ترکیبی از مشاوره و در صورت لزوم، داروها است. درمان‌های مختلفی برای کاهش علائم PTSD و بهبود کیفیت زندگی فرد مبتلا وجود دارد. در این خصوص توجه شما را به موارد زیر جلب می نماییم :

روان درمانی PTSD

مشاوره روانشناختی، به ویژه مشاوره مبتنی بر رویکرد درمان شناختی رفتاری (Cognitive Behavioral Therapy، CBT)، به عنوان یکی از روش‌های اصلی درمان PTSD استفاده می‌شود. CBT کمک می‌کند تا فرد به شناسایی و تغییر الگوها و باورهای منفی که باعث حفظ علائم PTSD می‌شوند، بپردازد. این روش شامل مهارت‌های مدیریت استرس، مدیریت خاطرات و واکنش‌های ناخوشایند، و تغییر الگوهای رفتاری نامطلوب است. بنابراین نقش مشاوره در درمان اختلال استرس پس از سانحه پررنگ است.

داروهای درمانی مناسب اختلال استرس پس از سانحه

در برخی موارد، استفاده از داروها می‌تواند به کاهش علائم PTSD کمک کند. معمولا دسته‌های دارویی مانند داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی برای کنترل علائم اضطراب، خواب آرام و واکنش‌های هیجانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، در برخی موارد، داروهای خواب برای بهبود خواب نامنظم و مشکلاتی در این زمینه ممکن است تجویز شوند.

درمان اختلال استرس پس از سانحه با rTMS

آر تی ام اس یکی از روش های درمانی است که با تحریک غیر مستقیم مغز می تواند بر الگوی فکری و رفتاری فرد تاثیر گذار باشد. rTMS در درمان اختلال استرس پس از سانحه بسیار موثر بوده است. البته نباید اهمیت پیگیری جلسات درمانی آر تی ام اس در درمان PTSD را نادیده گرفت. میزان موفقیت این درمان دراختلال استرس پس از سانحه بین 70 تا 80 درصد است، به این معنی که اکثر افرادی که تحت درمان قرار می‌گیرند پس از درمان تسکین می‌یابند. درمان اختلال استرس پس از سانحه بدون دارو در سال های اخیر بسیار مورد توجه متخصصان قرار گرفته است. برای بهره بردن از این موضوع لازم است به بهترین روانپزشک تهران مراجعه کنید.

درمان خانگی اختلال PTSD

مراقبه و تکنیک‌های آرامش‌بخش، مانند تنفس عمیق، مدیتیشن، یوگا و تمرینات تنفسی یکی ازمهم ترین درمان های خانگی اختلال استرس پس از سانجه است که به فرد در کنترل علائم کمک می کند. البته در نظر داشته باشید که درمان نباید تنها شامل راهکارهای خانگی شود. مراجعه به یک روانپزشک خوب در تهران می تواند در این زمینه موثر باشد.

شرکت در جلسات گروهی با افراد دیگری که تجربه مشابهی از PTSD داشته‌اند و بهره گیری از محیط خانواده در راستای رشد از دیگر اقدامات موثر در درمان PTSD بدون دارو خواهد بود.  

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *