شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

ترنس چیست؟

ترنس چیست؟ ترنس یا تراجنسی به معنی ناباوری در هویت جنسی فرد می باشد؛ همراه با ویژگی های شخصیتی خاص.  ترنس  در تمامی که در تمام مناطق جغرافیایی وجود دارد که متاسفانه به دلیل فرهنگ برخی از جوامع ممکن است این افراد مورد تمسخر و سرزنش قرار بگیرند، گاهی دیده شده افراد ترنس بخاطر این ویژگی شخصیتی از طرف دوستان و حتی خانواده تحت شماتت قرار گرفته و در نهایت طرد می شوند. هویت جنسی متناقص این افراد موجب تفاوت آنها با هم جنسان خود گشته است تنها خواسته این افراد  از اطرافیان خود این است که درک شوند.

ترنس چیست؟

ترنس زن

ترنس زنی یا تراجنسی زن به خانمی گفته می شود که با روحیات و ویژگی های فکری زنانه در یک کالبد مردانه زندانی شده است. اینگونه افراد از نظر روحی و رفتارهای اجتماعی کاملا مردوارانه رفتار می کنند اما متاسفانه این کالبد و جسم زنانه وی را محدود نموده وموجب گشته که رفتارهای وی از نظر جامعه غیر طبیعی به نظر برسد و مورد شماتت قرار بگیرد.

ترنس مرد

ترس مرد یا تراجنسی مرد به دختری گفته می شود که دارای روحیات و تمایلات پسرانه می باشد و این افراد به دلیل روحیات پسرانه خود با قرار داشتن در یک جسم زنانه برایشان نه تنها خوشایند نیست بلکه ممکن است آزار دهنده نیز باشد. به طور کلی افرادی با کالبد زنانه و روحیات وتمایلات مردانه را ترامرد می نامند.

دگرجنسگونه مرد به زن یا زن به مرد

دسته ای دیگر از افراد که با عنوان دگرجنسگونه مرد به زن/مرد به زن، شناخته می شوند افرادی هستند که رفتار اجتماعی متفاوتی از خود به نمایش می گذارند اما تمایلی به انجام جراحی تغییر جنسیت ندارند. دگرجنسگونه مرد به زن کاملا مقوله ای جدا از ترنس زن و ترنس مرد می باشند. بطور مثال مبدل پوش ها،درگ کوئین‌ هاو حتی دو جنسه ها جزء این دسته از افراد محسوب می شوند.

برای دریافت مشاوره  و درمان مشکلات خود توسط دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک   می توانید با شماره های 22260067 – 22725506 تماس بگیرید .

 و همچنین با دنبال کردن آدرس اینستاگرام دکتر فرامرز ذاکری از آخرین مقالات و مطالب سایت ایشان باخبر شوید.

علائم ترنس بودن فرزندان

براساس تحقیقات دانشمندان گاهی ترنس بودن ریشه در ژنتیک دارد و درهمان دوران بارداری مادر در جنین شکل می یابد، به همین دلیل می توان به راحتی ترنس بودن فرزندان را تشخیص داد. علائم زیر می تواند خبر از ترنس بودن فرزندانتان باشد پس توصیه می شود در صورت مشاهده این علائم و نشانه ها حتما با یک روانکاو خوب مشورت نمایید.

 • عدم تمایل کودک به بازی با همجنس های خویش
 • نشان دادن توجه و علاقه به اسباب بازی و لوازم جنس مخالف
 • عدم سازگاری محیط هایی که هم جنس های فرد وجود دارند مانند مدرسه
 • عدم سازش و هماهنگی با دوستان و هم سالان خود (از نظر فکری و شخصیتی)
 • ناخوشایندی وناسازگاری از تغییرات جسمی دوران بلوغ
 • به اسباب بازی‌های جنس مخالف خود بیشتر توجه می‌کند.
 • بی علاقه گی به پوشیدن لباس های جنس خود

چگونه بفهمیم ترنسجرهستیم؟

اگر شما نیز جزء افرادی هستید که قصد بررسی هویت جنسی خود را دارید و به دنبال تست هویت شناسی معتبری میگردید باید گفت که هیچ گونه روش و تستی وجود ندارد که به طور قطعی نشانگر این باشد که فرد از بدو تولد هویت جنسی متفاوت از چیزی که انتظار می رود دارد، با توجه به مطالعات و سوابق یک روانکاو خوب در تهران؛ گفته می شود که بررسی علایق و احساساتتان یکی از ساده ترین روشهای تشخیص هویت جنسی شما می باشد.

شما می توانید با یک روانپزشک و روانکاو صحبت نمایید تا بتوانید در این امر از حمایت های ایشان بهره مند شده و راحت تر به خواسته های خود رسیدگی نمایید.

نشانه هایی که ممکن است خبر از ترنس دهد

 • کنجکاوی

کنجکاوی و داشتن تمایل وبرای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترنجسیتی و تست های در ارتباط با آن صرفا به این معنی نیست که فرد مورد نظریک ترنسجندر می باشد، اما می تواند یکی از علائم ترنسجندر بودن باشد.

 • نارضایتی جنسی

نارضایتی فرد از جنسیت خود از همان دوران کودکی یکی درگر از علائمی است که یک فرد ترنس در خوذ حس می کند،

 • سردرگمی

گاهی اوقات شخص هویت خود را گم می کند تا جایی که احساس می کند دارای یک شخصیت غیر باینری است(هویتی غیر از زن ومرد)،یعنی دقیقا نمیداند که یک زن است یا یک مرد یا شاید چیزی بین این دو جنسیت، یا غیر از این دو باشد.

 • برخورد مخالف

از دیگر نشانه های افراد ترنسجندر این است که رفتارهایی مخالف جنسی که هستند از خود نشان می دهند، بهطور مثال  فردی که مذکر است از خود حرکات زنانه همراه با عشوه نشان دهد.

 • طرز پوشش

علاقه به پوشیدن لباس های جنسیتی که فرد بع آن تمایل دارد نیز می تواند خبر از این موضوع دهد.

 • افسردگی و گوشه گزینی

افراد که دارای علائم و تمایلات ترنسجندر می باشند از آنجایی که نمی توانند با همجنس های خود ارتباط برقرار کنند اغلب دچار افسردگی شده و ترجیح به گوشه گزینی میدهند.

شما می توانید با بررسی علائم افسردگی خود به موضوع های بیشتری درباره خود پی ببرید که لازم باشد برخی از آنها را درمان کرده تا بتوانید راحتتر به موضوع تشخیص هویت جنسی خود بپردازید.

تغییر جنسیت و درمان ترنس

زمانی که فرد دارای نشانه ها و علایمی که در بالا ذکر شد باشد لازم است حتما به یک روانپزشک خوب مراجعه نماید تا با انجام روانکاوی و انجام تست های شخصیتی و تست های مربوط به ترنس می توان به وی کمک کرد و تا بتواند در زمینه تغییر جنسیتی مراحل لازم را طی نماید.

در حال حاضر دانشمندان و پزشکان تنها راه درمان این مشکل راجراحی و تغییر جنسیت می دانند، تغییر جنسیت از هورمون درمانی شروع شده و فرد در مراحل مختلف درمانی تحت تست های رفتاری قرار می گیرد. در این مرحله اغلب افراد متقاضی در یک وضعیت خنثی قرار می گیرند و به مرور با درمان های لازم پزشک متخصص وبا جراحی های مربوطه از نظر فیزیکی نیز به کالبد دلخواه خود دست می یابند.

در آخر اینکه ..

توجه داشته باشید که تمام علائم و نشانه هایی که در پاسخ به سوال ” ترنس چیست؟ ” به آن اشاره شد قطعا و ضرورتا مشخص کننده ترنس بود فرد نمی باشد، لذا توصیه می گردد که حتما جهت در این باره با یک روانپزشک خوب صحبت نمایید تا بتواند شما را برای شناخت خود و هویت جنسی واقعیتان کمک و راهنمایی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روانپزشک خوب در تهران می توانید سری به این لینک بزنید.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

28 thoughts on “ترنس چیست؟

 1. 💙 - اکتبر 16, 2020 در 1:07 ب.ظ

  سلام خسته نباشین من 17 سالمه و دوازدهمم از وقتی یادم میاد همیشه با بازی و وسایل پسرونه ببشتر حال میکردم کلن مدل حرف زدنمم مث پسراست و از روحیات و تفکر و طرز لباس پوشیدن و رفتار دخترونه متنفرم خوشم نمیادش …. و همه بهم میگفتن پسری یا اصلا باورشون نمیشه دخترم و فکر میکنن ترنسم خودمم شک کردم میشه یکی کمکم کنه ؟

  پاسخ
  • drzakeri - ژانویه 6, 2021 در 12:57 ب.ظ

   سلام بهتر است برای بررزسی های بیشتر در این مورد به صورت حضوری تشریف بیارید

   پاسخ
  • اراد - ژانویه 11, 2021 در 9:09 ق.ظ

   معمولا خانواده هایی ه تعداد پسرهایشان بیشتر از دخترها است دختران ان خانواده خلق و خوی پسرانه پیدا میکنند ولی اگر اگر میل جنسی زنانه ندارید احتمال اینکه ترنس باشید زیاده

   پاسخ
 2. صائم - ژانویه 1, 2021 در 8:48 ق.ظ

  تعریف مرد ترنس و زن ترنس رو جابجا نوشتین..اصلاح کنید لطفا

  پاسخ
  • drzakeri - ژانویه 6, 2021 در 1:12 ب.ظ

   سلام ممنون

   پاسخ
 3. زهره - ژانویه 27, 2021 در 3:23 ق.ظ

  سلام
  من از بچگی به بازی ها و لباس های پسرانه علاقه داشتم و اینکه من اصلا از رفتار دخترانه خوشم نمیاد خلق و خوی پسرانه دارم و اینکه یه عضوی مث همون آلت مردانه دارم که همه حالات یک اندام مردانه رو داره و اینکه هیچ حسی به مردا ندارم .من اهل روستا هستم خانواده ام اصلا این چیزا رو قبول ندارن هیچ وقت منو درک نکردن حتی من رفتم چن تا آزمایش هورمونی هم دادم ولی خانواده ام آزمایشم رو بهم ندادن لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • drzakeri - فوریه 7, 2021 در 1:28 ب.ظ

   سلام. بهتر است با خانواده خود صحبت کنیدو آنها را از شرایط خود با خبر سازید و در صورتی که نیاز بود می توانید به مطب مراجعه کنید

   پاسخ
 4. اوا - مارس 2, 2021 در 5:19 ق.ظ

  سلام…من از بچگی همه ی علاعم رو داشتم…و فهمیدم که واقعا ترنس هستم…ولی کسی درکم نکرد حتی خانوادم…منم لج کردمو زندگیمو ازشون جدا کردم…چون خونوادم اصلا مشکل مالی نداشتن بلکه خیلیییییی وضع مالی عالییییی داشتن…گفتم برای من خونه جدا میگیرید..اونام برام تو یه برج خونه گرفتن…ولی من فقط میخواستم که درکم کنن…الانم فقط پسرداییم و دوستش که دوست منم هست حواسشون بهم هستو درکم میکنن و البته کمکم…هر دوشونم 21 سالشونه…تا چند ساله دیگه حتما عمل میکنم..چون واقعا نمی تونم این طوری زندگی کنم..عمل میکنم کلا پسر شم…ولی بعد عمل هم برنمیگردم پیش خونوادم…چون اونا خودشونو بهم نشون دادن که حتی نتونستن بچشونو درک کنن

  پاسخ
 5. سیاوش - مارس 2, 2021 در 3:47 ب.ظ

  این موضوع مشکل ساز میشه واست اگه توی خونواده حلش نکنی .
  دختری رو میشناختم با همین شرایط ولی پنهان کردن خوانواده ش . ازدواج کرد بعدا این مشکلش فراگیر شد و طلاقش دادن .

  پاسخ
 6. Zaze-8228 - مارس 12, 2021 در 3:33 ق.ظ

  سلام اگه میشه شماره یه روانپزشک خوب رو توی سایت خودتون بزارین واسه کسایی ک مشکل دارن تا بتونن دسترسی راحت تری داشته باشن
  این افراد از طرف خانواده ها درک نمیشن من ترنس نیستم ولی باهاشون در ارتباطم این افراد شدیدا برای اینکه ب چیزی ک هستن تبدیل بشن توی تنگنا قرار دارن خواهش میکنم اگه کسی بچه ترنس داره و این پست رو میخونه خواهشا فکر نکنه با عمل کردن بچش ابروش میره نهایتش اینه ک بچشو بفرسته ی شهر دیگه زندگی کنه و ب کسی هم نگه ک بچش عمل کرده
  نمیشه بخاطر اون چیزی ک توی ذهن ما و اطرافیانمون هست ی زندگی همراه با زجر رو واسه عزیزامون ک ترنس هستن بخواییم

  اینام ادمن اینام دل دارن باید درک بشن بیشتر از هر کسی چون خیلیاشون واقعا مورد ظلم واقع شدن
  مرسی از سایتتون و اطلاعاتی ک در اختار عموم مردم قرار میدین
  لطفا در مورد عوارض عمل نکردن این وفراد و اینکه تا قبل از عمل چه سختی ها و زجر هایی رو دارن بیشتر صحبت کنین ک اگه والدین یک شخص ترنس خوند بفهمه ک این عمل واسه سر زنده بودن بچش چقدر مهمه

  پاسخ
  • drzakeri - مارس 16, 2021 در 9:31 ق.ظ

   سلام ممنون به خاطر نظر خوبتون
   حتما در خصوص این موارد نیز صحبت خواهد شد

   پاسخ
 7. yosra - مارس 15, 2021 در 7:07 ب.ظ

  سلام وقت بخیر.من دختری 18 ساله هستم مدتیه با پسری وارد رابطه شدم که وقتی رابطمون جدی تر شد بهم گفت که عمل تغییر جنسیت داده.من هیچ مشکلی با این موضوع ندارم.و مطمئنم که بهترین تصمیم رو گرفته چون واقعا یه مرده.فقط یه سوال داشتم راجب بچه دار شدن.که آیا ما در آینده میتونیم به طور معمولی بچه دار بشیم؟ من اطلاعات زیادی ازش نگرفتم خیلی تمایل ندارم راجبش باهاش حرف بزنم نمیدونم تا چ ه مراحلی از عملاشو انجام داده ولی اینو میدونم که یه سری از عملاش مونده و تو سن 18 سالگی عمل کرده یعنی در واقع بعد بلوغ.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • drzakeri - آوریل 6, 2021 در 8:07 ق.ظ

   سلام.
   خیر امکانش وجود ندارد

   پاسخ
 8. کریم - مارس 20, 2021 در 6:00 ق.ظ

  با سلام . آقای دکتر چند ماهیه که لحظاتی بعد از دخول دچار عدم نعوذ و زود انزتلی میشم. در حالیکه قبل از دخول همه چی عتلیه. لطفا راهنمایی کنین. سن۴۵سال

  پاسخ
 9. Neda - آوریل 1, 2021 در 4:23 ق.ظ

  نظراتتون کاملاعالی هس جناب دکتر

  پاسخ
 10. آنیتا - آوریل 7, 2021 در 8:03 ق.ظ

  سلام من دختری سیزده ساله هستم ولی خیلی رفتارهای پسرونه دارم واز بچگی پسر بودن رو خیلی دوست داشتم و تمام لباس هام لباسای پسرونس تو فامیل هامون هم خیلی پسر نیست که بگم به خواطر بزرگ شدن با پسرا اینجوری شدم
  من همیشه تو تنهایی های خودم آینده ی خودم رو تو پسر بودن میدیدم
  واقعا نمیدونستم و فکر هم نمیکردم که ممکنه ترنس باشم کسی هم به من چیزی نگفت ولی همه ی فامیل میگفتن یکم دخترونه رفتار کن ولی چیزی راجب ترنس بودن بهم چیزی نگفته بودن
  از اونجایی که خیلی دوست داشتم در آینده پسر باشم و نمیتونم آینده خودمو تو دختر بودن ببینم داشتم درباره عمل تغییر جنسیت تحقیق میکردم که چشمم به این سایت خورد و الان شک دارم که آیا من ترنس هستم؟ و این هم بگم که بر خلاف سنم من تمام روابط زن و مرد رو میدونم و از وقتی فهمیدم از دختر بودن متنفرم و دوست دارم پسر باشم
  میشه لطفا خودتون من رو راهنمایی کنید چون من فعلا میتونم با خانواده ام درباره این موضوع صحبت کنم.

  پاسخ
  • drzakeri - آوریل 18, 2021 در 8:08 ق.ظ

   سلام.
   باید به صورت دقیق ویژگی ها و همچنینی شرایطتون بررسی بشه تا بتونیم بگیم دقیقا ترنس هستید یا خیر
   بهتر است با خانواده مطرح کنید و به صورت حضوری مراجعه کنید

   پاسخ
 11. یاشا - آوریل 15, 2021 در 6:20 ب.ظ

  سلام من یه دخترم که الان۱۳_۱۴سالمه اسمم مریمه من از کلاس چهارم تا الان (هفتم) هی اخلاقم مق پسراس و دقیقا تمام علائم ترنس بودن در فرزندان رو خوندم ینی تمام چیزایی که گفتید رو هی انجام میدادم که تا الان فهمیدم دقیقا پسرونه میپوشم صدام پسرونس موهامو کوتاه کردم ،موهام تا کمرم بلند بود ولی خوشم نمیومد ،اصلا با دخترا بازی نمیکنم و با پسرا رفیقم اه همش دخترا میرقصنو ارایش میکنن آیا امکان داره که تغییر جنسیت بدم؟رده سنی داره؟ من خیلی عاقلم مث بقیه هم سنام نیستم که هیچی ندونم ببخشید طولانی شد راستی رفیقام صدام میکنن یاشا چون خودم بشون گفتم و خوشم نمیاد کسی مریم صدام کنه

  پاسخ
  • drzakeri - آوریل 18, 2021 در 8:11 ق.ظ

   سلام. نیاز است تا همه شرایط شما بررسی شود.

   پاسخ
 12. فرشته - آوریل 19, 2021 در 1:07 ق.ظ

  سلام من ۳۰ سالمه وبا وجود اینکه دخترم اما گاهی احساس میکنم نصف روحم پسره کارهای دخترونه میکنما اما دوست دارم مثل پسرا باشم سه ساله با بی دی اس ام آشنا شدم و تستم نشون داد لیتل و اسلیوم و درصد مازوم تقریبا بالاست حالا من نمیدونم چکار کنم چون اهل پارتنر اینا نیستم و اینکه من هم جزو افراد ترنس حساب میشم؟؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • drzakeri - می 12, 2021 در 7:01 ق.ظ

   سلام. نیاز است تا شرایط شما به صورت کامل بررسی شود
   میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید:
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۷
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۸
   ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۹
   ۰۹۱۲۸۲۲۷۱۶۵

   پاسخ
 13. الکس - آوریل 19, 2021 در 9:19 ق.ظ

  تا بیست و پنج سال پیش عمل جراحی تغییر جنسیت در اروپا و آمریکا رایج بود تا اینکه افراد جراحی شده پی بردند که مشکلات اختلال هویت و شخصیت در آنها بیشتر از قبل شده و بتدریج جامعه فرهنگ رنگین کمان جنسیتی را پذیرفت و ترنس ها زندگی خوبی را شروع کردند.جامعه ایران هم باید این واقعیت را بپذیرد که جنسیت منحصر به مرد و زن نیست و به همه مخلوقات خداوند متعال باید احترام گذشت و رفتار انسانی را سر لوحه خود قرار دهد.

  پاسخ
 14. amir - آوریل 30, 2021 در 9:46 ب.ظ

  سلام من یه پسرم که ۱۵ سالمه من از بچگی رفتارام کمی دخترونه بود و از ۷سالگیم این مشکل واسم سخت شد و از ۱۰سالگیم قصد داشتم تغییر جنسیت بدم و از ۱۲ سالگی این مشکل بهم خییلی فشار آورد من تا حالا این مشکلمو به هیچ کسی نگفتم چون میترسم درکم نکنن و مسخرم کنن .من حدودن تمام علاعم ترنس بودنو دارم . لطفا اگه میشم بهم کمک کنین. به قرآن دیگه دارم دیوونه میشم

  پاسخ
  • drzakeri - می 12, 2021 در 6:55 ق.ظ

   سلام . نیازاست به صورت کامل بررسی شود تا در صورت داشتن پتانسلی عمل انجام دهید

   پاسخ
 15. سینا - می 5, 2021 در 1:03 ق.ظ

  من دخترم ولی از کالبد ام متنفرم و تمام روحیات ام پسرانه است خانواده ام مشکلی با تیپ ام و رفتارهام ندارند اما هرگز باهاشون درباره ترنس بودن صحبت نکردم من عاشق یک دختر شدم و اون هم عاشق منه و حاضره باهام ازدواج کند من تا حالا اقدامی نکردم نمی دانم بتونم عمل کنم یا نه ولی امیدوار ام بشود

  پاسخ
  • drzakeri - می 12, 2021 در 6:53 ق.ظ

   سلام. نیازاست بررسی شود

   پاسخ
 16. Arad - می 5, 2021 در 5:15 ق.ظ

  سلام من پسرم تو هر کالبدی واسم مهم نیست خودم میدونم که هستم من از سوم ابتدایی تیپ پسرونه میزنم و خانواده ام مشکلی با این قضیه ندارن اما هیچ وقت باهاشون درباره ترنس بودن صحبت نکردم من عاشق یک دختری شدم که اونم عاشق من شده و می خوام عمل کنم اما تا قبل گرفتن مجوز نمی خوام خانواده ام درجریان باشند نمیدونم میشه یا نه

  پاسخ
  • drzakeri - می 12, 2021 در 6:52 ق.ظ

   سلام. در خصوص این مسائل بهتر است با خانواده خود صحبت کنید و سپس برای عمل اقدام نمایید

   پاسخ

پاسخ

5 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button