لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
تی دی سی اس چیست

tDCS چیست؟ (تحریک الکتریکی مغز)

تحریک الکتریکی مغز با جریان برق یکی از روش های درمان اختلالات اعصاب و روان و مغز و اعصاب است. شاید تا به اینجای کار این سوال برایتان ایجاد شود که چگونه این روش می تواند بدون آنکه عوارض جانبی خاصی ایجاد کند، در درمان بیماری های اعصاب و روان موثر باشد، در  این مقاله از سایت دکتر فرامرز ذاکری به تفصیل در ارتباط با این مورد که TDCS چیست و چه نقشی در درمان انواع اختلالات دارد، خواهیم پرداخت.

برخی از اختلالات جز دسته بیماری های اعصاب و روان به شمار می رود که درمان آن با روش های دارویی غیر ممکن است و هنوز درمان قطعی برای بهبود علائم آن شناخته نشده است. تحریک مغناطیسی مغز با جریان برق برای درمان اختلالاتی از جمله پارکینسون، ام اس، حملات پانیک، استرس و اضطراب و مواردی از این قبیل به شمار می رود و این اصلی ترین مزایای آن است.

همه چیز درباره درمان با tDCS

در این روش درمانی جریان برق بسیار ضعیف به بخش های خاصی از سر شما وارد می شود. این یک درمان غیر تهاجمی و غیر جراحی است که عوارض جانبی خاصی برای بیمار ایجاد نمی کند. جریان وارد شده در این روش از یک تا سه میلی‌آمپر بوده و یک روش کاملا بدون درد است. این جریان به اصلاح عملکرد نورون ها کمک خواهد کرد. اصلاح عملکرد نورون های مغز که وظیفه اصلی ارسال پیام های عصبی را به عهده دارند، موجب می شود بسیاری از اختلالات و ناهماهنگی های بدن کنترل شود.

شاید تا به اینجا سوال برایتان ایجاد شود که چگونه میتوان با بهره برداری از این روش به کنترل و درمان بیماری ها و اختلالات مغز و اعصاب پرداخت؟

این جلسات درمانی برای افراد با شدت بیماری های مختلف تکرار می شود. این تکرار باعث می شود تغییرات ایجاد شده در مغز تثبیت شده و نتایج ماندگار شود.

TDCS

درمان با TDCS چگونه انجام میشود؟

شیوه انجام درمان به این صورت است که شما باید مراحل زیر را دنبال کنید و همزمان به توصیه ها و مراقبت های لازم نیز توجه کنید تا نتیجه مناسب دریافت کنید.

  • ابتدا شما در موقعیت مناسب در یک اتاق آرام قرار می گیرید
  • دستگاه TDCS شامل الکترود های مثبت و منفی به وسیله یک پد روی سر قرار میگیرد
  • محل قرار گیری الکترون ها و شدت آن توسط متخصص مشخص می شود.
  • پس از گذشت مدت زمانی مشخص این دستگاه از پوست سر شما جدا می شود

آیا درمان با روش TDCS عوارض دارد؟

درمان با این روش عوارض شناخته شده ای ندارد و در واقع یک روش کم تهاجمی به حساب می رود. بعد از جدا شدن این دستگاه از پوست سر شما هیچ جای زخمی ایجا نمی شود. همچنین درمان با این روش درد و ناراحتی برای بیمار به همراه ندارد. همین موارد باعث می شود روش های درمانی ترکیبی برای کنترل عوارض اختلالات به شمار رود.

ممکن است به علت وجود بیماری های زمینه ای و یا درمان های مرتبط دیگر شما نتوانید درمان با دستگاه TDCS را امتحان کنید. در این صورت متخصص به شما راهکارهای درمانی لازم را ارائه خواهد داد.

درمان کدام اختلالات با TDCS انجام می شود؟

برای درمان اکثر بیماری و ها و اختلالات اعصاب و روان می توان از این روش درمانی استفاده کرد. از جمله بیماری هایی که با این روش درمان می شود، می توان به مواردی از جمله افسردگی، اضطراب ، استرس ، اختلالات دو قطبی، پارکینسون، ام اس، حمله پانیک، اضطراب، استرس، بیش فعالی، بازگشت توانایی بعد از سکته مغزی، وسواس، اسکیزوفرنی، اعتیاد و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

تشخیص این که این روش درمانی می تواند برای شما مناسب باشد یا خیر با مراجعه به متخصص اعصاب و روان و روانپزشک با تجربه در این زمینه است.

اصلی ترین کاربرد های تی دی سی اس در چه زمینه ای است؟

برای اینکه بدانید اصلی ترین کاربرد های تی دی سی اس در چه زمینه ای خواهد بود، می توان به صورت کلی گفت درمان با این موجب بهبود کیفیت زندگی فردی افراد می شود. به طور کلی موارد زیر در این خصوص در نظر گرفته شده است:

  • بهبود کیفیت خواب افراد
  • بهبود مشکلات شناختی و رفتاری
  • بهبود مشکلات و اختلالات مربوط به مهارت های پنجگانه
  • بهبود مهارت های حرکتی

در برخی موارد این درمان برای افراد سالم برای رفع برخی از اختلالات نظیر استرس توصیه می شود. بنابراین کاربرد های تی دی سی اس برای هر فرد با توجه به موارد استفاده ممکن است متفاوت باشد.

سخن اخر

با مطالعه اطلاعات فوق ممکن است این روش درمانی با روش درمانی مربوط به استفاده از تکنیک آرتی ام اس، اشتباه گرفته شود. اما در این خصوص باید گفت تفاوت هایی در روش انجام این دو مورد وجود دارد به عنوان مثال در حین استفاده از درمان tDCS، انقباض عضلات اتفاق نیفتاده و تنها اصلاح ساختار نورون ها در نظر گرفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در اینباره بی شک باید بسیار بیشتر در این خصوص مطالعه کنید. همچنین انتخاب روش درمانی مناسب را نیز به عهده پزشک متخصص بگذارید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *