لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
علل بروز میگرن

علت های ایجاد میگرن

سر درد یکی از بیماری هایی است که فرد در طول زندگی چندین مرتبه آن را تجربه می کند، این ناراحتی ممکن است موقتی بوده و یا برای چند روز ادامه دارد باشد، در هر صورت سر درد در شکل ها و حالت های مختلفی ایجاد می شود که ممکن است دارای تفاوت هایی در هر بار ایجاد باشد. برخی از سردرد ها منشا های دیگری دارند و به صورت مداوم ایجاد می شوند که به آن سر درد میگرنی می گویند. سر درد میگرنی دارای شدت و درد بیشتری نسبت به درد های معمولی است و در بیشتر موارد فرد را از انجام فعالیت های روزمره باز می دارد. این سر درد باید توسط روانپزشک بررسی و برای درمان آن اقدام شود.

میگرن با علائمی که به همراه دارد جزو سردردهای ناتوان کننده است که در حالت های تکراری متوسط تا شدید بروز می کند. سر درد میگرنی متاسفانه یک بیماری شایع است که رتبه سوم بیماری های شایع در جهان را به خود اختصاص داده است. اگر شناسایی دقیقی درباره علت این بیماری وجود داشته باشد روش های درمانی موفقی برای آن وجود دارد که توسط بهترین روانپزشک قابل ارائه و انجام خواهد بود. با ما همراه باشید تا علل مختلف بروز میگرن را مورد بررسی قرار دهیم.

علل بروز میگرن

میگرن چیست؟

میگرن  با ایجاد درد های ضربانی و تشدید شونده باعث بروز تپش در یک طرف سر و یا هر دو طرف آن می شود. این بیماری ممکن است فروکش کند و مجدد عود نماید. در برخی از موارد چند ساعت و یا چند روز طول می کشد . ادامه دار شدن این شرایط باعث می شود که فرد با حالت هایی مانند استفراغ ، تهوع، حساسیت به نور، بو یا صدا، سرگیجه، اختلالات بینایی و سوزن سوزن شدن یا بی حسی صورت، دست ها یا پاها همراه شود. این علائم نا توان کننده و ناراحت کننده هستند که شرایط زندگی را برای فرد مبتلا با دشواری همراه می کند.

ممکن است در اثر اتفاقات گوناگون حملات میگرنی ایجاد شوند، این حمله میگرنی ممکن است بدون هشدار به طور ناگهانی ایجاد شود یا ممکن است عوامل محرک مشخصی مانند حذف یک وعده غذایی، قرار گرفتن در معرض دود یا آلودگی هوا یا دوره قاعدگی و تغییر سطح هورمون‌ها عامل اصلی ایجاد آن باشند. در هر صورت اینکه شما بتوانید شناخت دقیقی درباره علل بروز میگرن داشته باشید کمک می کند که تحریک کمتری ایجاد و یا در بسیاری از موارد بتوانید از بروز سر درد میگرنی جلوگیری نمایید.

حملات میگرن یا سردرد میگرنی چند روز طول میکشد؟

بیشتر حملات میگرن  در عرض چند ساعت بهبود می یابند اما تحمل حتی یک ساعت آن برای بیمار دشوار است، معمولا درگیری با این عارضه از ۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد متاسفانه در برخی افراد این مشکل چند روز ادامه می یابد. این دوره با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است اما در نهایت تکنیک های درمانی برای کنترل و درمان آن وجود دارد که کمک می کند بیمار در شرایط بهتری قرار بگیرد.

داشتن میگرن می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد های روزانه فرد شود، فرد در این وضعیت ناچار به از دست دادن روزهای مدرسه یا کار، بهره‌وری کم در مدرسه یا کار، عدم توانایی انجام مسئولیت‌های خانه و از دست دادن فعالیت‌های خانوادگی، اجتماعی و اوقات فراغت شود.

علت میگرن چیست؟

هنوز علت اصلی ایجاد میگرن مشخص نشده است اما با تحقیقاتی که در افراد مختلف انجام شده علل تحریک کننده و ایجاد کننده میگرن در چند دسته تقسیم بندی شده است . بسیاری از پزشکان محرک های اصلی میگرن را استرس و اختلالات خواب در نظر گرفته اند اما موارد دیگری در بروز آن نقش دارد که در ادامه توضیح داده ایم.

به طور کلی موارد زیر نقش بیشتری در ابتلای افراد به میگرن دارد :

 1. سابقه خانوادگی : معمولا اگر سایر اعضای خانواده مبتلا به سر دردهای میگرنی باشند، احتمال ابتلای اعضا وجود خواهد داشت.
 2. تغییر الگوی خواب: منشا بسیاری از سر دردهای میگرنی مختل شدن خواب و کم‌خوابی‌های طولانی مدت است، هر فرد اگر طبق الگوی صحیح خواب عمل نکند ممکن است به سر درد مبتلا شود. از این رو تغییرات زمانی و یا بی خوابی های طولانی عاملی برای این عارضه محسوب می شوند.
 3. وجود ادویه‌های زیاد در غذا
 4. تغییرات دمای هوا
 5. گرسنگی طولانی مدت
 6. نور زیاد چراغ‌ها
 7. کم شدن آب بدن
 8. تغییرات هورمونی به خصوص در خانم‌ها، برای مثال، بارداری، یائسگی یا میگرن دوران قاعدگی
 9. صداهای بسیار بلند
 10. عوارض بعضی از داروها
 11. مصرف الکل یا سیگار و در بعضی مواقع کافئین
 12. غذاهای مانده و چرب
 13. پنیر
 14. بوهای تند و خاص
 15. استرس

نتیجه نهایی

سر درد های میگرنی یکی از عارضه هایی است که در اثر مواردی مانند بی خوابی، مصرف برخی داروها ، وارد شدن استرس و غیره ایجاد می شود که می تواند فرد را از انجام فعالیت های روزانه بازدارد. یکی از بهترین روش های درمان میگرن استفاده از نوروفیدبک است که کمک بزرگی در از بین بردن آثار ناتوان کننده میگرن داشته باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *