لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
درمان OCD بدون دارو

درمان وسواس فکری بدون دارو

درمان وسواس فکری بدون دارو چگونه امکان پذیر است؟ آیا می دانید وسواس فکری بدون دارو نیز درمان می شود؟ اکثر کسانی که از مراجعه به روانپزشک اجتناب می کنند، به دلیل تجویز داروهایی است که گاها عوارض جانبی از جمله خواب آلودگی را به همراه دارد.

وسواس فکری یا OCD یک بیماری روانی است که با علائمی مانند باورهای نامنطقی و تکرار کارهای خاص همراه است. درمان وسواس فکری برای برخی افراد ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب باشد. اما برای برخی افراد، درمان بدون دارو می‌تواند موثر باشد.

در این مقاله از سایت دکتر فرامرز ذاکری قصد داریم به موثرترین تکنیک های درمان وسواس بدون دارو اشاره کنیم.

اصلی ترین روش های درمان وسواس بدون دارو

در ادامه چند روش برای درمان وسواس فکری بدون دارو اشاره خواهیم کرد که از جمله آآن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رفتاردرمانی با کمک جدیدترین تکنیک های روان شناختی در مرحله شناخت
  • بهره بردن از درمان شناختی رفتاریبرای کنترل واکنش ها
  • درمان وسواس فکری با rTMS
  • مدیتیشن و روش‌های آرامش‌بخش  به عنوان روش های جایگزین
  • تغییر در شیوه‌های زندگی شامل بهبود کیفیت خواب، مدیریت استرس، تغییر در رژیم غذایی و ورزش  
درمان وسواس فکری

درمان وسواس فکری بدون دارو با توجه به شدت بیماری و نیاز شخص به درمان، ممکن است با داروهای دیگر ترکیب شود. بنابراین، بهتر است که قبل از شروع هرگونه درمان، با یک متخصص روانپزشک مشورت کنید.

درمان وسواس فکری با آر تی ام اس

درمان وسواس با آر تی ام اس چگونه امکان پذیر است؟ آیا می دانید چگونه می شود این اختلال را به طور موثر با القای اثر مغناطیسی درمان کرد؟ تحریک الکتریکی غیرمستقیم درواقع یک روش درمانی غیرتهاجمی است که با استفاده از امواج الکتریکی به مناطق مغزی خاصی که با بیماری‌های روانی مرتبط هستند، تحریک می‌شوند. درمان وسواس فکری با استفاده از این روش به عنوان یکی از روش‌های جدید درمانی برای این بیماری، مورد بررسی قرار گرفته است.

 rTMS که به تحریک مغزی سطحی نیز شناخته می شود، شامل تحریک الکتریکی به سطح مغزی بیمار است.

آیا وسواس فکری با ار تی ام اس موثر است؟

شاید این سوال برایتان ایجاد شود که با بهره برده از این روش به تنهایی می توانید بدون دارو درمان را ادامه دهید؟ در یکی از تحقیقات مربوط به درمان وسواس فکری با استفاده از rTMS، نتایج حاصل از چهار مطالعه مستقل نشان داد که درمان با استفاده از rTMS در کاهش شدت وسواس فکری موثر بوده است. همچنین، در تحقیقات دیگر نیز به نتایج مشابهی رسیده‌اند.

از طرفی دیگر ممکن است روانپزشک شما صلاح ببیند از این درمان به همراه دارودرمانی برای از بین بردن علائم اختلال استفاده کند. درمان وسواس فکری با این روش ممکن است به جلسات درمانی متنوع نیاز داشته باشد. درد این خصوص می توانید از روانپزشک خود مشورت بگیرید.

درمان وسواس بدون قرص

مزایای درمان وسواس فکری بدون دارو

مزایای بهره بردن از وسواس فکری بدون دارو چیست؟ از جمله مزایایی که تحریک غیر مسقیم مغز در نتیجه از بین بردن این اختلال دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از تحریک الکتریکی غیرمستقیم (TMS) برای درمان وسواس فکری به عنوان یک روش جدید درمانی، مزایایی دارد که به برخی از آنها می‌توان اشاره کرد:
  • این یک روش غیرتهاجمی بدون عوارض خاص است. درمان با استفاده از این روش بدون نیاز به جراحی یا مصرف دارو صورت می‌گیرد. عوارض جانبی کمتری نسبت به برخی داروهای مصرفی دارد.
  • کاهش علائم به سوی بهبودی در این روش ثابت شده است. تحقیقات نشان داده‌ اند که درمان با استفاده از rTMS می‌تواند باعث کاهش شدت علائم وسواس فکری شود.
  • امن بودن روش درمانی در این زمینه وجود دارد. برای درمان وسواس فکری، به طور کلی برای بیماران امن است و خطری برای سلامت جسمی و روانی آن ها ایجاد نمی ‌کند.
  • از این درمان می توان همزمان با درمان های دیگر بهره برد. در برخی موارد، استفاده از ار تی ام اس برای درمان وسواس فکری می‌تواند در کنار داروهای دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد و کمک به کاهش علائم بیشتری کند.

سخن آخر

اگرچه استفاده از این روش به عنوان یک روش درمانی برای وسواس فکری به کار برده می شود، اما باید توجه داشت که همه بیماران ممکن است به این روش جواب ندهند. بنابراین، برای شروع هرگونه درمان برای وسواس فکری، بهتر است با یک متخصص روانپزشک مشورت کرد.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *