شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

تاثیرات دستگاه آر تی ام اس rtms

تاثیرات دستگاه آر تی ام اس rtms

 

دستگاه آر تی ام اس یکی از مهم ترین دستگاه هایی است که این روز ها در روان درمانی و در مطب برخی از بهترین روانشناسان و روانپزشکان وجود داد و اینان با استفاده از این دستگاه می توانند به درمان بسیاری از مشکلات و عارضه های روانی بپردازند.

در این نوشتار برآنیم که به طور اختصاصی به ارائه توضیحاتی در خصوص آر تی ام اس و تاثیرات آن بپردازیم.

آر تی ام اس چیست و چگونه موجب درمان بیماری ها می شود؟

آر تی ام اس دستگاهی است که در درمان بیماری های روانی و اختلالات روانی و عصبی اثر گذار است و به نوعی یک متد درمانی محسوب می شود.

این دستگاه یکی از نوین ترین دستگاه هایی است که در حوزه درمان بکار گرفته می شود و آر تی ام اس به معنای تحریک مغناطیسی فراجمجمه ای می باشد.

این روش درمانی که غیر تهاجمی می باشد فعالیت الکتریکی مغز را تحت تاثیر میدان های مغناطیسی قرار می دهد.

زمانی که با استفاده از بخشی از دستگاه آر تی ام اس میدان مغناطیسی روی سر ایجاد می شود این اشعه ها از سمت پوست شروع به حرکت کرده و به سمت مغز حرکت می کند و در نهایت با تاثیر گذاری روی کورتکس مغز می تواند به درمان انواع اختلالات بپردازد.

این دستگاه نه برق می دهد و نه شوک می دهد. بلکه صرفا انرژی الکتریکی را می گیرد و به میدان مغناطیسی تبدیل می کند.

برای دریافت مشاوره  و درمان مشکلات خود توسط دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک   می توانید با شماره 22260067  تماس بگیرید .

 و همچنین با دنبال کردن آدرس اینستاگرام دکتر فرامرز ذاکری از آخرین مقالات و مطالب سایت ایشان باخبر شوید.

 

دستگاه آر تی ام اس چه کاربرد هایی دارد؟

دستگاه آر تی ام اس در درمان بسیاری از بیماری ها می تواند نقش اثر گذاری داشته باشد. مهم ترین بیماری هایی که با دستگاه آر تی ام اس می توان درمان کرد موارد زیر می باشد:

 درمان با آر تی ام اس بهتر است یا دارو درمانی؟

یکی از مهم ترین مزایایی که دستگاه تحریک مغز آر تی ام اس دارد این است که نسبت به سایر روش های درمانی در کوتاه ترین زمان به درمان مشکلات و اختلالات روانی می انجامد. در واقع زمانی که فرد دارو درمانی انجام می دهد باید یک پروسه ی طولانی از دارو ها استفاده کند تا این که تاثیرات درمانی دارو ها مشخص شود. اما در صورتی که از دستگاه آر تی ام اس استفاده شود در کوتاه ترین زمان اثرات درمانی آن آشکار خواهد شد.

بنابراین روش درمانی آر تی ام اس نسبت به دارو درمانی بهتر است.

تاثیرات دستگاه آر تی ام اس rtms 

مزایای دستگاه آر تی ام اس

مهم ترین مزایایی که می توان برای دستگاه آر تی اس نام برد موارد زیر می باشد:

 • پاسخ دهی درمانی در کوتاه ترین زمان
 • بدون درد
 • بدون بیهوشی
 • بدون عوارض؛ بسیاری از دارو هایی که استفاده می شود در بلند مدت عوارض خود را بر جای خواهد گذاشت اما آر تی ام اس هیچ عارضه خاصی در پی ندارد.

 

بهترین پزشک برای انجام روش آر تی ام اس

یکی از مهم ترین سوالاتی که وجود دارد این است که بهترین روانپزشک برای انجام روش درمانی آر تی ام اس کیست و یا این که برای انجام روش آر تی ام اس به کدام روانپزشک مراجعه کنم؟.

برای پاسخ گویی باید گفت که بهترین روانپزشک برای انجام روش آر تی ام است روانپزشکی است که:

 • تجربه فراوانی در بکار گیری از این دستگاه دارد و می تواند با بررسی های دقیق روند درمان را برای افراد مختلف بکار گیرد.
 • آگاهی زیادی در خصوص روند تاثیر گذاری دستگاه آر تی ام اس دارد.
 • آگاه است که ابتدائا باید تمامی وضعیت مراجعه کننده اش را بررسی کند و سپس برای این متد درمانی اقدام کند
 • با رعایت اصول اخلاقی و وجدان اخلاقی و دلسوزانه بهترین راهکار ها را برای افراد ارائه می کنند

در پایان مهم ترین توصیه ای که خواهیم داشت این است که اگر به هر دلیل می خواهید از این روش درمانی بهرمند شوید حتما نزد بهترین روانپزشک مراجعه کنید.

روانپزشکانی که در زمینه بکارگیری دستگاه آر تی ام اس تجربه و دانش لازم را ندارند می توانند نتایج معکوسی در روند درمان شما رقم بزنند. از این رو باید نسبت به سلامت روان خود حساس باشید و در این زمینه اهمال کاری نداشته باشید.

آر تی ام اس (RTMS)

دستگاه آر تی ام اس RTMS یکی از نوین ترین دستگاه هایی است که این روز ها در حوزه درمان انواع بیماری های روانی و جسمی کاربرد دارد.

دستگاه آر تی ام اس علاوه بر این که اثرات درمانی قابل توجهی را برجای می گذارد هیچ گونه عارضه و پیامد منفی خاصی را برای افراد به وجود نمی آورد.

اگر جزء آن دسته از کسانی هستید که علاقه دارید آشنایی بیشتری با دستگاه آر تی ام اس و موارد کاربرد داشته باشید این مقاله را از دست ندهید. در پایان این مقاله نیز از هزینه های درمانی مربوط به روش آر تی ام اس سخن خواهیم گفت.

آر تی ام اس (RTMS)

دستگاه آر تی ام اس چیست؟

دستگاه آر تی ام اس نوعی دستگاه درمانی است که در زمینه تحریک الکتریکی مغز بکار گرفته می شود. این دستگاه با ابزارآلاتی که دارد می تواند با تحریک الکتریکی مغز و ایجاد تغییرات گسترده در فعالیت های طبیعی مغز به بهبود وضعیت مغزی و در نهایت به درمان بسیاری از بیماری ها و اختلالات کمک کند.

مراحل درمان با دستگاه آر تی ام اس

 • در ابتدا باید روی صندلی مخصوصی بنشینید.
 • ابزار هایی روی سر شما قرار می گیرند که امکان ایجاد میدان مغناطیسی را فراهم می کنند.
 • این تحریکات الکتریکی باعث می شود که تمامی نورون های مغزی در یک ناحیه خاص درگیر شوند و فعالیت های کوتاه مدتی داشته باشند.
 • تحریک یا بازداری از فعالیت های مختلف مغزی باعث می شود که بسیاری از مهم ترین بیماری های روحی و روانی درمان شود.

انواع موارد کاربرد دستگاه آر تی ام اس

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که مطرح می شود این است که دستگاه آر تی ام اس در درمان کدام بیماری ها اثر دارد؟.

انواع موارد کاربرد دستگاه آر تی ام اس از این قرار است:

 • درمان افسردگی؛ دستگاه آر تی ام اس موثر ترین روش درمانی در درمان افسردگی هایی است که نسبت به دارو درمانی پاسخ مثبتی را از خود نشان نمی دهند.
 • درمان اختلال اضطراب
 • درمان اختلال استرس
 • درمان اختلال وسواس
 • درمان توهمات شنوایی
 • درمان اختلال پارکینسون
 • درمان اسکیزوفرنی
 • درمان آسیب های مغزی مثل سکته مغزی
 • درمان اختلال دو قطبی
 • درمان بیماری صرع
 • درمان سردرد های میگرنی
 • درمان توهمات
 • درمان فلج صورت

 

دستگاه آر تی ام اس چه مزایایی دارد؟

مهم ترین مزایایی که می توانیم برای دستگاه آر تی ام اس و این روش درمانی برشمریم این است که:

 • بدون درد؛ در واقع زمانی که سنسور ها روی سر شما قرار می گیرد هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد. در تمام طول روند درمان با آرامش می نشینید و به توصیه های بهترین روانپزشک گوش می دهید و اقدامات لازم را انجام می دهید.
 • بدون خطر؛ تاکنون هیچ خطری برای این روش درمانی و در زمینه بکار گیری دستگاه آر تی ام است گزارش نشده است
 • بدون عارضه؛ انواع روش های درمانی دیگر مثل دارو درمانی دارای عوارضی هستند که در این روش درمانی منتفی است. مثلا در دارو درمانی افزایش وزن، خواب آلودگی و یا بی حالی دیده می شود که دستگاه آر تی ام اس چنین چیزی را در پی نخواهد داشت.
 • روش درمانی غیر تهاجمی
 • تاثیرات درمانی قابل توجه با ماندگاری بالا؛ در صورتی که روند درمان به طور کامل طی شود اثرات درمانی این روش به مدت طولانی ماندگار خواهد بود.
 • اثر گذاری درمانی در کوتاه ترین زمان
 • نیازی به بیهوشی ندارد؛ شما در وضعیت کاملا هوشیار در جریان روند درمان قرار خواهید گرفت و به هیچ نوع روش درمانی مکمل نیازمند نیستید.
 • روش درمانی سرپایی؛ بعد از این که روند درمان به پایان رسید می توانید به منزل مرتجعت کنید.

هزینه درمانی با روش آر تی ام اس

واقعیتی که وجود دارد این است که هزینه هایی که برای درمان با دستگاه آر تی ام اس تعیین می شود با توجه به معیارهای مختلفی مشخص می گردد برای مثال:

 • تعداد جلسات درمانی
 • نوع اختلال و بیماری قابل درمان

در واقع هر بیماری که به پزشک مراجعه می کند با یکسری شرایط اختصاصی روبرو است. بنابراین هر بیمار بسته به این که چه درجه ای از بیماری ( از شدید تا خفیف) را تجربه می کند باید در تعدادی از جلسات درمانی شرکت کند. شدت و نوع بیماری باعث می شود که هر کسی نیازمند تعداد جلسات مشخصی باشد.

پس زمانی که بیماران به پزشکان مراجعه کردند و بعد از بررسی های لازم تعداد جلسات تقریبی تعیین می شود و هزینه ها حدودی اعلام می شود.

نتیجه گیری کلام

علیرغم این که این روش درمانی و دستگاه آر تی اس بدون خطر و ایمن هستند ولی حتما باید از سوی بهترین و معتبرترین متخصصین و درمانگران انجام شود. تجربه و تخصص روانپزشک خوب باعث می شود که اولا این روش درمانی به درستی بکار گرفته شود و از سوی دیگر شاهد بروز مشکلات دیگری نباشیم.

بنابراین توصیه ما این است که پیش از شروع روند درمان نسبت به میزان تجربه و آگاهی درمانگران اطمینان حاصل کنید سپس روند درمان را به آن ها بسپارید.

شما کاربران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین روانکاو در تهرانمقاله مورد نظر را مطالعه بفرمایید تا بنوانید یک روانپزشک خوب برای حل مشکلات مروبط به استرس و اضطرابی خود بیابید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک.​

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

4 thoughts on “تاثیرات دستگاه آر تی ام اس rtms

 1. شعبانی - آوریل 4, 2021 در 8:40 ق.ظ

  سلام دکتر
  پسر ۲۳ساله م مواد مخدر مصرف کرده و تشخیص دادن به بیماری دوقطبی و افسردگی مبتلا شده دارو مصرف میکنه ولی خوب نشده و باز مواد مصرف میکنه با rtms خوب میشه یا شوک مغزی ؟ لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • drzakeri - آوریل 6, 2021 در 8:03 ق.ظ

   سلام.
   بله این امکان وجود دارد البته باید شرایط در نظر گرفته شود

   پاسخ
 2. علی کاظمینی - آوریل 16, 2021 در 10:42 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من نزدیک به 25 سال هست که بیماری صرع دارم و دارو مصرف می کنم آیا با اين روش به طور کامل بیماری من درمان میشه و دیگه نیازی به مصرف قرص ندارم . با تشکر از لطف شما

  پاسخ
  • drzakeri - آوریل 18, 2021 در 8:14 ق.ظ

   سلام. بله ممکن است این روش برای شما جواب دهد
   برای بررسی بیشتر به مطب مراجعه کنید

   پاسخ

پاسخ

نه − هفت =

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
Call Now Button