لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
سن افسردگی

افسردگی در چه سنی بیشتر است؟

افسردگی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما مراحل خاصی از زندگی وجود دارد که در آن‌ها بیشتر شایع است. نوجوانی و جوانی دوره هایی هستند که شیوع افسردگی اغلب بیشتر است. عواملی مانند تغییرات هورمونی، فشارهای اجتماعی، چالش های تحصیلی، و تجربیات عاطفی و اجتماعی اولیه ممکن است در افزایش خطر افسردگی در این مراحل نقش داشته باشند.

میانگین سن شروع اختلال افسردگی اساسی بین 35 تا 40 سالگی است. شروع در اوایل بزرگسالی ممکن است با اپیزودهای افسردگی بیشتر، طول مدت طولانی‌تر بیماری و در نتیجه یک دوره بالینی دشوارتر مرتبط باشد. هیمنطور لازم است توجه داشته باشید از حدود سن 18 تا 30 سالگی، افراد تمایل دارند بیشتر عصبی شوند، درون گراتر شوند و کمتر به تجربیات اهمیت می دهند. آنها همچنین تمایل دارند که موافق تر و وظیفه شناس تر شوند. بعد از 30 سالگی، همین روندها دیده می شود، اما نرخ تغییر کاهش می یابد. همه این موارد در سن بروز افسردگی تاثیر گذار است.

سن بروز افسردگی به چه مواردی بستگی دارد؟

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که افسردگی می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد و عوامل مختلفی مانند ژنتیک، شرایط زندگی، تجربیات شخصی و شرایط سلامت نقش مهمی دارند. اگر شما یا شخصی که می شناسید بدون در نظر گرفتن سن، علائم افسردگی را تجربه می کند، جستجوی کمک حرفه ای بسیار مهم است. یک متخصص سلامت روان می تواند حمایت و راهنمایی مناسب ارائه دهد.

سن شیوع افسردگی

افسردگی در 30 سالگی

کارشناسان معتقدند پیری پوست در حدود 25 سالگی شروع می شود. با این حال، 7 نشانه اولیه پیری بیشتر در سن 30 سالگی نمایان می شود. کارشناسان پیشنهاد می کنند که پیری پوست به طور معمول در حدود سن 25 سالگی شروع می شود، زمانی که بدن به تدریج کلاژن تولیدی را کاهش می دهد و باعث می شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. همه این موراد افسردگی در 30 سالگی را در اقایان و مخصوصا بانوان افزایش می دهد.

افسردگی در سنین پایین

در حالتی که افسردگی در کودکان رخ دهد، ممکن است علل مربوط به مشکلات خانوادگی، نابسامانی‌های عاطفی و اجتماعی، مشکلات تحصیلی و یا عوامل بیولوژیکی باشد. بنابرین این اختلال در سنین کودکی نیز شایع است.

اهمیت تشخیص صحیح و درمان افسردگی ، در همه سنین بسیار مهم است. در صورت تجربه علائم افسردگی، مراجعه به یک حرفه‌ای در حوزه بهداشت روانی مانند روان‌شناس یا روانپزشک توصیه می‌شود تا تشخیص دقیقی قرار داده شود و درمان مناسبی در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *