لوگو دکتر فرامرز ذاکری

نشانی مطب

تهران خیابان شریعتی، نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين، طبقه ۱

ساعت کاری

شنبه الی چهارشنبه ۲۱:۰۰ - ۹:۰۰
پنجشنبه ۱۳:۰۰ - ۹:۰۰

Search
Close this search box.
افسردگی-خندان

افسردگی خندان؛ بیماری خطرناکی که پنهان است!

افسردگی خندان یکی از انواع افسردگی است که در جوامع مدرن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. افسردگی یکی از بیماری‌های روحی و روانی است که از سال‌های گذشته افراد را درگیر کرده است. در این بیماری عموما فرد با ناامیدی مواجه بوده و انگیزه‌ای برای انجام کارهای خود ندارد. با توجه به این که افسردگی به شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود، افسردگی خندان یکی از شایع‌ترین موارد به حساب می‌آید. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ممکن است بدون مشکل به نظر برسند، اما به درمان‌های حرفه‌ای برای مدیریت افسردگی خود نیازمندند.

افسردگی-خندان-چیست؟

افسردگی خندان چیست؟

افسردگی خندان که گاهی اوقات افسردگی پنهان نیز نامیده می‌شود، اصطلاحی است که برای توصیف نوعی از افسردگی استفاده می‌شود و با دیدگاه‌های رایج این اختلال مطابقت ندارد. در این نوع افسردگی فرد می‌تواند با انگیزه، شاد و پرانرژی به نظر برسد. فردی که افسردگی خندان دارد ممکن است در طول روز تنش زیادی را تجربه کند، زیرا نگران این است که افراد دیگر شخصیت واقعی خود را آشکار کند.

وقتی که به منزل می‌رسد خستگی بسیار شدیدی را تحمل می‌کند زیرا باید انرژی خود در طول روز و موقعیت‌های مختلف را حفظ کند. اکثر افرادی که به این مشکل مبتلا هستند، باید آن را در طول روز مخفی کننند.

علائم افسردگی خندان

با مشاهده علائم در خود یا اطرافیانتان می‌توانید هرچه سریع‌تر نسبت به درمان خود اقدام کنید. این کار با دانستن علائم افسردگی خندان امکان پذیر خواهد بود. سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که تقریبا 270 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. آن‌ها بسیاری از علائم عادی افسردگی را تجربه می‌کنند که ممکن است برای دیگران قابل مشاهده باشد، اما بسیاری از علائم مهم دیگر خصوصی نگه داشته می‌شوند. برخی از علائم مهم افسردگی خندان عبارتند از:

 تغییرات در عادات خواب: این مورد بستگی به فرد دارد و معمولا در همه یکسان نیست. برخی افراد وقتی به افسردگی مبتلا هستند برای بلند شدن از رختخواب تلاش زیادی می‌کنند و معمولا بیشتر ساعات روز را خواب به سر می‌برند. این در حالی است که برخی دیگر دچار بی خوابی بوده و نمی‌توانند به راحتی به خواب فرو روند یا تغییرات واضحی در هنگام خواب خود تجربه می‌کنند. به عنوان مثال، در شب بیدار مانده و کل روز را در خواب سپری می‌کنند.

 تغییر در اشتها: این مورد هم نسبی است و برخی افراد اشتهای خود را از دست می‌دهند. در حالی که برخی دیگر بیش از حد غذا می‌خورند. تغییرات وزنی در همه افسردگی‌ها مشهود است و باید مورد بررسی قرار بگیرد.

احساس ناامیدی: بسیاری از افراد در هنگام ابتلا به این بیماری احساس بی‌ارزشی و ناامیدی نسبت به زندگی دارند. آن‌ها ممکن است علاقه خود به فعالیت‌های معمول را از دست بدهند و دیگر از آن‌ها لذت نبرند. با این حال، این افراد ممکن است با وجود ابتلا به افسردگی خندان باز هم عملکرد بالایی داشته و شغل خود را حفظ کنند.

تشخیص افسردگی خندان

افسردگی خندان از جمله بیماری‌هایی است که اغلب نادیده گرفته شده یا به اشتباه تشخیص داده می‌شود. این امر معمولا بدین دلیل است که افراد آسیب دیده احساسات واقعی خود را پنهان کرده و علائم معمول افسردگی در آن‌ها دیده نمی‌شود. تشخیص این بیماری نیازمند دریافت کمک‌های تخصصی در این زمینه خواهد بود. در ادامه به چند نشانه و روش‌های تشخیص افسردگی خندان کمک کند را معرفی خواهیم کرد:

مشاهده تغییرات رفتاری

اگر فردی که معمولاً خوشحال و پرانرژی است به طور ناگهانی تغییراتی در رفتار خود نشان دهد، مانند کاهش علاقه به فعالیت‌هایی که قبلاً از آن‌ها لذت می‌برد، این می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی خندان باشد.

نوسانات خلقی

نوسانات ناگهانی در خلق و خو، حتی اگر فرد سعی کند آن را پنهان کند، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات عمیق‌تر باشد. این نوسانات ممکن است شامل لحظات کوتاهی از غمگینی یا تحریک‌پذیری شدید باشد.

 نشانه‌های فیزیکی

مشکلات خواب (بی‌خوابی یا خواب بیش از حد)، تغییرات وزنی، خستگی مداوم، و کاهش یا افزایش اشتها می‌تواند نشانه‌هایی از افسردگی باشد که پشت چهره خندان پنهان شده‌اند.

گفتگوهای غیر مستقیم درباره احساسات

افراد مبتلا به افسردگی خندان ممکن است به طور غیرمستقیم درباره احساسات منفی خود صحبت کنند. به عنوان مثال، ممکن است جملاتی مانند “همه چیز خوب است، اما…” یا “گاهی احساس می‌کنم که…” بگویند.

علاقه به مسائل معنوی یا فلسفی

برخی افراد ممکن است به طور ناگهانی به مسائل معنوی یا فلسفی علاقه‌مند شوند و درباره معنا و هدف زندگی بیشتر صحبت کنند. این می‌تواند نشانه‌ای از تلاش برای درک و مقابله با احساسات درونی باشد.

مشاوره با یک متخصص

مشاوره با یک روان‌شناس یا روان‌پزشک می‌تواند بسیار مفید باشد. متخصصین می‌توانند با استفاده از ارزیابی‌های دقیق و مصاحبه‌های بالینی، افسردگی خندان را تشخیص دهند.

توجه به سیگنال‌های غیرکلامی

سیگنال‌های غیرکلامی مانند تماس چشمی کم، ناآرامی و عدم توجه به ظاهر خود نیز می‌توانند نشانه‌هایی از وجود افسردگی خندان باشند.

استفاده از پرسشنامه‌ها و تست‌های روان‌شناسی

پرسشنامه‌ها و تست‌های استاندارد روان‌شناسی می‌توانند به تشخیص افسردگی کمک کنند. این ابزارها می‌توانند به شناسایی احساسات و رفتارهایی که فرد ممکن است به طور ناخودآگاه پنهان کند، کمک کنند.

پشتیبانی اجتماعی و خانوادگی

حمایت و توجه خانواده و دوستان نزدیک می‌تواند به تشخیص و مدیریت افسردگی خندان کمک کند. مشاهده تغییرات کوچک در رفتار و حمایت از فرد می‌تواند به تشخیص زودهنگام و درمان مناسب کمک کند.

تشخیص افسردگی خندان نیازمند دقت و توجه به جزئیات است. اگر مشکوک به وجود افسردگی خندان در خود یا فردی دیگر هستید، توصیه می‌شود به یک متخصص مراجعه کنید تا از ارزیابی حرفه‌ای و درمان مناسب برخوردار شوید.

بیشتر بخوانید: طول درمان افسردگی چقدر است؟

درمان افسردگی خندان

برای درمان افسردگی خندان، گزینه‌های زیادی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

روان درمانی

این گزینه یک تکنیک درمانی است که روانشناسان از آن برای کمک به فرد برای درک احساسات و افکار جهت مقابله با آن استفاده می‌کنند. روان درمانی انواع مختلفی از جمله گروهی، بین فردی، خانوادگی و درمان شناختی دارد که هر کدام با توجه به شرایط شخص مراجع در انتخاب می‌شوند.

دارودرمانی

از جمله مهم‌ترین گزینه‌های درمانی برای هر استرس خندان دارو درمانی است که داروهای تجویز شده باید چندین هفته مصرف شوند تا تاثیرگذار باشند. در این بازه باید به طور مرتب تحت نظر پزشک خود باقی بمانید.

مدیریت استرس

قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که اضطراب شما را تشدید کرده یا نمی‌توانید استرس خود را مدیریت کنید، همگی باعث ایجاد افسردگی می‌شوند. یادگیری و گرفتن کمک از روانشناس برای مدیریت استرس و اصلاح سبک زندگی می‌تواند به شما کمک کند تا علائم افسردگی را کنترل کنید.

توجه به تغذیه

مصرف برخی مواد غذایی مغذی مانند سبزیجات، چربی‌های سالم و میوه‌ها ممکن است به کاهش برخی از علائم افسردگی کمک کند. همچنین باید از غذاهای مضر که در بدن اختلال ایجاد می‌کنند خودداری کنید.

درمان با شوک الکتریکی

الکتروشوک درمانی روشی ایمن و کنترل شده برای درمان انواع افسردگی است که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده‌اند.

ورزش

همیشه ورزش می‌تواند به حفظ روحیه افراد کمک کرده و آن‌ها را از افسردگی دور نگه دارد. حتی اگر انرژی لازم برای انجام کارهای بسیار زیادی را نداشته باشید، برخی از فعالیت‌های بدنی مانند پیاده روی بهتر از نشستن و ماندن در خانه هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص درمان افسردگی در تهران

افراد-مستعد-افسردگی-خندان

افراد در معرض افسردگی خندان

برخی افراد، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی خندان دارند. به عنوان مثال، اگر خانواده و دوستان شرایط فرد را نپذیرند، این الگو ممکن است منجر به این شود که فرد احساسات واقعی خود را برای خشنود کردن دیگران پنهان کند. همچنین کسانی که در معرض تغییرات بزرگ در زندگی خود قرار می‌گیرند، ریسک بالایی برای ابتلا به این افسردگی خواهند داشت. این روزها همه افراد از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

بسیاری از آن‌ها مایل نیستند از لحظات بد خود در زندگی چیزی به اشتراک بگذارند و فقط لحظات و خاطرات خوب خود را منتشر می‌کنند. این امر می‌تواند یک فضای خالی از واقعیت ایجاد کند که به افسردگی خندان فضای بیشتری برای رشد می‌دهد.

سوالات متداول افسردگی خندان

نتیجه گیری

افسردگی خندان اصطلاحی است که اکثر افراد برای توصیف کسانی که علائم افسردگی را در پشت لبخندهای خود پنهان می‌کنند استفاده می‌کنند. افسردگی یک اختلال خلقی رایج و قابل درمان است که می‌تواند افراد را در هر سنی و طبقات مختلف تحت تاثیر قرار دهد، اما گاهی اوقات تشخیص آن دشوار است. اگر حس می‌کنید علائم این بیماری در شما به وجود آمده‌اند، بهتر است که به دنبال گرفتن کمک از یک روانپزشک حرفه‌ای باشید. اگر در این زمینه به کمک نیاز دارید، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *