شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

مرکز فوق تخصصی آر تی ام اس RTMS تهران

مرکز فوق تخصصی آر تی ام اس RTMS تهران

در تهران ، مراکز تخصصی و فوق تخصصی بسیاری وجود دارند که از شیوه درمانی تحریک مغناطیسی مغز استفاده می کنند. دکتر فرامرز ذاکری ، یکی از روانپزشکانی است که از این شیوه برای درمان بیماران خود استفاده می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مرکز فوق تخصصی آر تی ام اس rTMS تهران، کاربرد ، مزایا ، معایب آن و … بیشتر آشنا شوید.

مرکز فوق تخصصی آر تی ام اس RTMS تهران

rTMS چیست؟

روش درمانی rTMS روشی جدید برای تحریک مغناطیسی مغز است که به صورت مکرر بر روی نقاط مختلف آن اعمال می شود. نقاطی از مغز که تحت تاثیر این شیوه درمانی قرار می گیرند ، قسمت هایی هستند که در بیماران افسرده ، دارای مشکلات مغزی و … کم فعالیت می باشند.

rTMS برای درمان بیماری های روانپزشکی استفاده می شود که بیشترین مورد مصرف آن ، برای بیماران مبتلا به افسردگی حاد می باشد.

چگونگی عملکرد rTMS

شیوه عملکرد دستگاه rTMS به این شکل است که امواج الکترومغناطیس از طریق سیم پیچ تعبیه شده در آن که با عنوان کویل شناخته می شود که به نواحی از مغز که در مشکل او نقش دارند ، منتقل می شود. به این منظور، کویل باید بر روی سر فرد قرار گیرد. دستگاه rTMS می تواند در افزایش و کاهش نورون های مغزی تاثیرگذار باشد.

در این شیوه درمان ، بیمار ، بیهوش یا بستری نمی شود. تنها کافی است روی یک صندلی بنشیند و باقی کار را به بسپارد.

پس از نشستن بیمار، پزشک زاویه سر او را در موقعیت مناسبی قرار می دهد تا بتواند مولفه های مورد نیاز را اندازه گیری نماید. با این کار مشخص می شود که کویل دستگاه rTMS دقیقا باید در کجای سر بیمار قرار گیرد.

در این روش درمان ، بیمار هیچگونه دردی را حس نمی کند. تنها در طول مدتی که دستگاه روی سر او قرار دارد ، صدای کلیک و ضربه مانندی احساس می کند که در اثر ایجاد پالس در قسمت زیر کویل می باشد.

شرط نتیجه بخش بودن تحریک مغناطیسی مکرر مغز ، تداوم آن طی ۱۵ الی ۲۰ جلسه می باشد. هر جلسه درمان بین ۲۰ الی ۴۰ است.

برای دریافت مشاوره  و درمان مشکلات خود توسط دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک   می توانید با شماره های ۲۲۲۶۰۰۶۷ – ۲۲۷۲۵۵۰۶ تماس بگیرید .

 و همچنین با دنبال کردن آدرس اینستاگرام دکتر فرامرز ذاکری از آخرین مقالات و مطالب سایت ایشان باخبر شوید.

کاربرد آر تی ام اس

گفتیم که rTMS در شاخه روانپزشکی کاربردی است ؛ به ویژه برای درمان افسردگی. اما کاربردهای این دستگاه تنها به همین یک عارضه محدود نمی شود. در ادامه لیستی از برخی کاربردهای آر تی ام اس ، قابل مشاهده می باشند.

 • درمان میگرن
 • مداوای پارکینسون
 • بهبود اختلالات دوقطبی
 • ترک اعتیاد
 • مبتلایان به مشکلات مغزی
 • درمان استرس
 • درمان توهم

مزایای روش درمانی rTMS

همین که این روش غیر دارویی است ، خود یک مزیت بزرگ است. چرا که مصرف دارو در برخی از بیماری های روانپزشکی اعتیادآور است و عدم مصرف آن ها ، می تواند عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

سرپایی بودن این شیوه درمانی ، خود یک مزیت دیگر است که بیمار را از درد کشیدن ، بستری شدن ، بیهوشی و خطرات احتمالی آن مصون می دارد.

نتیجه آن نسبت به سایر طرق درمانی ، سریع تر بروز داده می شود.

پالس های مغناطیسی که به نقاط مختلف مغز ارسال می شوند ، هیچگونه خلل و مشکلی در مغز انسان ایجاد نمی کند و فرد می تواند پس از اتمام هر جلسه ، به روال عادی زندگی خود، ادامه دهد.

عوارض ناشی از آر تی ام اس

مغناطیسی بودن روش rTMS باورها را به سمت مضر بودن آن سوق می دهد و بسیاری از افراد فکر می کنند که این دستگاه مغز بیمار را دچار اختلال می نماید. باید بگوییم که این طرز تفکر کاملا اشتباه است و آر تی ام اس ، هیچ تاثیر مخربی روی مغز انسان نمی گذارد.

تنها موردی که در میان بیماران تحت درمان آر تی ام اس ، بیشتر مشاهده شده است ، احساس درد در سر و پوست آن و نیز کشیدگی صورت می باشد. لازم به ذکر است که این حس سر درد ، پس از دوره درمان ، برطرف می شود و بیمار می تواند با تایید روانپزشک خوب ، اقدام به مصرف مسکن نماید.

ممکن است بیمارانی از این روش استفاده کنند که دارای دستگاه ضربان ساز در نزدیکی قلب خود هستند. rTMS برای این افراد باید با دقت و احتیاط فراوان انجام شود.

بیمارانی که قصد استفاده از خدمات مرکز فوق تخصصی rTMS تهران را دارند ، باید توجه کنند که در طی مدت درمان ، از به همراه داشتن اشیاء حساس به امواج مغناطیسی مانند کارت های بانکی ، جواهرات و … خودداری نمایند.

روش درمانی rTMS برای چه کسانی مناسب نیست؟

تحریک مغناطیسی مغز ، برای همه افراد مناسب نیست. از جمله افرادی که :

 • سابقه تشنج دارند ؛
 • دارای فلزات حساس به مغناطیس و فرومغناطیس در سر و یا بالای شانه خود هستند (ایمپلنت در سر ، کاشت حلزون حلقوی ، تکه های گلوله و …) ؛
 • نمی توانند MRI انجام دهند ؛
 • سابقه صرع دارند ؛
 • کمتر از ۱۸ سال هستند ؛

شرایط لازم برای انجام آر تی ام اس را ندارند. به تمامی افراد توصیه می شود قبل از هرگونه اقدامی در این راستا ، ابتدا به روانپزشک خود مراجعه کنند و تمامی شرایط خود را با جزئیات در اختیار او قرار دهند. هر چه اطلاعات روانپزشک از بیمار بیشتر باشد ، نتیجه درمان ، موفق تر خواهد بود.

سخن آخر

آر تی ام اس روشی غیر دارویی است و زمانی برای بیمار تجویز می گردد که او مسیرهای منتهی به مداوا با دارو را امتحان کرده باشد اما به نتیجه مطلوب نرسیده باشد. طول درمان هر بیمار بسته به شرایط و درجه بیماری او با دیگری متفاوت است که پزشک باید تشخیص دهد.

شما کاربران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین روانکاو در تهران مقاله مورد نظر را مطالعه بفرمایید تا بنوانید یک روانپزشک خوب برای حل مشکلات مروبط به استرس و اضطرابی خود بیابید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک.​

پاسخ

هفده − 3 =

Call Now Button