شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

15 روش طلایی برای ایجاد انگیزه در خود

آیا موفقیت فقط برای کسانی است که دارای علم بالایی هستند یا داشتن انگیزه هم موثر است؟

باید بدانیم که نداشتن استعداد عامل عدم موفقیت یک فرد نمی باشد بلکه عاملی که در نرسیدن به موفقیت نقش زیادی دارد انگیزه است. در ادامه به معنای انگیزه خواهیم پرداخت.

انگیزه چیست؟

اگر بخواهیم به بیان خیلی ساده مطرح کنیم انگیزه غذای روح برای رسیدن به موفقیت است. انگیزه نوعی میل درونی در ما ایجاد می کند که نتیجه ی آن تلاش مضاعف است. در مفهوم انگیزه به معنی میل به انجام دادن امور است و اشتیاق به معنای هیجان است.

یکی از ابعاد مهم زندگی انگیزه است، انسان برای انجام هر فعالیتی در زندگی و رسیدن به موفقیت نیاز به نوعی حس درونی دارد که باعث رسیدن وی به موفقیت می شود. انسان برای انجام هر کاری نیاز به آموزش دارد اما انگیزه است که باعث انجام آن کار می شود. با خواندن بسیاری از زندگینامه ها که مربوط به افراد موفق است متوجه می شویم که آن ها از سطح علمی خیلی بالایی برخوردار نبوده اند بلکه فقط انگیزه خیلی بالایی برای انجام کار هایشان داشته اند.

همه ی ما راه رسیدن به بسیاری از خواسته هایمان را می دانیم برای مثال می دانیم چگونه وزن کم کنیم یا خیلی کار های دیگر اما علاوه بر دانش برای تحقق هر هدفی نیاز به خواستن یا همان انگیزه است.

روش های ایجاد انگیزه در خود

در حقیقت انگیزه سوخت ماشینی است که در راه رسیدن به موفقیت در حال سیر است. در ادامه به بررسی راه های ایجاد انگیزه در خود می پردازیم.

کار امروز را به فردا نسپار

یکی از مهم ترین راهکار های افزایش انگیزه این است که کار را بدون تلف کردن وقت شروع کنیم. یعنی به سختی کار و زمان رسیدن به نتیجه فکر نکنیم و هر چه سریع تر کار را شروع کنید. مرحله شروع سخت ترین مرحله برای ورود به موفقیت است که نیاز به داشتن انگیزه دارد.

ایجاد انگیزه درونی

هر انسانی اگر بداند هدف و مفهوم زندگی چیست برای داشتن زندگی خوب و رسیدن به هدف انگیزه ای برای انجام کار ها در خود ایجاد می کند.

با افزایش انگیزه درونی فرد در رسیدن به اهداف ثابت قدم تر می شود.

تشویق کردن و پاداش دادن به خود

یکی از روش هایی که در طی تحقیقات برای رسیدن به هدف و ایجاد انگیزه موثر واقع شده است در نظر گرفتن پاداش است. پاداش می تواند به عنوان یک نیروی محرک برای ایجاد انگیزه محسوب شود.

خوش بینی

مثبت اندیشی یکی از راه های رسیدن موفقیت و ایجاد انگیزه است. افرادی که مثبت اندیش هستند در نتیجه ی هر اتفاقی از پا نیافتده و دست از انجام کار نمی کشند و راه های دیگر را امتحان می کنند.

تغییر در تفکرات

در بررسی های انجام شده نتیجه حاصل شده است که تغییر درون از جمله روش هایی است که باعث اصلاح افکار و ایجاد انگیزه می شود. اصلاح افکار می تواند با طبقه بندی هدف ها همراه باشد به طوری که کار های مهم در اولویت باشند و وقت و انگیزه بیشتری به آن ها تعلق گیرد.

تمرکز بر قدرت ناخودآگاه

یکی از ترفند هایی که باعث بالا رفتن انگیزه در انجام امور می شود اعتماد به حس ششم است. شما می توانید با تقویت و پرورش حس ششم خود شوق یادگیری را در خود افزایش داده و برای رسیدن به موفقیت انگیزه بیشتری داشته باشید.

آهسته اما پیوسته شروع کن

یکی از راه های افزایش و پایداری انگیزه حفظ سرعت در رفتن به سمت هدف است زیرا سرعت شما را خسته می کند. تغییر در عادات از مهم ترین راه ها در ایجاد انگیزه است. برای رسیدن به موفقیت با یافتن آمادگی و تغییر در تفکرات و استفاده از فرصت ها، به سمت هدف حرکت کنیم.

خرد کردن هدف ها

زمانی که هدف بزرگی را بر می گزینید قطعا رسیدن به آن برای شما دشوار خواهد بود و بیشتر ممکن است در وسط راه خسته شوید. پس بهتر است هدف خود را به بخش های مختلف تقسیم کنید و هر روز برای بخشی از آن تلاش کنید.

مدیریت کردن زمان

زمان خود را مدیریت کنید و برای انجام هر کاری زمانی را در نظر بگیرید در این صورت در آخر مشاهده خواهید کرد کارکرد شما در آن روز چقدر مفید بوده است. در نتیجه شما نوعی انگیزه برای ادامه پیدا خواهید کرد.

تعهد به کار

در صورت داشتن تعهد نسبت به کاری که انجام می دهید برای خود تنبیه و پاداش در نظر بگیرید تا در رسیدن به هدف بیشتر تلاش کنید و از تنبلی بپرهیزید.

تقسیم کار کردن

در صورتی که اینامکان وجود دارد بخشی از کار ها را به شخص دیگری بسپارید و تقسیم کار کنید. این کار باعث بالا رفتن سرعت و در نتیجه افزایش انگیزه می شود. اگر کاری برای شما سخت و وقت گیر است آن را به نیروی ماهر در آن بسپارید تا سبب خستگی شما و توقف شما در رسیدن به هدف نشود.

تیک زدن هدف ها پس از محقق شدن

هر کاری که در راه رسیدن به هدفتان انجام داده اید را در کاغذ نوشته و تیک بزنید این کار سبب افزایش انگیزه در شما خواهد شد.زمانی که این تیک ها زیاد شود شما با توانایی بیشتری هدف خود را دنبال خواهید کرد.

به چالش کشیدن خود

 ممکن است تلاش شما برای رسیدن به هدف روتین شود و حوصله ی شما را سر ببرد. با ایجاد چالش و تغییرات در برنامه خود می توانید کمی جذابیت به این مسیر ببخشید.

تمرکزت را روی مسیر بگذار نه هدف

برای این که انگیزه بیشتری برای رسیدن به هدف داشته باشید بهتر است از مسیر تحقق هدف هم لذت ببرید. اهمیت این موضوع این است که با داشتن علاقه به راه می توانید حتی اگر دیر هم به هدف می رسید از مسیر لذت ببرید و با انگیزه ادامه دهید تا به نتیجه برسید.

در تصورات خود خلاق باشید

سعی کنید در تصورات روزانه، خود را در جایگاهی ببینید که به هدف خود دست یافته اید. این کار سبب می شود انگیزه شما در رسیدن به هدف بیشتر شده و حس خوبی داشته باشید.

نتیجه گیری

داشتن انگیزه و ایجاد آن در خود کار ساده ای نیست و نیاز است فرد تمریناتی انجام دهد. با داشتن حس خوب نسبت به نتیجهی کار ها می توانید در رسیدن به هدف موفق تر عمل کنید. در نتیجه رسیدن به هدف نیاز به سوخت دارد و آن انگیزه است. کسانی که دچار افسردگی یا اختلالات شخصیتی می شوند انگیزه خود را از دست می دهند در نتیجه درمان افسردگی و درمان اختلالات شخصیتی نکته ای مهم است. این افراد برای بازیابی انگیزه باید به بهترین روانکاو مراجعه کنند تا هر چه زود تر به حالت نرمال بازگردند.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button