شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

دستگاه تحریک مغناطیسی مغز rTMS آر تی ام اس

دستگاه تحریک مغناطیسی مغز آرتی ام اس (rTMS)

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر (rTMS) یک روش غیر تهاجمی شامل پالس مغناطیسی کوتاه می باشد، که به مغز جهت تحریک سلول های عصبی فرستاده می شود. پالس های مغناطیسی نورون های منطقه را تحریک می کنند و عملکرد مدارهای مغزی را درگیر می نمایند.

از سال 1985، تحقیقات با rTMS برای درک و معالجه تعدادی از بیماری های عصبی (مانند میگرن، بیماری پارکینسون و وزوز گوش) و همچنین اختلالات روان شناختی (مانند افسردگی و توهم شنوایی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی) انجام شده است. اخیراً محققان استفاده از پالس های تکراری (rTMS) را به عنوان گزینه درمانی اختلال افسردگی، توهم شنوایی در اسکیزوفرنی، اختلالات شناختی، اختلال وسواس (OCD) و اختلال استرس پس از سانحه در نظر گرفته اند.

در این مقاله سعی می کنیم شما بزرگواران را با روش نوین تحریک مغناطیسی مغز آشنا کنیم، ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید…

تحریک مغناطیسی مکرر Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) چگونه کار می کند؟

آر تی ام اس (rTMS) به این صورت کار می کند که یک سیم پیچ الکترومغناطیسی نزدیک پوست سر و نزدیک پیشانی بیمار قرار می گیرد. سیم پیچ الکترومغناطیس یک سری پالس های مغناطیسی را آزاد می کند که باعث تحریک سلول های عصبی در ناحیه مورد نظر مغز می شود بعد از ایجاد این پالس ها ممکن است صدای های کوچک بشنوید و احساس ضربه زدن را روی پیشانی حس کنید.

اگر چه از نظر فیزیولوژی عملکرد دقیق آرتی ام اس به طور کامل درک نشده است، اما تصور می شود که این جریان های مغناطیسی سلول های مغز را به روشی پیچیده تحریک می کنند، که موجب کاهش علائم افسردگی شده و روحیه افراد را بهبود می بخشد.

در انجام این عمل نیازی نیست بیمار بیهوش شود و بلکه روی صندلی خاصی نشسته و می تواند بلافاصله پس از آرتی ام اس به فعالیت های روزمره خود برگردد.

برای انجام آرتی ام اس راه های مختلفی وجود دارد که یک متخصص اعصاب و روان و روانپزشک خوب با استفاده از تجربه و مهارت خود می تواند روش درمانی موثر را برای بیمار تجویز کند.

تعداد جلسات درمانی آر تی ام اس (rTMS)

با توجه به تشخیص پزشک و بنا به پاسخ بیمار به درمان تعداد جلسات درمانی تحریک مغناطیسی مغز، rTMS، متفاوت خواهد بود. به طور کلی هر جلسه بین 20 الی 40 دقیقه طول خواهد کشید. برای گرفتن بهترین نتیجه باید این جلسات به مدت 15 الی  جلسه 20 و به طور مداوم انجام شود.

تفاوت  بین روش  ECT  و روش  rTMS چیست؟

روانپزشک خوب در تهران می تواند چندین روش تحریک مغز را برای درمان افسرگی و اختلالات روانی ارائه دهند یکی از این روش ها  rTMS،  و دیگری درمان با ( electroconvulsive therapy ECT) است. روش اکتروکونوالسیو (ECT) که معمولا به آن شوک درمانی هم گفته می شود، شامل قرار دادن الکترود در مناطق استراتژیک مغز و تولید یک جریان الکتریکی است که باعث اسجاد تحریک در مغز می شود.

پزشکان این روش را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند ، به این معنی که در حالی که بیمار بر اثر بیهوشی در خواب است اروش ECT انجام می شود. همچنین در این روش روانشناس برای جلوگیری از لرزش در طول درمان یک شل کننده عضلانی به بیمار تزریق می کند.

از تفاوت اساسی دیگر روش ECTو rTMS  می تواان به این مورد اشاره کرد که افرادی که rTMS دریافت می کنند نیازی به دریافت داروهای آرام بخش ندارند، که باعث می شود خطرات عوارض جانبی احتمالی را کاهش دهد.

یکی دیگر از تفاوت های اساسی این دو، قابلیت هدف قرار دادن مناطق خاصی از مغز  در روش rTMS است. هنگامی که سیم پیچ rTMS در قسمت خاصی از مغز نگه داشته می شود، پالس ها فقط به آن قسمت از مغز می روند. در حالی که ECT مناطق خاصی را هدف قرار نمی دهد.

همچنین در روش آرتی ام اس، پالس های مغناطیسی، به جای جریان برق (ECT) بر روی منطقه مورد نظر اعمال می شود. در حالی که متخصص اعصاب و روان و روان شناس از هر دو روش  rTMS و ECT برای درمان افسردگی استفاده می کنند، ولی ECT معمولاً برای معالجه افسردگی شدید و بالقوه تهدیدکننده زندگی پیشنهاد می شود.سایر شرایط و علائمی که ممکن است روانپزشکان  از ECT برای معالجه بیمار استفاده کنند عبارت است از:

 • اختلال دوقطبی
 • روان گسیختگی
 • افکار خودکشی
 • کاتاتونیا

آیا روش تحریک مغناطیسی مغز (آرتی ام اس) عوارض دارد؟

روش rTMS، روشی غیرتهاجمی تحریک مغز است که معمولا برای درمان افسردگی استفاده می شود. بر خلاف سایر روش ها، rTMS نیازی به جراحی یا کاشت الکترود ندارد. و برخلاف درمان با (ECT) ، روش آرتی ام اس باعث تشنج نمی شود و نیاز به آرام بخش با بیهوشی ندارد.

معمولاً rTMS روشی ایمن و قابل تحمل بوده، با این حال، برخی از عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

عوارض جانبی به طور کلی خفیف تا متوسط هستند و معمولا با گذشت زمان و انجام جلسات اضافی این موارد کاهش می یابد.

 • سردرد
 • ناراحتی پوست سر در محل تحریک
 • سوزن سوزن شدن ، اسپاسم یا پیچش عضلات صورت

پر مراجعه ترین روانپزشک تهران می تواند با مهارت خود سطح تحریک را کاهش داده و علائم تا حدود زیادی کم شود، در موارد کمی داروهای مسکن برای کاهش درد تجویز می شود.

چطور برای انجام آرتی ام اس آماده شویم؟

قبل از انجام آرتی ام اس، معمولا مراحل زیر انجام می شود:

 • معاینه فیزیکی و احتمالاً تست های آزمایشگاهی
 • ارزیابی روانپزشکی برای بحث در مورد افسردگی

قبل از انجام rTMS ، روان پزشک خوب در جلسات ارزیابی توضیحات لازم را در مورد این روش و مزیا و معایب آن به بیمار شرح می دهد، این توصیه ها کمک می کند تا مطمئن شوید rTMS بی خطر است و گزینه خوبی برای شماست.

اگریکی از موارد زیر را دارا هستید حتما با روانپزشک خود مطرح نمایید:

 •   باردار هستید یا در مورد بارداری خود شک دارید.
 •  هر وسیله فلزی یا ایمپلنت را در بدن خود دارید.

در بعضی موارد، افراد دارای ایمپلنت یا دستگاه های فلزی می توانند rTMS انجام دهند، با این حال، به دلیل وجود میدان مغناطیسی قوی تولید شده در طول rTMS ، این روش برای برخی از افرادی که دستگاه های زیر را دارند توصیه نمی شود:

 • گیره یا سیم پیچ آنوریسم
 •   استنت
 •  ایمپلنت
 • ایمپلنت اعصاب واگ (عصب ریوی-معدی) یا ایمپلنت عمیق مغز
 •  وسایل برقی کاشته شده، مانند دستگاه ضربان ساز یا پمپ دارویی
 •   الکترود برای نظارت بر فعالیت مغز
 •   کاشت حلزون برای شنیدن
 •   هر وسیله فلزی یا جسم دیگری که در بدن شما کاشته شده است.

برای دریافت مشاوره  و درمان مشکلات خود توسط دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک   می توانید با شماره های 22260067 – 22725506 تماس بگیرید .

 و همچنین با دنبال کردن آدرس اینستاگرام دکتر فرامرز ذاکری از آخرین مقالات و مطالب سایت ایشان باخبر شوید.

چکیده مطلب

روش آر تی ام اس از روش های نوین و بدون عارضه درمان بیماری های اعصای و روان است و بسته به نوع اختلال، شدت آن و میزان پاسخ بدن بیمار نوع انجام این روش و تعداد جلسات آن متفاوت خواهد بود پس بهتر است روش rTMS در مرکز فوق تخصصی آر تی ام س rTMS تهران  تا بهترین نتیجه درمان حاصل شود.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

2 thoughts on “دستگاه تحریک مغناطیسی مغز rTMS آر تی ام اس

 1. مریم - ژانویه 7, 2021 در 2:55 ب.ظ

  با سلام ، دوتا از دریچه های قلب من تعویض شده و من دریچه های مصنوعی دارم در ضمن به سندرم پای بیقرار مبتلا هستم . آیا این روش در درمان من موثر است ؟

  پاسخ
  • drzakeri - ژانویه 20, 2021 در 7:55 ق.ظ

   برای بررسی های بیشتر به مطب مراجعه کنید

   پاسخ

پاسخ

4 × دو =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button