شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

درمان اختلال یادگیری در کودکان

درمان اختلال یادگیری در کودکان

یکی از شایع ترین اختلالاتی که در کودکان دبستانی و پیش دبستانی وجود دارد ، اختلال یادگیری است . حدود 10% از کودکان در خواندن و نوشتن یا ریاضی مشکل دارند .

علائم اختلال یادگیری

این کودکان از نظر هوشی نرمال و طبیعی هستند و همچنین از نظر جسمی و ظاهری مشکلی ندارند و رفتار طبیعی دارند ولی در مدرسه و درس در یکی از زمینه ها مانند خواندن ، نوشتن ، ریاضیات و محاسبات مشکل دارند . این کودکان حتی با کمک دیگران و مداخلات گوناگون در یادگیری مهارتهای درسی مشکل دارند . همانطور که گفیتم هوش این کودکان با توجه به سن عادی و طبیعی است . خوب صحبت می کنند و مانند دیگران با کودکان هم سن خود  ارتباط گرفته و بازی می کنند . در خانه نیز به والدین خود کمک می کنند و مسئولیت پذیر هستند. ولی این دانش آموزان در مدرسه توانایی های لازم برای نوشتن یا خواندن یا ریاضیات را ندارند .

اختلال یادگیری

اختلال یادگیری

علت اختلال یادگیری

عوامل زیادی باعث اختلال یادگیری در کودکان می شود :

  • ژنتیکی

در برخی از خانواده ها این اختلال بیش از سایر خانواده ها در بین فرزندان وجود دارد .

  • عوامل محیطی

عواملی از جمله ضربه به سر کودک ، استرس و اضطراب و افسردگی در دوران بارداری ، عفونت های مغزی در کودک باعث اختلال در یادگیری می شود . همچنین اتفاقاتی که در حین زایمان به وجود می آید از جمله کمبود اکسیژن ، هایپوکسی در آینده باعث این اختلال در کودک شود .

  • وجود همزمان اختلالات روانپزشکی

کودکانی که اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز ( ADHD) دارند همزمان اختلال یادگیری هم دارند یا دانش آموزانی که اختلال اضطراب جدایی یا اختلال تیک و لکنت زبان دارند در یادگیری نیز اختلال دارند و افت تحصیلی در انها مشاهده می شود .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک با شماره های 22260067 – 22725506 تماس بگیریدو به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

انواع اختلال یادگیری

  1. اختلال در خواندن

این داشن آموزان در خواندن مشکل دارند و مانند بقیه دانش آموزان نمی توانند واضح و خوانا بخوانند .

  1. اختلال در نوشتن

این کودکان خط خوانایی در نوشتن ندارند .

  1. اختلال در ریاضیات

این کودکان در محاسبات ریاضی و فضای سه بعدی ذهن دچار اختلال هستند .

درمان اختلال یادگیری

برای درمان و بهبود کودکانی که دارای این اختلال هستند توصیه هایی به شرح ذیل می شود :

  • والدین باید به کودک درباره اختلال یادگیری صحبت کرده و او را آگاه کنند .
  • این کودکان در بسیاری از زمینه ها با استعداد هستند و جهت پرورش آنها باید تشویق شوند.
  • باید به کوچکترین موفقیتی که به دست می آورند توجه کرده و از آنها حمایت کرد .
  • والدین باید با معلمان مدرسه جهت رفع مشکل فرزند خود همکاری کنند .

چه زمانی باید به روانپزشگ مراجعه کرد ؟

در صورتی که دانش آموز نیاز به توجه دارند آنها را به روانپزشک ارجاع دهند . در برخی موارد روانپزشک دارو تجویز می کند تا تمرکز افزایش پیدا کند . یکی از درمان های جدید برای این اختلال ، نوروفیدبک است که باعث توانمندی ذهن ، افزایش تمرکز و توجه و کاهش اضطراب و استرس می شود .

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

16 + 18 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button