شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

چگونه حمله پانیک را از حمله عصبی و قلبی تشخیص دهیم؟

عموم افراد پانیک ، حمله عصبی را به مفهوم داشتن حرکات غیرقابل کنترل می دانند که با عصبانیت و نگرانی همراه هستند. اما تفاوت آنها را نمی دانند . اکثر افراد در طول زندگی خود به حملات عصبی دچار می شوند و امار هم از فراوان بودن حملات پانیک حکایت دارد. حال درک و شناخت تفاوت بین حمله پانیک و حمله عصبی با حمله قلبی می تواند کمک کننده باشد تا به موقع برای درمان اقدام کنید. در این مقاله از سایت دکتر ذاکری، روانپزشک و متخصص اعصاب و روان به این موضوع بیشتر می پردازیم:

حمله پانیک

انجمن روانشناسی آمریکا، بر پایه ی دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی DSM-5، حمله های پانیک را به دو دسته حمله های قابل انتظار و غیر منتظره تقسیم بندی می کند؛ حمله های قابل انتظار به وسیله یک ترس شدید ایجاد می شود و حمله های غیرمنتظره حمله هایی را می گویند که به محرک خاصی وابسته نیست.

 حمله پانیک معمولا ناگهانی بوده، ترس و درد شدیدی را موجب می شود و حدود 20 الی 30 دقیقه طول می کشد. رایج ترین نشانه های حمله پانیک عبارتنداز:

 1. از دست دادن کنترل خود
 2. عرق کردن بیش از حد
 3. حالت تهوع
 4. سرگیجه
 5. افزایش تپش قلب

درمان حمله پانیک

روانپزشک ابتدا حمله پانیک را به کمک روش هایی مانند عملکرد خون در بدن به منظور تشخیص اختلالات تیروئید یا قلبی بررسی می کند. در مرحله بعدی به کمک داروهایی مانند داروهای ضدافسردگی و داروهای آرامبخش می توان علائم بیماری را کاهش می دهد و البته  رویکردهای درمانی مانند روش درمان شناختی – رفتاری (CBT)، نیز مفید است، این روش به فرد می آموزد تا ارتباط بین افکار، احساسات و رفتارهای خود را درک کند.

افرادی که به حمله پانیک دچار هستند لازم است سبک زندگی سالم که دربردارنده فاکتورهایی مانند تمرینات ورزشی منظم، رژیم غذایی مناسب، خواب کافی،  و پرهیز از استرس است را جدی بگیرند.

حمله عصبی

حملات عصبی در مقایسه با حمله پانیک تنها از جهت ماندگاری طولانی تر هستند. اگر حمله های عصبی مداوم را درمان نکنید ممکن است حملات پانیک پیدا کنید. حمله عصبی دارای نشانه های زیر هستند:

 • سرگیجه
 • خشک شدن دهان
 • درد عضلانی
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • نوسانات خلقی
 • مشکل اختلال خواب
 • درد در قفسه سینه

عوامل زیر در ایجاد حمله عصبی موثر هستند:

 • مرور بیش از حد اتفاقات گذشته
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • شرایط پزشکی مزمن
 • وجود زمینه ی بیماری های روانی

درمان حمله عصبی

پزشک متخصص ابتدا فرد را از لحاظ بیماری های جسمی معاینه می کند، سپس ارزیابی روانی از وی می گیرد تا علائم و مواردی که موجب برانگیخته شدن اضطراب در فرد می شود کشف گردد. در مرحله بعدی از سایر روش های درمانی مانند مشاوره و CBT برای مدیریت حمله های عصبی استفاده می شود.

حمله پاتیک و تفاوت آن با حمله قلبی و عصبی

در مطالب فوق تفاوت بین حمله پانیک با حمله عصبی را بیان کردیم، در ادامه به موضوع حمله قلبی می پردازیم و فرق آن را با حمله عصبی بیان می کنیم:

حمله قلبی چیست

حمله قلبی بر اثر گرفتگی در یک یا چند رگ منتهی به قلب ایجاد می شود و جریان خون به اندام های حیاتی مانند قلب و مغز قطع می شود. و به طور ناگهانی حمله قلبی رخ می دهد.

نشانه های حمله قلبی

 • تهوع
 • خستگی بیش از حد
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • فشار سنگین
 • درد شدیدی در ناحیه بازو، فک و گردن

در حمله پانیک و عصبی درد به صورت ضربه های تیز در مرکز قفسه سینه حس می شود و در حمله قلبی درد در ناحیه حمله قلبی بیشتر احساس می شود.

درمان حمله قلبی

اگر نمی دانید حمله ای که به شما و اطرافیان خود دست می دهد از چه نوعی است و در این باره اطمینان کافی ندارید، بهتر است با اورژانس تماس بگیرید.

کارکنان بخش اورژانس پس از بررسی علائم حیاتی فرد می توانند حمله قلبی را تشخیص دهند. درمان فوری بر اساس سابقه، سلامتی و سن شخص است، در صورت تایید حمله قلبی از سوی پزشک روش های درمانی مانند بهبود جریان خون ، عمل جراحی بای پس عروق کرونر و استنت برای انسداد عروق به قلب به کار می رود.  دقت کنید حمله پانیک و عصبی موجب ایجاد حمله قلبی در فرد نخواهد شد اما استرس و اضطراب بیش از حد می تواند ریسک احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

در زیر به صورت اختصار تفاوت بین حمله پانیک و جمله قلبی آورده شده است:

در حمله قلبی فشار و درد در قفسه سینه است و به صورت ناگهانی در طول انجام حرکت فیزیکی رخ می دهد در حالی که در حمله پانیک درد تیز در وسط سینه و به دلیل استرس صورت می گیرد.

در حمله قلبی علائم مانند تنگی نفس، تهوع و تعریق شدید ظاهر می شود در حالی که در حمله پانیک نشانه هایی مانند ارزش، تعریق شدید و خارش دست ها همراه است.

درد حمله قلبی در طول زمان بهتر می شود در حالی که در حمله پانیک علائم در 20 تا 30 دقیقه رفع می شود.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

سیزده − 13 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button