شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

اختلال شخصیت وسواسی

اختلال شخصیت وسواسی

اصلی ترین نشانه این افراد کمالگرایی است، این افراد کمالگرایی بالایی دارند، همچنین کامل بودن و بهترین بودن و نظم افراطی و مسئولیت پذیری افراطی از جمله دیگر ویژه گی های افراد وسواس است.

اختلال شخصیت وسواسی

اختلال شخصیت وسواسی

افراد وسواسی بسیار اخلاق گرا هستند و سوپر ایگو آنها بسیار بالا ست. این افراد هم وسواسی های کمال گرایی دارند و هم گاهی اوقات خود شیفته اما با افراد خود شیفته یک تفاوت است آن هم اینکه کمال گرایی وسواسی یک کمالگرایی اخلاقی می باشد اما کمالگرایی خود شیفته یک کمال گرایی غیر اخلاقی محسوب می شود، بطور مثال اگر هر دو کاندیدای مجلس شوند فرد خود شیفته ممکن است برای ریدن به هدف خودف وعده های تو خالی بدهد و دروغ بگوید وحتی ممکن است برای به دست آوردن رای بیشتر دست به کارهای اخلاقی بزند. انگیزه رفتن به مجلس در هر دو نفر متفاوت است زیرا انگیزه رشد درخود شیفته مهم بودن است اما انگیزه رشد در فرد وسواس مفید بودن است.

علائم بالینی

وقتی فردی مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی می باشد دچاراختلالات دیس تایمی یا اضطراب می شوند. اضطراب یک اختلال همایندی است و زمانی که این افراد مسئولیت شان بالاست دچار اضطراب وخشم بالایی می شوند .باید گفت که پرخاشگری در یک فرد خود شیفته در پرخاشگری در یک فرد وسواس وحتی پرخاشگری های نمایشی سه نوع پرخاشگری هستند که کاملا با هم متفاوت هستند و با یک رویکرد مشابه  قابل درمان نمی باشند و نیازمند مداخله های مختلف هستند و این ذهنیت اشتباهی است که همه خشم ها را مشابه هم در نظر گرفت و احتیاج ه تشخیص های متفاوت و در نتیجه راه های درمانی متفاوت دارند.

وسواسی ها پرخاشگری های خود را در مواقعی نشان می دهند که در دستیابی به اهداف و استانداردهایی که انتظار داشتند، ناکام می شوند و چون این افراد سوپرایگو بالایی دارند پس از خشم نسبت به طرف مقابل نسبت به خودشان نیز خشگین می شوند همچنین درصد احساس گناهشان نیز بالا میرود و احساس پشیمانی به آنها دست می دهد.در این مواقع حتی ممکن است به طرف مقابل بابت رفتار خود عذرخواهی و اظهار پشیمانی کنند، اما فرد خود شیفته نه تنها احساس پشیمانی نمی کند بلکه احساس رضایت و قدرت میکند و می گوید حقش بود و…در مقابل افراد نمایشی که همه رفتارشان برحسب جلب توجه و خود نمایی می باشد ممکن است حتی برای ناراحت کردن و ضایع کردن فردی در جمع دلیلشان تنها تظاهر وخود نمایی باشد تا عصبانیت!

شما می توانید برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک با شماره های 22260067 – 22725506 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

ویژه گی های افراد دچار اختلالات وسواسی

  • دائماً نگران جزئیات، قواعد، نظم واستانداردها و.. است، که حتی ممکن است که هدف اصلی فعالیت مورد نظر فراموش شود.
  • برای رسیدن به هدف خود را به شدت وقف کار می‌کند تا آنجا که فعالیت‌های تفریحی و دوستی‌هاو حتی خانواده خود را فراموش می کنند.
  • وجدان کاری بسیار بالایی دارند که حتی ممکن است دررسیدن به هدف اصلی موجب اختلال اتی شوند زیرا در رعایت اصول و اخلاق دارای هیچگونه انعطاف پذیری نمی باشند
  • اگر با کسی همکاری یا شراکت کند انتظار دارد همانگونه که او می خواهد کارها انجام شود.
  • در افکار و عقایدش سرسخت ومتعصب است و تحت هیچ شرایطی ممکن است کوتاه نیاید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روانپزشک خوب در تهران  وهمچنین بهترین روانکاو درتهران  می توانید سری به این لینک ها سری  بزنید.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

دو × دو =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button