شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته

ویژگی اصلی شخصیت وابسته اضطراب شدید در موقعیت های ابهام آلود می باشد هر اتفاقی با رویدادی که نتیجه آن کاملا آشکار یا مشخص نیست اضطراب شدید این افراد را ایجاد می نماید. مثلا به فرزند خود زنگ میزند و پاسخی دریافت نمی نماید و از همان لحظه دچاره دلهره و دلشوره می شود یا همسرش دیر به منزل برمی گردد باعث بالا رفتن اضطراب وی می گردد، یک روز که از خواب بر می خیزد در اینه مشاهده می کند که خالی بر روی گردنش ایجاد شده دچاره اضطراب و دلهره می شود که مبادا این خال علامتی از یک بیماری باشد.

اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته

ویژگی های بارز  افراد دارای شخصیت وابسته

این افراد اصرار شدید در حمایت و سرویس دهی افراطی به اطرافیان خود در موقعیت های ابهام آلود دارند چرا که میخواهند با این نوع سرویس دهی فراطی برای خود امنیت جلب نمایند تا مطمئن شوند فرد مورد نظر رهایشان نمی کند.

به طور کلی هم حمایت می دهند و هم حمایت می خواهنداین افراد آدمهای منفعلی هستند و مدام حمایت ها و سرویس دهی های افراطی می کنند.

یکی دیگر از ویژگی های این افراد انکار وفرار می باشد، چراکه همیشه سعی در این دارند که مشکلات و ناراحتی های خود را انکار کنند و تنها راه فرارشان چسبیدن به عوامل خارجی می باشد.

ویژگی  عزت نفس تخریب شده افراد وابسته باعث می شود که مدام برای خواسته و نیازهای خود ارزشی قائل نباشند.

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک با شماره های 22260067 – 22725506 تماس بگیریدو به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

ریشه شکل گیری اختلال شخصیت وابسته

این افراد کسانی هستند که در دوران کودکی حضور فیزیکی مادر را نداشتند یا با اینکه مادر حضور داشته حضور عاطفی وجود نداشته یا مادر بوده ولی ثبات نداشته،یعنی مادری که بی ثبات است یا محیط کودک پیش بینی ناپذیر است که در نتیجه احساس بنیادینی به نام رهاشدگی یا نا امنی در وجود این افراد پیش می آید وبه مرور زمان فرد را دچار اختلال اضطراب فراگیر یاGAD می شوند. پیش بینی کننده این اختلال در کودکی این افراد اضطراب از جدایی می باشد.

ویژگی های اختلال GAD

  • بچه هایی که اضطراب جدایی دارند .
  • بچه هایی که ناخن خود را می جوند.
  • بچه هایی که شصت میمکند.
  • بچه هایی که شب ادراری دارند.
  • بچه های که دندان قروچه دارند.

اختلال GAD  در افراد وابسته

اختلال GAD همایند است و همچنین اختلال دیگر سوماتافرم هم در این افراد وجود دارد  و ممکن است دردهای جسمانی شکل هم برایشان پیش بیاید.

این افراد چون شخصیتی منفعل دارند و ناراحتی های خود را بروز نمی دهند، دارای ویژگی های ترس از دست دادن و رگه های خود شکست جو هستند.

خود شکست جو

یعنی افرادی که دارای  دو ویژگی هستند:

اول: مدیریت بحران بلد نیستند،یعنی با موقعیت ها و مشکلات نمی تواند منطقی مواجه شوند و برخورد با مسائل پیش آمده بیش از حد احساسی رفتارمی نمایند.

دوم: ظرفیت های حل مسائله پایینی دارند.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین روانپزشک در تهران می توانید بر روی لینک سبز رنگ کلیک فرمایید.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

12 − 4 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button