شماره های تماس (021) 22 26 00 67
(021) 22 26 00 69
ساعت کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران خ شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی
ک فلسفی، ساختمان پزشکان پرشين،ط۱،و۱

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

نشانه اصلی این نوع افراد رفتارها و افکار عجیب و غریب است. منطق این افراد دارای یک منطق ونظام فکری خود ساخته هستند که با منطق حاکم به دیده های علمی سازگار نیست.بطور مثال همیشه عقیده بر این دارند که دارای حس ششم هستند،یا همه چیزبه آنها الهام می شود و…

از نظر علمی باید گفت ادراک بدون محرک توهمی بیش نیست.یکی از علائم افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوتاپیال ،شبه  توهم  می باشد و دارای علائم اختلال هذیانی می باشند. این افراد باورهایی دارند که منطقی پشتش وجود ندارد، اختلال تفکر یعنی نظام فکری این افراد شبیه هذیان گفتن می باشد.

بطور مثال این افراد عقیده دارند همه افرادی که چشم های سبزی دارند حسود هستند،یا زمانی که با همسرشان مشکل دارند بجای برطرف کردن مشکل،میگویند کسی برایمان دعا کرده ،یا به فالگیر مراجعه می کنند و دعایی می خواهند که عصبانیت شوهرشان کم شود.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

این اختلال در آقایان بیشتر بصورت بنیادگرایانه مشاهده می شود، مثلا بنیادگرایی دین مثل داعش،عملیات انتحاری،تندروهای دینی در همه ادیان هم است.اگر بگویی که فلان فرد را بکش چون خدا گفته ،خیلی راحت این کار را انجام میدهد وفکر می کند عبادت کرده است.

همانطور که ما این افراد را غیر نرمال میبینیم این افراد نیز همچین دیدگاهی نسبت به ما دارند. یعنی ما به داعش می گوییم کافر،داعش هم به ما می گوید کافر.

این موارد بیشتر در بافت تربیت دینی خشک و غیرمنطقی رخ می دهد و از خانواده هایی با بافت مذهبی غلط سرچشمه می گیرد.

مثلا افراد مذهبی را در نظر بگیرید که در روستا زندگی می کنند و هسته نهفته دین را نفهمیده و درک نکرده اند، بیشتر نیرو و باورهایشان را از افراد اسکیزوتایپال دریافت می نمایند، در جامعه ما هم کم نیست افرادیکه می گویند ما با امام زمان در ارتباطیم و ملاقات داریم ، یا اظهار دارند که خودشان امام زمان هستند.

کسانی بودند که اعلام کردند که امام زمان هستند و یکسری باورهای درست و غلط دینی را تشدید می کردند و اظهار داشتند و جن ها مطیع و فرمانبردار آنها می باشند و از این طریق قادربه انجام هر کاری هستند. یا کسانی بودند که اظهار داشتند با از طریق حلقه عرفان دارای قدرت فرا درمانی و انرژی درمانی هستند وافرادی که دارای رگه های اسکیزوتایپال هستند این عقاید را قبول دارند و درمقابل افراد دارای شخصیت وسواسی هیچ کدام از حرفها و عقاید را قبول نخواهند کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روانپزشک خوب در تهران  وهمچنین بهترین روانکاو درتهران  می توانید سری به این لینک ها سری  بزنید.

ملاک های تشخیص افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

  • دارای اعتقادات عجیب یا افکار جادویی (مثل خرافاتی بودن، اعتقاد به غیب بینی، دور آگاهی (تله پاتی)، یا حس ششم، هستند.
  • دارای تفکر پرحاشیه و مبهم می باشند.
  • حالت عاطفی این افراد نابجا یا محدود می باشد.
  • رفتار یا وضع ظاهری عجیب، نامتعارفی دارند.
  • هیچ دوست صمیمی ومورد اعتمادی ندارند.
  • دارای اختلالات خلقی و روان‌پریشانه هستند.

شما می توانید برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک با شماره های 22260067 – 22725506 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

دکتر فرامرز ذاکری
دکتر فرامرز ذاکری

متخصص روانپزشک متخصص کودک،افسردگی،اضطراب متخصص اعصاب و روان روانپزشک کودک و نوجوان بیش فعالی و عدم تمرکز درمان اختلالات، افسردگی،استرس،اضطراب درمان اختلال وسواس اجباری اختلال کمبود توجه در بزرگسالان بیش فعالی کمبود توجه در کودکان ADHD/ADD اختلال دوقطبی اختلال خوردن اختلال اضطراب منتشر اختلال ترس، وحشت و هراس اختلال استرس پس از سانحه PTSD جنون جوانی اختلال عاطفی فصلی SAD هراس اجتماعی بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلال جنسی بی میلی و افزایش میل جنسی درمان بدون دارو بیماریهای مغز و اعصاب و روان با دستگاه نورو فیدبک و بیو فیدبک

پاسخ

یک × 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button